Lise 3

Konu 'İlkokullar / Liseler / Dersaneler / Üniversiteler.' bölümünde Umut Keskin tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Umut Keskin

Umut Keskin Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

S.a arkdaşlar ben bu sene lise 3'e geçtim ama birçok sorunum var. Ben TM bölümün'deyim ama matematiğim yok türkçem de yok inanın türkçe'nin bir konusunu dahi bilmiyorum geometri deseniz o da yok. Bu yaz mat 1 temel matematiği birazda olsa anladım ama 9. ve 10. sınıftan teşekürler geçtim ama dersleri unttum yani bilmiyorum ve Final dershanesine kaydoldum 2 sene boyunca gidecem ve bu 2 senede hep ders çalışmak istiyorum ama nasil çalışacağımı bilemiyorum açıkçası iyi bir yer istiyorum hukuk mesela onun için erken başlıyorum 2 sene yeter bence ve nasil ders çalışmalıyım günde en az kaç saat ? bunlar aklımdan çıkmıyor yani bu lise 3 boyunca sadece lise 3 konularını tek mi yoksa 9 ve 10 konularını da mı tekrar etsem eğer onları da tekrar etsem lise 3 konularını anlar mıyım geomtriyi anlayamadım geometri temel yok bunuda nasil halletcem hep bunları düşünüyorum nasil hallederim diye ARKDAŞLAR YARDIMINIZI İSTİYORUM YOKSA BÜTÜN SENE BUNLARI DÜŞÜNMEKLE GEÇER:(:(:(
  2. Lizard King

Lizard King Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    444
    Ödül Puanları:
    36
    Hiçbirşey seni hedefinden saptırmamalı.Biraz istek, biraz güven ve kendini motive etmen emin ol çok şey kazandıracak sana.Matematiğin ya da geometrinin kötü olması seni ürkütmesin çalışılıp halledilecek şeyler.Hatta şevkini kırmamak için 2009 da sınava giren bir arkadaşımdan bahsetmek istiyorum.
    Bir arkadaşım var,ortaokulu beraber bitirdik.Bulunduğum ortam içinde ve kendini tanıdığım süre zarfı içinde dersle pek ilgisi olmayan bir elemandı yani çalışkan biri değildi.Neyse okuduğumuz liseler ayrı bile olsa devamlı görüşüyoruz evlerimiz yakın çünkü.Bu arada bu arkadaşım lise 1 de matematikten sorumlu olarak geçmiş.Lise 2 de geometriden kalmış :) ve alttan iki dersi vermek zorunda kaldı.11.sınıfa başlamadan önce yazın kavurucu sıcakta alttan kalan derslerini vermek için çalıştı sadece neticede dersleri verdi ve 11.sınıfa geçti.Belki de öğrenim boyunca ilk defa 11.sınıfta matematiği 5 getirmişti karneye.Evet kıpırdama yapmıştı nasıl olur da kötüye giderken zirveye çıkmak ? (daha devamı var asıl zirve son yazdıklarımda)11.sınıfın sonunda lise hayatı boyunca herhalde güzel bir ortalama ile ve belge alarak geçti.11.sınıf bitti ama onun için herşey bitmemişti 12.sınıfa başlamadan önce sınav dershanesine kayıt oldu ve 10.sınıfta yaptığı gibi boş geçirmedi günlerini kendini sıkmadan hergün düzenli olarak ders çalıştı sıkıldığı zamanlar oldu ama hiç kendini salmadı dershane başlayıncaya kadar matematiğin baba konusu olan Trigonometriyi yalayıp yutmuştu(bu arada sana tavsiyem bu konuya hakim ol şimdi öğrenirsen kardır senin için)
    neticede deneme sınavından sonra bu arkadaşım sınıf atlaya atlaya en son 3.denemede 1.sınıfa yerleşti.
    2009 ÖSS'de EA2 de 272 ham,okul puanı ile birlikte 346 puan sıralaması 2100 e çekerek
    Boğaziçi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümüne yerleşti...
    Nasıl ama hikaye gibi geldi ama tamamen gerçek :) bu örneği vermemin birçok nedeni var dikkatini çekmek istediğim noktayı anlamışsındır hiçbirşey bilmiyorsun ve başaramayacaksın anlamı taşımaz düşündüklerin.Bu arkadaşım da bilmiyordu ama sonuç ortada.Yani onun da temeli yoktu :330:

Şimdi çalışma planına gelince şukadar saat şuna çalış buna çalış diye bir şey yazmak istemem.Yanlış birşey, sen robot değilsin:) herkesin çalışma şekli farklıdır o yüzden verilen tavsiyelere kulak asma demiyorum ama birebir uygulaman seni kötüye götürebilir.Yani bir arkadaşım boğaziçi kazandı hadi onun gibi çalışayım dersen kendine eziyet etmiş olursun.O yüzden kendini iyi tanıyıp iyi sınaman gerekir, sonuçta seni senden daha iyi kimse tanıyamaz.Neleri sevip nelerden hoşlanmadığını ne zaman ders çalışacağını en iyi sen bilirsin.O yüzden planını yaparken bunları göz önünde bulundur.Veee en önemlisi bir sistemin olsun mutlaka her derse eşit çalış.YGS ve LYS i birada götürmeye çalış.
    Sonucumu merak edersen tercih yapmadım çünkü çok çalışmadım yani kasmadım ancak 65.000 sıralama yapabildim.Bu sene tekrar giricem..
    Dershanaye de başlamışsın rehber hocana da danış derdini anlat sana uygun bir çalışma programı hazırlar..
    Saygılar..

Bu arada kusura bakma genelde hep kısa şeyler yazarım ama sana denk geldi yazıyı uzattım biraz o yüzden affına sığınıyorum yazdıklarımı belki sıkıcı bulmuş olabilirsin.
    Saygılar
    Fnd.Mmsgl, Toгgαи ve Umut Keskin bunu beğendi.
  3. Umut Keskin

Umut Keskin Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    lizard asıl ben senin affına sığınıyorum sana böyle bir eziyet ettiğim için hiç kısa yazmamışsın ama benim için uzun yazmışsın
    benim ne kadar rahatladığımı bir bilsen ya bende zaten kendime güveniyorum ve 2 yılda yapılmayacak şey değil asıl ben hayattımda hiç ders çalışmadım belki 3-4 defa ama derslerimde iyi di sonuçta kafada bişey yok ama bugun sen bana farklı birşey hisettirdin eğer çalışırsan kendine güvenirsen yapılmayacak bir şey yoktur ne olursa olsun ben bunu anladım kardeşim ve sistemli ders çalışacağım günde 3-4 saat veya 5-6 saat ders çalışacağım sonra kitap'ta şart :D bi sözel bi sayısal çalışırsam başaramayacağım birşey yok neyse fazla uzatmıyayım çok çok teşekür ederim kardeşim
  4. Lizard King

Lizard King Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    444
    Ödül Puanları:
    36
    Nedemek :) sıkıntın olursa yardımcı olmaya çalışırız herzaman.
    Umut Keskin bunu beğendi.
  5. Moderatör Özlem U.

Moderatör Özlem U. Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.280
    Ödül Puanları:
    0
    bence benim anladığım kadarı ile sen dersleri unuttum diyorsun ve dershaneye yazılınca çalışıp o bölümü kazanabileceğini ve nasıl ders çalışmalıyım diye düşünüyorsun önce seçiminden dolayı kutluyorum seni çünkü gerçekten güzel bir meslek hedefin var ama unuttuklarını dershanede hatırlamak bana biraz farklı bir anlam düşürüyor çünkü sen tekrar yapmazsan dershane ne yapsın önce çalışma isteğin kendinde olsun o azimle ancak iki sene çalışırsın kazanırsın o mesleği ders çalışma programını kendin hazırla ama sana tek püf nokta şunu söyleyeyim 30 40 dakika oturdun çalıştın ya 5 10 dakika kendine ara ver dinlen müzik dinle ya da 2 saattir test çözüyosun mesela kendine 20 25 dakika ara ver gel sonra tekrar başla inan ben bu çalışmayla bu sene sınavıma 45 puan artış yaptım hatta okulun en çalışkan kızını bile geçtim diyebilirim o yüzden biraz daha kendin tekrar yapmaya özen göster dershane bir diğer adıyla rahat kafayla çalışma yeridir o yüzden okuldan oraya ordan okula aklındakiler bile kalmaz inşallah iki sene sonra buraya hukuk kazandım diye gelirsin :)
  6. Desert Rain.*

Desert Rain.* Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    2.918
    Ödül Puanları:
    0
    unuttum diyorsun unuttuğun şeyleri hatırlamanın tek yolu tekrar...
    Fnd.Mmsgl ve Umut Keskin bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş