Madde ile İlgili Sorular

Konu 'Fizik 9. Sınıf' bölümünde Solist tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. Solist

  Solist Üye

  Katılım:
  29 Eylül 2009
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  Katı,sıvı,gaz hallerinin özelliklerinden nasıl yararlanılır?
  Doğada maddelerin bulunuş hallerinin yüzde olarak ifadesi.

  Maddenin fiziksel hal özellikleri...

  Arkadaşlar acil lütfen yardım edin....
 2. Okeanus

  Okeanus Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  26 Ocak 2010
  Mesajlar:
  901
  Beğenileri:
  635
  Ödül Puanları:
  0
  Maddenin Halleri


  Maddenin halleri katı sıvı gaz ve plazma olmak üzere dört tanedir. Gün****k hayatta maddeler genel olarak katı sıvı ya da gaz halinde bulunur ancak Dünya dışında evrendeki maddenin %99'u plazma (iyonlaşmış gaz) halindedir. Madde istenildiğinde ortam şartları elverişli hale getirilerek bir halden diğerine dönüştürülebilir.

  Katı
  Maddenin katı hali belirli bir şekle ve hacme sahiptir. Katı maddeyi oluşturan atom ve moleküller yok denecek kadar azdır. Atom ve moleküller arasında bir düzenlilik vardır. Atomlar titreşim hareketi yaparlar.Maddenin en düzenli halidir.

  Sıvı
  Maddenin sıvı hali belirli bir şekle sahip değildir. Sıvılar akışkan olduklarından bulundukları kabın şeklini alır. Sıvı halde atom veya moleküller katılardan daha düzensiz olup tanecikler arası boşluklar katılardan daha fazladır ama sıkıştırlamazlar. Birazcık düzensiz hareket vardır. Ayrıca bulundukları kabın şeklini alırlar ve bir halden başka bir hale girebilirler.

  Gaz
  Atom veya moleküllerin arasında boşlukların en çok olduğu haldir. Gaz tanecikleri arasında boşluk fazla olduğunda gazlar sıkıştırılabilirler. Gaz tanecikleri düzensiz olarak hareket ederler. Bu hareketleri sırasında gaz molekülleri birbiri ile homojen olarak karışabilirler. Bunların yayılmaları hissedilebilir veya gözle takip edilebilir. Bir odaya damlatılan bir kolonyanın kokusu kısa sürede hissedilirken bir sigara dumanının yayılması da gözle takip edilebilir. Konuldukları kabı dolduracak şekilde genleşerek kabın şeklini ve hacmini alırlar. Gazlar maddenin en düzensiz halidir ve sadece gazlar (tanecikler arasındaki boşluk fazla olduğu için) sıkıştırılabilme özelliğine sahiptir.

  Plazma
  Plasma.jpg
  Plazma

  Gaz halindeki maddeye enerji vermeye devam edersek atomların dış kabuklarındaki elektronlar atomdan ayrılmaya başlar. Bu durumda madde artı ve eksi yüklü parçacıklardan oluşan yüksek enerjili bir gaz haline gelir. Artı ve eksi yükler birbirlerini çekmelerine rağmen birleşerek nötr bir atom oluşturamazlar çünkü parçacıkların kinetik enerjileri aralarındaki elektrostatik bağ enerjisinden fazladır. Güneş ve diğer yıldızlar (nötron yıldızları hariç) tamamen plazma halindedir. Plazma haline uzay boşluğunda da bolca rastlanır. Uzaydaki plazma çok daha soğuk olmasına rağmen çok seyreltik olduğu için birleşerek nötr atomlar oluşturma ihtimali düşüktür. Gazlardan örnekler; hava doğal gaz likit gaz sera gazları vb. gibidir.

  Su örneği
  Bir madde farklı sıcaklık ve basınç şartlarında üç halde de bulunabilir. Örneğin saf su H2O ile formüle edilir.
  Katı halde buz
  sıvı halde su
  ve gaz halinde su buharı
  şeklinde bulunur.

  Maddenin Bazı Özellikleri

  1. Buhar basıncı
  Bir sıvının buharının sıvı yüzeyine yapışmış olduğu basınca sıvı-buhar basıncı denir. Buhar basıncı ile ilgili bazı koşullar şöyledir.
  Sıcaklık arttıkça buhar basıncı artar.
  Aynı ortamda buhar basıncı yüksek olan sıvıların buharlaşması kolay olacağından kaynama noktaları düşük olur.
  Buhar basıncı yüksak olan sıvı moleküllerinin moleküller arası çekim kuvveti zayıftır.
  Bir sıvı içinde katı çözündüğünde buharlaşmayı azaltacağından buhar basıncını da düşürür. Buhar basıncındaki düşme çözünen madde miktarıyla doğru orantılıdır.
  2. Genleşme
  Isınan maddelerin yüzey veya hacimlerindeki artışa genleşme denir. Katı ve sıvıların genleşme katsayıları faklı olduğundan bu maddelerin genleşme miktarları ayırt edici özelliktir. Fakat gazların tümünde 1ºC artışı için genleşme 1/273 kat olduğundan genleşme gazlar için ayırtedici özellik değildir.Yani gazlar katı ve sıvılardan bağımsız daha çok genleşir genleşme gazlarda çok fazla olur.
  3. Esneklik
  Esneklik yalnızca katılar için ayırtedici bir özelliktir. Sıvı ve gazların esnekliği söz konusu değildir.
  4. Çözünürlük
  Aynı şartlarda bir çözücünün birim hacminde çözünebilen maddenin maksimum miktarına o maddenin çözünürlüğü denir. Çözünürlük her üç hal için ayırtedici bir özelliktir.

  Hal Değişimi
  Katı eriyerek sıvıya süblimleşerek gaza dönüşür.
  Sıvı buharlaşarak gaza donarak katıya dönüşür.
  Gaz yoğunlaşarak sıvıya depozisyon ile ise katıya dönüşür.
  Plazma ise kinetik enerjisi arttırılarak yani ısıtılarak sırasıyla önce sıvıya ardından da gaza dönüşür. Gaz halinden sonra daha fazla ısıtıldığı takdirde iyonlaşmaya elektron kaybederek (+) yani pozitif yüklenmeye başlar.
  Solist bunu beğendi.
 3. Okeanus

  Okeanus Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  26 Ocak 2010
  Mesajlar:
  901
  Beğenileri:
  635
  Ödül Puanları:
  0

  Yeryüzü kabuğu,su ve atmosferdeki elementlerin bağıl miktarları
  SIRA ELEMENT SİMGE KÜTLE YÜZDESİ
  1 oksijen O 49.2
  2 silisyum Si 25.7
  3 alüminyum Al 7.5
  4 demir Fe 4.7
  5 kalsiyum Ca 3.4
  6 sodyum Na 2.6
  7 potasyum K 2.4
  8 magnezyum Mg 1.9
  9 hidrojen H 0.9
  10 titan Ti 0.6
  11 klor Cl 0.2
  12 fosfor P 0.1
  13 manganez Mn 0.1
  14 karbon C 0.09
  15 kükürt S 0.05
  DİĞERLERİ ... 0.56
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş