Kuvay-ı Milliye [Konu Anlatımı]

Konu 'Sosyal Bilgiler Ders Notları' bölümünde Cixx tarafından paylaşıldı.

 1. Cixx

  Cixx Üye

  Katılım:
  16 Kasım 2009
  Mesajlar:
  1.023
  Beğenileri:
  314
  Ödül Puanları:
  0

  [​IMG]
  [​IMG]
  Kuvayımilliye, ' (günümüz Türkçesi ile Ulusal Güçler), Anadolu'nun Yunan, İngiliz, Fransız, İtalyan birliklerince işgal edildiği ve Mondros Mütarekesi ile ağır koşulların dayatıldığı dönemde çeşitli yörelerde Osmanlı ordusunun silahlarının alınıp dağıtıldığı günlerde doğan bir milli direniş örgütüne verilen isimdir. Kuvayımilliye, Kurtuluş Savaşı'nın ilk savunma kuruluşudur.
  İlk Kuvayımilliye kıvılcımı (ilk silahlı direniş) Güney Cephesi'nde Dörtyol'da 19 Aralık 1918’de Fransızlara karşı başlamıştır. Bunun en önemli nedeni, Fransızların işgallerine Ermenileri ortak etmeleridir.
  İkinci etkili silahlı direniş hareketi (örgütlü ilk Kuvayımilliye hareketi) İzmir'in işgalinden sonra; Kuvayımilliye hareketini, yurtsever bazı subaylar halkı örgütleyerek Ege Bölgesi'nde resmen başlatmışlardır. Batı Anadolu'daki Kuvayımilliye birlikleri düzenli ordu kuruluncaya kadar geçen sürede Yunan birliklerine karşı vur kaç taktiği ile savaşmıştır. Güney Cephesinde (Adana, Maraş, Antep ve Urfa) Kurtuluş Savaşını düzenli ve disiplinli Kuvayımilliye birlikleri yapmıştır.
  Yerel sivil örgütlenmeler, çeteler olarak ortaya çıkan Kuvayımilliye, düzenli ordulardan oluşan işgalci güçlere karşı, bugünkü deyimiyle bir gerilla savaşı uygulamıştır. İlk direniş olayları Güneydoğu Bölgesi'nde Fransızlara karşı görülmüşse de, örgütlü direniş İzmir'in düşmanca ele geçirilmesinden sonra Ege Bölgesi'nde Kuvayımilliye olarak başlamış ve bağımsız yerel örgütlenmeler olarak yayılmıştır. Bölgesel kuruluşlar, daha sonra TBMM'nin kurulması ile birleştirilmiş ve I. İnönü Savaşı sırasında da düzenli orduya dönüşmüştür.
  Kuvayımilliye'nin amaçlarının başında hiçbir devletin ve ulusun egemenliğini kabul etmeyerek, Türk Milletinin kendi bayrağı altında yaşama hakkını ve bağımsızlığını oluşturmak gelmiştir.[/COLOR]
  [​IMG]
  Mustafa Kemal Paşa Kuvayımilliye'nin kuruluşunu şöyle açıklar:

  Hükümet merkezi, düşmanların şiddetli çemberi içindeydi. Siyasal ve askerî bir çember vardı. İşte böyle bir çember içinde yurdu savunacak, ulusun ve devletin bağımsızlığını koruyacak kuvvetlere emrediyorlardı. Bu biçimde yapılan emirlerle, devlet ve ulusun araçları temel görevlerini yapamıyorlardı. Yapamazlardı da. Bu araçları savunmanın birincisi olan ordu da, 'ordu' adını korumakla birlikte, elbette temel görevini yerine getirmekten yoksundu. İşte bunun içindir ki yurdu savunmak ve korumak olan temel görevi yerine getirmek, doğrudan doğruya, ulusun kendisine kalıyor. Buna kuva-yi milliye diyoruz...

  Kuvayımilliye'nin ortaya çıkmasının nedenleri :

  Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı’ndan yenilgiyle çıkması
  Mondros Ateşkes Anlaşması uyarınca Türk ordusunun terhis edilmesi
  İtilaf Devletleri’nin Mondros Ateşkes Anlaşması’nın hükümlerini tek taraflı uygulayarak savunmasız kalan Anadolu’yu yer yer işgal etmeleri
  İşgalcilerin halka zulmetmesi
  Osmanlı hükümetinin Türk halkının can ve mal güvenliğini koruyamaması
  Halkın milliyetçi bilincine sahip olması
  Halkın milletini koruyarak bağımsızlığına,bayrağına,egemenliğine,hürriyetine kavuşma isteği
  Halkın hür yaşama isteği.

  Kuvay-ı Milliye'nin sağladığı faydalar ve özellikleri :
  Milli Mücadele’nin ilk silahlı direniş gücü olmuşlardır.
  Mondros Ateşkes Anlaşması’ndan sonra Anadolu’nun işgali üzerine başlayan bölgesel hareketlerdir.
  Kuvay-ı Milliye birlikleri arasında ilişki az olup, kendi bölgelerini kurtarmaya çalışmışlardır. Tek bir merkeze bağlı değillerdir.
  Mondros Ateşkes Antlaşması ile terhis edilen askerler de bu harekete katılmışlardır.
  İşgalci güçlere büyük zararlar vermiştir
  Düzenli Orduya Zaman Kazandırmıştır.
  Halkın işgal altındayken son umudu olmuştur.
  Halkın örgütlenmesi birlik,beraberlik ve dayanışma gibi duyguların gelişmesine katkıda bulunmuştur.

  Kuvay-ı Milliye'nin dağılmasının nedenleri :

  Askerlik tekniğini yeteri kadar iyi bilmemeleri, dağınık, düzensiz olarak mücadele etmeleri.
  Düzenli düşman ordularını durduracak güçten yoksun olmaları.
  İşgalleri kesin olarak durduramamaları
  Hukuk devleti anlayışına ters davranarak suçlu gördüklerini kendileri cezalandırmaları
  Anadolu’nun kesin olarak işgallerden kurtarılmak istenmesi
  Düzenli orduya geçildiği sırada bazı Kuvayımilliyeciler isyan etmiştir. Demirci Mehmet Efe Ayaklanması I.İnönü Savaşı'ndan önce, Çerkez Ethem Ayaklanması ise I. İnönü Savaşı'ndan sonra bastırılmıştır.
  ayşemmm bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş