Madame Bovary

Konu 'Kitap Özetleri' bölümünde büşra9203 tarafından paylaşıldı.

1. büşra9203

büşra9203 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    6

Madame Bovary

(Gustave Flaubert)

Özet:

Yeteneksiz, kaba saba bir adam olan Charles Bovary, Rouen civarında bir kasabaya yerleşmiş; orada hastalarından birinin çok güzel kızı olan Emma ile evlenmiştir. Emma, hayalperest bir kadındır. Her dakikası birbirine benzeyen taşra hayatından sıkılmakta, maceralar, eğlenceler, heyecanlar tasarlamaktadır.

Mösyö Bovary, karısının eğlenebilmesi için başka bir kasabaya yerleşir. Madame Bovary, orada noter katibi Leon tarafından sevildiğini anlar. Yine o yörede oturan Rodolphe adında bir malikâne sahibinin ağına düşer. Emma’nın tekdüze yaşamı değişmiştir; kocasından ayrılmayı düşünür. Emma, âşığı Rodolph’e, birlikte uzak ülkelere gitmeyi önerir. Rodolphe, bu öneri üzerine izini belli etmeden ortalıktan kaybolur.
    Emma, terk edildiğini anlar. Beyin hummasına yakalanırsa da iyileşir. Bu kez de Paris’ten dönen ve eski utangaç hali kalmamış olan Leon’la karşılaşır, onun ağına düşer. Yasak bir aşk hayatı yaşayan ve hiçbir lüksünü eksik etmeyen Emma, gizlice yaptığı borçlan ödeyemez; yeniden ve daha büyük bir bunalıma girer; kurtuluşu yaşamına arsenikle son vermekte bulur. Kocası, Emma’nın niçin intihar etiğini bir türlü anlayamaz. Bir gün karısına, sevgililerinden gelen mektupları görür. Gerçeği o zaman anlar. Bir süre sonra üzüntüsünden o da ölür.Yüz Temel Eser Özetleri, Kitap Özetleri, Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özet

Gustave Flaubert:

Madame Bovary, Realizm akımının kurucusu ve en büyük temsilcisi sayılan G. Flaubert’in başeseridir. Bu roman, Realizmin başarılı ilk örneği sayılmaktadır. Konusunu gerçek yaşamdan alan bu roman, Fransız edebiyatının olduğu kadar dünya edebiyatının da önemli eserlerindendir.

**zühra** Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    EVET BU KİTABI OKUDUM ÇOK GÜZELDİ.
  3. büşra9203

büşra9203 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    6
    ben okumadım ama inşallah yakın tarihte okurum:)
  4. e_r_EN

e_r_EN Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    harika bi kitap ben çok sevmiştim
  5. ~~Özge~~

~~Özge~~ Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.697
    Ödül Puanları:
    36
    bend eokumaya başlamıştım iğrenç bir kitap yarıda bıraktım.
  6. AyŞeGüL!

AyŞeGüL! Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    BENCE ÇOK GÜZEL BEN ÇOK BEĞENDİM SONU BİRAZ HÜZÜNLÜYDÜ GERÇİ AMA SÜPER ZEVK VERİCİ Bİ KİTAPTI:):).
  7. NuRcAn16

NuRcAn16 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    6
    herkeze göre farklı düşünceler işte bana bu kitanı resim öğretmenim armagan ettti ilk zamanlar bende başladım sıkıcı geldi bıraktım ama benim bu kitabı bitirmem gereksinimini duydum vede bitirdim iyikide okumuşum güzel bir romandı:)
  8. pearl

pearl Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    evet ilk başta sıkıcı geliyor ama çok güzel bir kitap okumanızı tavsiye ederim
  9. zehr-i_

zehr-i_ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    ben yeni başladım bu kitaba. çok hoşuma gitti ilk defa bir kitabı bu kadar sevdim diyebilirim :)
  10. bayrak

bayrak Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    bende okudum güzel bir roman paylaşımın için sağol.....

Sayfayı Paylaş