l► Dünyanın En Eskileri

Konu 'Bilgi Köşesi' bölümünde нαѕαη tarafından paylaşıldı.

 1. нαѕαη

  нαѕαη Üye

  Katılım:
  15 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.618
  Beğenileri:
  385
  Ödül Puanları:
  0

  Dünyanın En Eski Arabası

  29 Ocak 1886 yılında Alman Karl Benz motorlu aracı için patent istemişti. Tam 120 sene önce araba dediğimiz araç ortaya çıkmıştı.1893 de ise ilk 4 tekerlekli arac üretildi Ayrıca resimdeki aracı Mercedes-Benz Muzesinde görme imkanınız bulunuyor.

  [​IMG]


  Dünyanın En Eski Uçağı

  Dünya’nın en eski uçağı 1911 tarihinde İspnaya’da üretilen “Vilanova-bleriot XI” Kanatlı bir bisiklete benziyor.Resimden daha güzel görebilirsiniz.

  [​IMG]


  Dünyanın En Eski Saati

  Bilinen en eski saatler güneş saatleridir.Dört dörtlük çalışan ilk güneş saati müslümanlar tarafından Mısır’da 868-901 tarihinde Tolunoğlu Ahmed Fusat’ta yaptırdığı camide bulunmaktadır.Müslümanların saatleri bu kadar önemsemelerinin nedeni doğru zamanda namaz kılmak istemeleridir.

  [​IMG]


  Dünyanın En Eski Heykeli

  Uygarlık tarihinin bilinen en eski heykeli Şanlıurfa'da bulundu. Ana Tanrıça imgesinden çok önceleri erkeğin kutsal yaratık olduğunun kanıtı sayılan heykel, 11 bin yıl öncesine ait.

  [​IMG]


  Dünyanın En Eski Oteli

  Dünya’nın en eski oteli Japonya,Awazu köyünde bulunan Ryokan Oteli'dir.Hoshi Ryokan,Taichi Daishi tarafından 717 yılında iyileştirici güçleri olduğu söylenen bir kaplıca yakınında kuruldu.Bu suların iyileştirici etkilerinin devam ettiği söyleniliyor.
  Otel şu anda yüz yatak kapasiteli.


  [​IMG]


  Dünyanın En Eski Gözlüğü

  Görmeyi kolaylaştıran ilk camlar Asurlular tarafından M.Ö 700'lerde keşfedildi.Antik Yunanlılar ve Romalar içi su dolu küçük küre şeklinde aletleri görmeyi kolaylaştırmak için kullanmışlardır.
  Türkçe olarak bifokal camlı gözlük yani bifocals 1784 yılında Benjamin Franklin tarafından icat edilmiştir. İlk astigmat gözlükler ise 1827 yılında İngiliz astronom George Airy tarafından icat edilmiştir.


  [​IMG]


  Dünyanın En Eski Tankı

  İlk operasyonel tank olan Mark I 15 Eylül 1916'da Somme Çarpışmasında Delville Korusu'nda kullanılmışır. Fransızlar ise Holt traktöründen geliştirdikleri Schneider CA1 tankını ilk defa 16 Nisan 1917 'de kullanmışlardır.Tankların yoğun olarak kullanılıp başarılı oldukları ilk savaş 20 Kasım 1917'deki Cambrai Çarpışması olmuştur. Daha sonraki Amiens Çarpışması'nda da tanklar, zırhlı destekleriyle Alman siperlerini yarıp geçme konusunda etkili olmuşlardır. Tank sayesinde siper savaşı demode olmuştur. Birleşik Krallık ve Fransız kuvvetleri tarafından savaş alanlarında kullanılan binlerce tank savaşın kazanılmasında önemli katkılarda bulunmuştur.

  [​IMG]


  Dünyanın En Eski Motorsikleti


  Dünyanın en eski motosikleti yatay bir ünite üzerine 4 zamanlı ve tek silindirli olarak yapıldı.Yapımcıları Gottleib Daimler ilk motorunu kafa dengi arkadaşı Wilhelm Maybach ile yaptı.
  Maybach'in geliştirdiği ilk karbüratör bu motor üzerinde kullanıldı ve benzinle çalışabilmeye uyum sağladı.Daimler'in geliştirdiği ilk hava soğutmalı, 0,5 beygir gücünde(0,4 kW) olan bu motor, tahtadan iki tekerlekli test aracında kullanıldı ve tarihteki ilk motorsiklet üretilmiş oldu.
  İlk motorsikletlerin 6 km ve 12 km olmak üzere 2 seçeneği vardı.


  [​IMG]


  Dünyanın En Eski Fotoğrafı

  Dünyanın bilinen en eski fotoğrafının 'ham hali', ABD'nin Teksas eyaletinde, sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Öncü fotoğraf sanatçısı Joseph Nicephore Niepce tarafından 1826 senesinde çekilen fotoğraf, daha önce fotoğraf tarihçileri Helmut ve Alison Gernsheim tarafından bulunmuş ve farklı görüntüler parça parça birleştirilerek derlenmişti. Niepce'nin hayatının ve çalışmalarının konu edildiği bir sempozyumda, geçtiğimiz cuma günü sunulan 'el değmemiş' fotoğrafın yanı sıra, sanatçının evinin camından çektiği 'dünyanın ilk fotoğrafının' durumuna ait bir muayenenin sonuçları da sunuldu.

  [​IMG]


  Dünyanın En Eski Müzik Aleti

  İnsanoğlunun müzikle ilişkisi binlerce yıl önceye uzanıyor. Almanya'daki Tübingen Üniversitesi'nden arkeologlar, ülkenin güneyinde, dünyanın en eski müzik aletini buldu. 40 bin yıllık bir flüt, Ach vadisinde bir mağarada parçalanmış olarak bulundu. 12 parça halinde bulunan ve özenle birleştirilen flütün uzunluğu 22 santim. Flütte 5 delik ve bir ucunda da V şeklinde bir girinti bulunuyor. Girintinin ağızlık olduğu tahmin ediliyor. Kuş kemiğinden yapılan flütün mükemmel durumda kalan yüzey yapısı, aletin nasıl işlem gördüğüne dair de fikir veriyor. Kazıyı yapan ekibin başındaki arkeolog Nicholas Conard, bu kadar zor işlenen malzemeyle çalışılmasının, o dönemdeki insanların gelişmiş işleme aletlerine sahip olduğunu da gösterdiğini belirtiyor. Müzik çevreleri ise keşfin, Avrupa'da müzik kültürünün geçmişini göstermesi bakımından önem taşıdığına dikkat çekiyor.

  [​IMG]


  Dünyanın En Eski Aşk Şarkısı

  Bir Uygar Tanrısına yazılan Asurlu aşk şarkısının tarihi M.Ö 1800'lü yıllara uzanıyor.Bu da bu şarkıyı dünyanın en eski şarkısı olarak Guiness Rekorlar Kitabı'na sokmasına yeterli oluyor.

  (Alıntıdır)

Sayfayı Paylaş