Lütfen bi el atınn

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 9. Sınıf' bölümünde katilfok tarafından paylaşıldı.

1. katilfok

katilfok Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

yha tarih 158-159-163-165 . sayfaları yapan var mı
  2. iremdudson

iremdudson Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    14
    158'deki tablo için ;) Diğer sayfalara da yardım etmek isterdim ama biz cevaplayalımları yapmadığımız için onları bilemiyorum, neyse kolay gelsin ....

Emîr-i Candâr: Saray muhafızlarının başı olup, maiyetindeki hassa birlikleriyle sarayın ve sultanın emniyetini sağlamakla görevliydi. Silahdar, merasimlerde sultanın silahlarını taşırdı ve silahhanedeki muhafızların âmiriydi.

Emîr-i Alem: Sultanın "Rayet-i Devlet" denilen bayrağını, saltanat sancaklarını taşımak ve muhafaza etmekle görevliydi. Emîr-i alemin maiyetinde alemdarlar vardı. Yasacı, bayrak ve nevbet takımını muhafaza ve idare ederdi.

Câmedâr: Sultanın elbiselerinin muhafızıydı.

Emîr-i meclis, sultanın ziyafetlerini hazırlatıp, teşrifatçılık yapardı.

Emîr-i Çeşnigîr, sultanın yemeklerini hazırlayan ve sofra hizmetlerini yapan çeşnigirlerin amiriydi.

Şerabdar-ı has, sultanın şerbetlerini hazırlamakla, haftanın belirli günlerinde toplanan mecliste ve yemeklerde hizmetle görevliydi.

Serhenk (Çavuş), törenlerde ve sultanın seyahatlerinde yol açardı.

Ayrıca, Abdâr, Emîr-i Âhur, Üstadüddâr, Vekîl-i Has, Emîr-i Şikâr, Bazdâr ve Nedimler de sarayda vazifeli kişiler arasındaydı.

159'daki Uygulayalım Kısmı
    Şer'i Hukuk / İstediğin parçayı seç.
    -Şer'i hukuk temelide insanlar için en ideal olan din kurallarıdır.
    -Kur'an-ı kerim, hadisler ve islam bilgilerinin verdiği hükümlere göre meydana getirilen hukuk.
    -Dönemin şartlarına göre belirlenmiş hukuk kurallarıdır.
    -Şer'i hukuk sadece müslümanlara uygulanırdı.

Sayfayı Paylaş