Laiklik

Konu 'Sosyal Bilgiler 8. Sınıf' bölümünde etenar tarafından paylaşıldı.

 1. etenar

  etenar Üye

  Katılım:
  11 Mart 2009
  Mesajlar:
  14
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  laiklik ile ilgili problem cümlesi oluşturmam lazım çok acil yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar
 2. ~~Özge~~

  ~~Özge~~ Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.864
  Beğenileri:
  1.697
  Ödül Puanları:
  36
  Türkiye cumhuriyeti laik midir ? neden ?


  bu olur mu ?
 3. ~~Özge~~

  ~~Özge~~ Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.864
  Beğenileri:
  1.697
  Ödül Puanları:
  36
  bencede olabilir

  açıklamasınıda buldum;)

  TC laik bir devlet mi?

  Laiklik demokrasinin bir ilkesidir. Bu bakımdan din kişisel bir sorun olarak kabul edilir ve din işleri ile devlet işleri birbirinden ayrılır. Türkiye’de resmi diyanet işleri aracılığı ile devletin din işlerine karışması, zorunlu din derslerinde üstelik tek bir dinin tek bir yorumunun dayatılması, devletin din işlerinden elini çekmediğinin göstergesidir.

  İmam hatip sorunu başka bir açmazdır. İmam hatip okulları din adamı yetiştiren devlet okulları olarak kurulmuştur. Laik bir devletin din adamı yetiştiren okullar açması ayrı bir sorun olmakla beraber, bu okullar bu amacından da sapmıştır. Artık insanlar çocuklarını sadece imam veya hatip olmaları için değil din eğitimi alabilmeleri için de bu okullara göndermeye başlamışlardır. Bu çarpıklığın engellenmesi için Kemalizm başka bir saçmalık çıkarmış ve meslek liselerinin tümüne katsayı eşitsizliği getirmiştir. Halbuki bu sorunun çözümü laikliğin gerçek anlamda yürürlüğe konması ile olur. Yani din eğitimi ve genel olarak din işleri farklı dini anlayışları olan halk kesimlerinin (cemaatlerin) kendisine bırakılmalı, devlet elini dinden çekmelidir.

  Laikliğin neredeyse tek gereği olarak gösterilen devlet kurumlarındaki türban yasağının da laiklikle ilgisi yoktur. Kimse başını örtmeye zorlanamayacağı gibi açmaya da zorlanamaz. Türbanın siyasi simge olduğu iddiası gerçekçi değildir. Hiç kimse bir siyasi rozet takabilmek için eğitim hakkından vazgeçmez. Kaldı ki siyasi simge olsa bir insanlar siyasi tercihlerini semboller yoluyla açıklayabilmekte özgür olmalıdırlar.

  Kemalistlerin diğer bir iddiası ise insanları özgürleştirmek için onlara baskı yaptıklarıdır. Bir kadının kendini türban takma mecburiyetinde hissetmesi gerçekten de erkeklerin kadınlar üzerindeki egemenliğinin bir sonucudur. Fakat insanlar ancak özgürce özgürleşir. Tepeden baskı yoluyla dinsel veya başka türlü önyargılarından arınmadıkları gibi inançlarına daha da sıkı sarılırlar.

Sayfayı Paylaş