Linux'un Avantajları ve Dezavantajları

Konu 'Bilişim Teknolojileri' bölümünde Red tarafından paylaşıldı.

1. Red

Red Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    1.033
    Ödül Puanları:
    0

Linux'un Avantajları

* 1- Sunucu ve masa-üstü bilgisayarlarınızda:
    Linux ve diğer serbest yazılım programlar kullanarak yazılım lisans harcamalarınızı sıfıra düşürürsünüz.

* 2- Versiyon yükseltme maliyetleri:
    İstatistiki ortalama olarak ilk alım maliyetlerinin %15-%30'u civarında senelik (daimi) maliyetlerdir. Yani, yaklaşık olarak her 4-5 senede bir aynı yazılım maliyetlerine tekrar tekrar katlanmak zorunda kalıyorsunuz. Linux ve diğer serbest yazılım ürünlerde versiyon yükseltme maliyetleri de sıfırdır.

* 3- İlk alım maliyetleri:
    Sadece Windows ve MS-Office bile bir masa-üstü bilgisayarın maliyetini bulmakta, bazen geçmektedir. Linux ve diğer serbest-yazılım ürünlerde ise ilk alım maliyetleri sıfırdır.

* 4- Performans:
    Linux'un sunucu performansı çok iyi olduğundan ve tek sunucu makinesinde bir çok servisi sorunsuz çalıştırabildiğinden, daha az sayıda ve daha ekonomik sunucu makineler kullanabilirsiniz. Bundan kaynaklanan ekonomik kazanç doğmaktadır.

* 5- Bakım ve destek (yönetim) maliyetleri:
    Linux, bir çok teknik özellikleri yüzünden daha az iş gücü ile, daha sorunsuz çalışarak yönetim ve destek maliyetlerini çok düşürür.

* 6- Diğer maliyetler:
    Günümüzde yazılım ve destek maliyetleri, bilgi işlem maliyetlerinin önemli bir kısmını teşkil etmektedir ve çoğunlukla donanım maliyetlerini geçmektedir. Bu demektir ki, işletmenizin özelliklerine de bağlı olarak, Linux kullanarak bilgi işlem harcamalarınızda yarı yarıya veya daha fazla tasarruf edebilirsiniz.

Linux'un Dezavantajları

* Linux'un serbestçe dağıtılıyor olması bir çok kişinin bu işletim sistemine güvenmemesine yol açmıştır. "Ciddi bir şey olsa, bedava olmazdı !" kanısı oldukça yaygındır.

* Linux'un sürekli gelişiyor olması en büyük dezavantajlarından biridir. Henüz tüm ihtiyaçlara cevap vermemesi, gelişimin bazı aşamalarında topyekün değişiklikler yapılması, gelişimi takip etmek için bazen sürekli yenileme yapılması, birçok kullanıcının bu işletim sistemine güvenmemesine yol açmıştır.

* Linux herhangi bir ticari destek altında gelişmemektedir. Bunun en büyük yararı işletim sisteminin ticari kaygılar taşımamasıdır. Ancak bunun yanı sıra diğer işletim sistemlerinde olan teknik destek, dağıtım ve dokümantasyon alanlarında eksikleri vardır. Özellikle teknik destek eksikliği, anahtar teslim çözümlere alışmış kullanıcıların çokluğu Linux kullanıcılarının sayısını sınırlayan temel faktörler olmuşlardır.

* Linux işletim sistemini geliştirenlerin ticari kaygılar gütmemeleri bazı ticari yazılımların Linux üzerinde gelişmemesine sebep olmuştur. Linux üzerinde belirli konularda diğer işletim sistemlerinden aşağı kalmayan yazılımlar bulunmasına rağmen, belirli bazı konularda çok zayıf kalmıştır. ( Oyunlar mesela :))

* Linux üzerinde yer alan çözümlerin hepsi, basit kullanıcıların rahatça kullanabileceği düzeyde değildir. Bazı çözümler kullanıcıların belirli bir yazılım ve işletim sistemi bilgisine sahip olmalarını gerektirmektedir.

Sayfayı Paylaş