Kütüphaneler Haftası

Konu 'Türkçe 8. Sınıf' bölümünde goncam_92 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. goncam_92

goncam_92 Üye

Beğenileri:
    309
    Ödül Puanları:
    18

arkadaşlar bu haftanın önemini anlatan yazı, şiir , resim, afiş, kitap kapağı, kompozisyon vs. bulabilir misiniz? (şiir olursa 8. sınıfa uygun uzun bir şiir bulamadım.) bir de bu haftanın önemini anlatan en önemlisi güzel bir kompozisyon bulursanız lütfen paylaşın.
    şimdiden çok teşekkürler..:) (pazartesiye acil...)
  2. beni_bırakma

beni_bırakma Üye

Beğenileri:
    248
    Ödül Puanları:
    0

Kütüphane kütüphane oku bulma bahane

Sevgidir kütüphane
    Bize bilgiyi saçar
    Okunsun hane hane
    Kalp beyni iyi açar
    Kütüphane kütüphane
    Oku bulma bahane
    İnsan heyecan kapar
    Huzur mutluluğu bul
    Gerçek iyi iş yapar
    Çalış yurdu seven kul
    Kütüphane kütüphane
    Oku bulma bahane
    Zorluğu aştırırsın
    Mana önemin vardır
    Yüregi taştırırsın
    Okuyan için kârdır
    Kütüphane kütüphane
    Oku bulma bahane
    Dolar her gün durmadan
    Çocuk genç gelir ora
    Kapıyı vur yormadan
    Oku hep dura dura
    Kütüphane kütüphane
    Oku bulma bahane
    Gel diyelim arkadaş
    Yirmi ile kırkını
    Gözlerden akmasın yaş
    Görün hepten farkını
    Kütüphane kütüphane
    Oku bulma bahane
    Açın siz ışıkları
    Sakın hiç söndürmeyin
    Oynatın kaşıkları
    Yolundan döndürmeyin
    Kütüphane kütüphane
    Oku bulma bahane
    Hece cümle ve satır
    İyi oku nefes al
    Sakın kırma hiç hatır
    Sessizce orada kal
    Kütüphane kütüphane
    Oku bulma bahane
    Gönülleri karartma
    Çünkü görev sizlerde
    Başından sakın atma
    O vazife bizlerde
    Kütüphane kütüphane
    Oku bulma bahane
    Göster bize nurunu
    Sakın köşede yatma
    Koruyalım surunu
    Okuyana hiç çatma
    Kütüphane kütüphane
    Oku bulma bahane
    Seslenir Hasan size
    Önemini bilerek
    Tutulmayın krize
    Toplu çarpmalı yürek
    Kütüphane kütüphane
    Oku bulma bahane
    goncam_92 bunu beğendi.
  3. ælif

ælif Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    KÜTÜPHANE
    Bir yapıya konmayan taşları ben taş saymam

Kitaba eğilmeyen başları ben baş saymam

Okumadan yazmadan geçen ömrü yaş saymam.

Çok okuyan çok bilir yarını parlak olur

Okuyanın yarını alnı gibi ak olur.

Kitaplar geleceğin ışıklı bir yoludur

Kitaplar yükselişin kanadıdır koludur

Evrenden habersizdir kitapsız kalan insan.

Ç**de kalan yolcular bulutlara tas tutar

Bilimle beslenmeyen inanışlar pas tutar

Yavrusu okumayan uluslar yas tutar.

Hasan TURAN
    goncam_92 bunu beğendi.
  4. beni_bırakma

beni_bırakma Üye

Beğenileri:
    248
    Ödül Puanları:
    0
    Kütüphane:

Kitabın yararlarının anlaşılması ve sayılarının çoğalması sonucu kitap*lıklar oluştu. Kitaplıkların gelişmesi ile kütüphaneler meydana geldi. Herkesin yararlanması okuması, başvurması için kurulan, içinde kitaplar bulunan binaya kütüphane denir.

Millî Eğitim Bakanlığı, Mart ayının son pazartesi günü başlayan hafta*nın Kütüphane Haftası olarak değerlendirilmesini kararlaştırmıştır. Hafta süresince kütüphanenin önemi anlatılır. Kütüphaneciliğin sorunları kamu oyuna duyurulur. Halk, kütüphanelerin gelişmesi için bilinçlendirilir. Okullarımızda kütüphanenin yararlarından söz edilir. Kütüphanelerde uyulması gerekli kurallar öğretilir.

Kütüphaneler eski çağlardan beri insanlığın hizmetindedir. Eldeki bilgilere göre ilk kütüphane, Asurlular zamanında kurulmuştur. Osmanlı imparatorluğu döneminde de kitaba ve kütüphaneye önem verilirdi. O dönemden zamanımıza kadar gelen büyük kütüphaneler vardır.

Yurdumuzun belli başlı büyük kütüphaneleri şunlardır : İstanbul’da Süleymaniye ve Beyazıt Devlet Kütüphaneleri. Ankara’da Millî Kütüphane, Millet Meclisi Kütüphanesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kütüphane*leridir. Bunlardan Millî Kütüphane, 15 Nisan 1946 tarihinde kuruldu. Açılış tarihinde içinde iki kitap bulunan bu kütüphanemizde bugün 620 bin kitap vardır. Kütüphanelerimizdeki kitap sayısı yaklaşık 6 milyon kadardır.

Kütüphanelerde, kitapların korunması, kitapların sınıflandırılması ve okuyucuya kitap verilmesi için uzman memurlar bulunur. Bu memurlara kütüphaneci denir. Kütüphanecilik özel bir eğitimi ve öğretimi gerektiren bir meslektir. Bu amaçla üniversitelerimizde kütüphanecilik b**ümleri açıl*mıştır. Bu b**ümlerde öğrenimlerini tamamlayanlar kütüphanelerde görev yaparlar.

Yaşadığımız yüzyıl bilgi, ilerleme dönemidir. Kitaplar bilime giden yoldur. Çağımızın buluşlarını kitap, dergi gazete gibi yayın organlarından izleriz. Okuduğumuz kitaplar, dergiler, gazeteler bilgilerimizi artırır. Bizi dünyadaki gelişmelerden, değişmelerden haberdar eder. Kitaplar sevgili dostlarımızdır. Kitaplıklar, kütüphaneler kitapların bir arada bulunduğu yerlerdir.

Bulunduğumuz yerdeki kütüphanelerden yararlanalım. Kütüphanelerin zenginleşmesi için kitap armağan e****m. Kitapların korunduğu, yerleştirildiği kitaplığı, kütüphaneyi temiz tutalım. Okuma salonlarında kimseyi rahatsız etmeyelim.

KÜTÜPHANEDE UYULMASİ GEREKEN KURALLAR :

1. Kütüphaneye ayakkabılar paspasa silinerek girilmelidir.

2. Palto, pardösü, manto v. b. vestiyere bırakılmalıdır.

3. Kimlik, ilgili memura istemeden teslim edilmelidir.

4. Kütüphaneden alınacak kitabın nasıl aranacağı bilinmiyorsa ilgili memurlardan sorulmalıdır. Açıklamaları, dikkatle dinlemelidir.

5. İstenen kitap için fış doldurulmalıdır.

6. Yerimize oturup kitabın gelmesi beklenmelidir.

7. Okuma salonunda kimse rahatsız edilmemelidir.

8. Kitap sayfaları sessiz çevrilmelidir.

9. Kütüphane salonunda sessiz yürünmelidir.

10. Kitapların kapağı, sayfaları çizilmemeli, yırtılmamalıdır.

11. Kütüphanenin okuma salonunda hiçbir şekilde sigara içilmemeli*dir, sakız çiğnenmemelidir.

GÜZEL SÖZLER

· Bilgin unutmuş, kitap unutmamış.

· Günümüzün gerçek üniversitesi zengin kütüphanelerdir.

· Parayı kasa, bilgileri kütüphane saklar
    goncam_92 bunu beğendi.
  5. beni_bırakma

beni_bırakma Üye

Beğenileri:
    248
    Ödül Puanları:
    0
    Kütüphaneler Haftası Konulu Kompozisyon

Kitabın yararlarının anlaşılması ve sayılarının çoğalması sonucu kitaplıklar oluştu. Kitaplıkların gelişmesi ile kütüphaneler meydana geldi. Herkesin yararlanması okuması, başvurması için kurulan, içinde kitaplar bulunan binaya kütüphane denir.

Milli Eğitim Bakanlığı, Mart ayının son pazartesi günü başlayan haftanın Kütüphane Haftası olarak değerlendirilmesini kararlaştırmıştır. Hafta süresince kütüphanenin önemi anlatılır. Kütüphaneciliğin sorunları kamu oyuna duyurulur. Halk, kütüphanelerin gelişmesi için bilinçlendirilir. Okullarımızda kütüphanenin yararlarından söz edilir. Kütüphanelerde uyulması gerekli kurallar öğretilir.

Kütüphaneler eski çağlardan beri insanlığın hizmetindedir. Eldeki bilgilere göre ilk kütüphane, Asurlular zamanında kurulmuştur. Osmanlı imparatorluğu döneminde de kitaba ve kütüphaneye önem verilirdi. O dönemden zamanımıza kadar gelen büyük kütüphaneler vardır.

Yurdumuzun belli başlı büyük kütüphaneleri şunlardır : İstanbul’da Süleymaniye ve Beyazıt Devlet Kütüphaneleri. Ankara’da Milli Kütüphane, Millet Meclisi Kütüphanesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kütüphaneleridir.

Bunlardan Milli Kütüphane, 15 Nisan 1946 tarihinde kuruldu. Açılış tarihinde içinde iki kitap bulunan bu kütüphanemizde bugün 620 bin kitap vardır. Kütüphanelerimizdeki kitap sayısı yaklaşık 6 milyon kadardır.

Kütüphanelerde, kitapların korunması, kitapların sınıflandırılması ve okuyucuya kitap verilmesi için uzman memurlar bulunur. Bu memurlara kütüphaneci denir. Kütüphanecilik özel bir eğitimi ve öğretimi gerektiren bir meslektir. Bu amaçla üniversitelerimizde kütüphanecilik b**ümleri açılmıştır. Bu b**ümlerde öğrenimlerini tamamlayanlar kütüphanelerde görev yaparlar.

Yaşadığımız yüzyıl bilgi, ilerleme dönemidir. Kitaplar bilime giden yoldur. Çağımızın buluşlarını kitap, dergi gazete gibi yayın organlarından izleriz. Okuduğumuz kitaplar, dergiler, gazeteler bilgilerimizi artırır. Bizi dünyadaki gelişmelerden, değişmelerden haberdar eder. Kitaplar sevgili dostlarımızdır. Kitaplıklar, kütüphaneler kitapların bir arada bulunduğu yerlerdir.

Bulunduğumuz yerdeki kütüphanelerden yararlanalım. Kütüphanelerin zenginleşmesi için kitap armağan e****m. Kitapların korunduğu, yerleştirildiği kitaplığı, kütüphaneyi temiz tutalım. Okuma salonlarında kimseyi rahatsız etmeyelim.

(bunları bulabildim işine yarar umarım)
    goncam_92 bunu beğendi.
  6. beni_bırakma

beni_bırakma Üye

Beğenileri:
    248
    Ödül Puanları:
    0
    Kitap Ve Kütüphane

Kitaplar benim dostum yoldaşım,
    Kitaplar benim can ciğer arkadaşım.
    Evim kütüphane olsun yerim kütuphane,
    Okumak bilmeyene çoktur bahane.
    Oku gardaşım oku bilgin becerin artsın,
    Kitaplar Dünya na mutluluk katsın.
    Kitaplardır seni değerli kılan,
    Hem gezen bilir hem çok okuyan.
    Haydi gelin kütıphane eviniz,
    Kütuphaneyi ve kitapları çok seviniz.
    Kitaplar küsmeyen darılmayan arkadaştır,
    Karanlık yollarda en güzel yoldaştır.
    Kitaplar bildirir Allah ı ve kulları,
    Kitaplar gösterir en sağlam yolları.
    Haydi gelin eviniz kütuphane olsun,
    Kitaplarla dostluğunuz hep ebedi kalsın

Salih Demir
    goncam_92 bunu beğendi.
  7. goncam_92

goncam_92 Üye

Beğenileri:
    309
    Ödül Puanları:
    18
    KAYSERİLİM38 ve ælif katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ederim:)
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş