Madde ve Özellikleri

Konu 'Fizik Ders Notları' bölümünde Moderatör Taner tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. Moderatör Taner

  Moderatör Taner Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Ocak 2009
  Mesajlar:
  3.361
  Beğenileri:
  3.519
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  Ankara

  MADDE
  Madde:Madde kütlesi,hacmi ve eylemsizliği olan her şeydir.Maddenin aynı zamanda kütlesi hacmi vardır.maddenin üç fiziksel hali vardır:

  1)Katı:Maddenin belirli bir şekle ve hacme sahip en düzenli halidir. Örnekemir,Tahta,Buz birer katı örneğidir.
  2)Sıvı:Sıvı maddenin belirli bir hacmi vardır,ancak belirli bir şekli yoktur.Sıvıyı oluşturan tanecikler arasında az da olsa boşluk bulunur.Örnek: Su.benzin,alkol
  3)Gaz: Maddenin sıvı hal gibi belirli bir şekli yoktur.Bir gazın hacmi bulunduğu kabın hacmine eşittir.Gazların hacimleri basınç ve sıcaklıklarına bağlı olarak değişir.Hava,Karbondioksit,oks ijen birer gazdır.

  Maddenin ortak özellikleri:

  Kütle:Madde miktarı ile büyüklüktür.Kütlenin SI’daki birimini kilogram(kg) dır.Ancak kg’ın binde biri olan gram (g)’da kullanır.

  Hacim:Bir maddenin atmosferde kapladığı yerdir.Hacim’in birimi metre küp (m3) olarak kullanırız.günlük hayata ve deneylerde litre (L)olarak kullanırız.

  Maddenin ayırt edici özellikleri:

  Özkütle: maddenin kütlesine ve hacmine baglıdır
  Erime Noktası:Bir maddenin katı haleden sıvı hale geçmesidir.Sıvılar için ayırt edicidir.
  Donma Noktası:Bir maddenin sıvı halden katı hale geçmesidir. Sıvılar için ayırt edicidir.
  Kaynama Noktası: Bir maddenin sıvı halden gaz haline geçmesidir. Sıvılar için ayırt edicidir.
  Yoğunlaşma Noktası:Bir maddenin gaz halinden sıvı hale geçmesidir.Gazlar için ayırt edicidir.
  Süblinleşme: Bir maddenin katı halden gaz haline geçmesidir.Katılar için ayırt edici özelliktir.


  Etrafımızda çok değişik maddeler vardır.Bu maddelerin aynı yada farklı olduklarını nasıl ayırt edebilirsiniz.Bu maddelerin sadece kütlelerini yada hacimlerini ölçmemiz bunları farklılandırmak için yeterli mi?
  Bir maddenin farklı olduğunu hacim ve kütlelerini ölçmekle tamamen farklı olduğunu söyleyemeyiz. Bunun yanında karşılaştırılan maddelerin erime noktası, kaynama noktası gibi özelliklerine de bakmamız gerekmektedir. Sadece kütle ve hacimleri ölçmekle yoğunluk hesabı yaparak kısmen de olsa maddenin aynı ya da farklı olduğunu söylemek de mümkündür.
  Suyun kaynama noktası 100 oC dir. Su kaç oC de buharlaşır? Buharlaşma olayını açıklayarak, kaynama noktası ile karşılaştırmasını yapınız.
  Suyun kaynama noktası 100 oC olması demek suyun bu noktanın altında buharlaşmayacağını göstermez. Su her zaman donma noktasının üzerinde buharlaşır. Suyun Kaynama noktası dış basınca karşı yapılan bir işlemdir. Su dış basınç ile aynı düzeye geldiğinde kaynamaya başlar. Su donma noktasının dışında dışarıdan aldığı ısıyı değerlendirerek kaynama noktasına bakmaksızın buharlaşma işlemini gerçekleştirir.
  Göller ve nehirler kışın donarlar, ama içlerindeki hayat devam eder. Bu nasıl gerçekleşir?
  Buzun yoğunluğu suyunkinden azdır ve bu nedenle buz su üzerinde yüzer. Isı iletimi konusunda kötü bir iletken olan buz, suyu aşağıda yalıtır ve bu suyun sıcaklığının donma noktasının altında kalmasını sağlar. Aslında böyle olması işimize gelir, çünkü en üstten en alta kadar bütün su kütlesi donacak olsa, su içindeki hayat tamamen yok olurdu. Üstelik sıcaklık 0 o C’ın biraz üstüne çıktığında, buz tabakasının üst kısımları erimeye başlamaz. Bunun nedeni buzun bazen erime noktasının üzerindeyken bile yarı kararlı katı halde kalabilmesidir. Bu durum buzun saflık derecesiyle ilgilidir.

  Element : Yapısında tek cins atom ihtiva eden saf maddelerdir. Örneğin, Fe, C, N, O...

  Metaller ve genel Özellikleri

  1. Isı ve elektriği iyi iletirler.
  2. Hg hariç hepsi oda sıcaklığında katıdır.
  3. Asit çözeltileriyle çoğu H2 gazı açığa çıkarırlar.
  4. Kendi aralarında bileşik yapamazlar, fiziksel bir karışım olan alaşımları oluştururlar. Örneğin prinç (Cu-Zn), tunç (Cu-Sn) , çelik (Fe-C-Cr...), 18 ayar altın (%75 altın-%25 Cu)
  5. Elektron almazlar.
  6. Yüzeyleri parlaktır.
  7. Dövülebilir,tel ve levha haline getirilebilirler.

  Ametaller ve genel Özellikleri

  1. Isı ve elektriği iletmezler.
  2. Oda sıcaklığında çoğu gaz halindedir.
  3. Kendi aralarında ve metallerle bileşik yapabilirler.
  4. Elektron alış-verişi yapabilirler.
  5. Sulu asitlere çoğu etki etmez.
  6. Yüzeyleri mattır.
  7. Kırılgandırlar.

  Bileşik : Yapısında en az iki cins atom ihtiva eden saf maddelerdir. Örneğin, H2O, C6H12O6, NH3...

  Çözelti: Birbiri içerisinde homojen dağılmasıyla oluşan karışımlara çözelti denir. Hava, lehim,gazoz,deniz suyu....gibi.

  Süspansiyon : Bir katının bir sıvı içerisinde ya da havada (sis içinde) çözünmeden dağılmasıyla oluşan heterojen karışımlardır. Ayran,kahve,tebeşir tozu+su....

  Emülsiyon : Bir sıvının başka bir sıvı içerisinde çözünmeden dağılmasıyla oluşan heterojen karışımlardır.
  Örnek: Zeytinyağlı su, benzinli su...

  Karışımlarla Bileşikler Arasındaki Farklar ve Ortak Yanları

  1. Karışımı oluşturan maddeler karışım içerisinde kendi özelliğini koruduğu halde bileşiği oluşturan elementler fiziksel ve kimyasal tüm özelliklerini kaybederler.
  2. Karışımı oluşturan maddeler her oranda karıştığı halde, bileşiği oluşturan elementlerin kütleleri arasında her zaman basit bir oran vardır.
  3. Karışımlar fiziksel yollarla oluşur ve fiziksel yöntemler bileşenlerine ayrılır. Bileşikler ise kimyasal yolla oluşur ve kimyasal yöntemlerle ayrışırılar.
  4. Karışımların formülü olmadığı halde, her bileşiğin mutlaka bir kimyasal formülü vardır.
  5. Karışımların belirli fiziksel özelliği (öz kütle, kaynama noktası, erime noktası...) olmadığı halde bileşikler bu özelliklere sahip saf maddelerdir.
  6. Karışımlar ve bileşikler oluşurken toplam kütle korunur. Bu durum her ikisi içinde ortaktır.
  7. Karışımlar ve bileşikler en az iki cins atom ihtiva ederler.

  Ayırt edici Özellikler

  1.Öz Kütle : Bir maddenin birim hacminin kütlesine denir. Katı-sıvı-gazlar için ayırt edicidir.
  m=d.v
  Öz kütleyi sadece sıcaklık ve basınç değiştirebilir. Sıcaklık arttıkça maddenin hacmi artar fakat kütle değişmez. Hacim artınca öz kütle azalır.

  2. Kaynama Sıcaklığı : Saf bir sıvının buhar basıncının atmosfer basıncına eşit olduğu sıcaklığa kaynama sıcaklığı denir. Sıvılar ve gazlar için ayırt edici bir özelliktir, çünkü kaynama sıcaklığı yoğunlaşma sıcaklığına eşittir.

  Tüm maddelerin ortak iki özelliği, kütle ve hacimdir.
  Kütle:Kütle bir cisimde ki madde miktarıdır. (Kütle ile ağırlık aynı anlama gelmez)Bir cisme etkiyen yer çekimi kuvveti onun ağırlığıdır. Dünya'da ve Ay'da yer çekimi farklı olduğundan burada ölçülen ağırlıklarda farklıdır.Ama madde miktarı(kütlesi) her yerde aynı olduğundan değişmez.
  Hacim:Maddenin boşlukta kapladığı yerdir.Her maddenin bir hacmi vardır

  Bir maddenin diğer maddelerden farklılık gösteren özellikleri,onun ayırt edici özelliğidir. Maddenin şekline, miktarına, tadına, kokusuna vb. bağlı olmayan,madde üzerinde doğrudan doğruya görünmeyen farkları ortaya koyan özelliklere ayırt edici özellikleri diyoruz Öz kütle, esneklik,erime ve kaynama noktası,öz ısı, genleşme ve çözünürlük sıkça karşılaştığımız belli başlı ayırt edici özelliklerdir.
 2. Moderatör Taner

  Moderatör Taner Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Ocak 2009
  Mesajlar:
  3.361
  Beğenileri:
  3.519
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  Ankara
  Madde Sıkıştırılabilir mi?

  Sıvı Maddeler
  Sıvı maddeleri oluşturan moleküller arasında çok küçük boşluklar vardır. Sıkıştırılamaz veya kısmen sıkıştırılır. Belirli bir şekli yoktur, konulduğu kabın şeklini alır. Hacim ve kütlesi vardır. Akışkandır. (Molekülllerdir.) Titreşim ve öteleme hareketi yaparlar.


  Gaz Maddeler
  Gazları oluşturan moleküller arasında çok büyük boşluklar vardır. Diğerlerine göre çok rahat bir şekilde sıkıştırılabilir. Belirli bir şekli yoktur. Bulundukları kabın şeklini alırlar. Akışkandırlar. Ayrıca genleşme olayının en fazla olduğu haldir. Maddenin en düzensiz halidir.

  Maddenin halleri

  Katı
  Sıvı
  Gaz
  Plazma
  Amorf Katılar
  Katı

  Maddenin, atomları arasındaki boşluğun en az olduğu halidir. "Katı" olarak adlandırılan bu haldeki maddelerin kütlesi, hacmi ve şekli belirlidir. Bir dış etkiye maruz kalmadıkça değişmez. Sıvıların aksine katılar akışkan değildir. Fiziksel yollarla, diğer üç hal olan sıvı, gaz ve plazmaya dönüştürülebilirler. Altın demir gibi madenler katı maddelere örnektir. Ayrıca katı maddeler atomlarının en yavaş hareket edebildiği haldir.

  Sıvı,

  maddenin ana hallerinden biridir. Sıvılar, belli bir şekli olmayan maddelerdir, içine konuldukları kabın şeklini alırlar, akışkandırlar. Sıvı molekülleri, sıvı hacmi içinde serbest hareket ederler, fakat partiküllerin ortak çekim kabiliyeti, hacmin izin verdiği ölçüdedir.

  Gaz,

  maddenin üç halinden biridir. Bu haldeyken maddenin yoğunluğu çok az, akışkanlığı ise son derece fazladır. Gaz halindeki maddelerin belirli bir şekli ve hacmi yoktur.Katı bir madde ısıtıldığı zaman, katı halden sıvı, sıvı halden de gaz haline geçer. Bu duruma faz (safha) değişikliği denir. Sıvıyı meydana getiren tanecikler (atom veya moleküller) birbirlerini çeker. Sıvı ısıtıldığı zaman, tanecikler arasındaki çekim kuvveti yenilir ve tanecikler sıvı fazdan (ortamdan) ayrılarak gaz haline dönüşürler. Gazı meydana getiren tanecikler her yönde hareket edebilir ve bulundukları kabın halini alırlar. Mesela hava bir gaz karışımıdır ve azot, oksijen, çok az miktarda asal gazlar ve karbondioksitten meydana gelmiştir. Gazlar birbiriyle her oranda karışabilir.Gazların birbiri ile oluşturdukları karışımlar homojendir. Hacimleri, dolayısıyla yoğunlukları basınç ve sıcaklığa tabidir. Genellikle gazın basınç veya sıcaklığının az miktarda değişmesi, gazın hacminde çok büyük değişiklikler meydana getirir. Bütün gazların genişleme ve sıkışma katsayıları aynıdır. Fakat sıvı ve katıların böyle bir özelliği yoktur. Bu yüzdendir ki, gazlar, katı ve sıvılardan daha kolay incelenir. Hareket halindeki gaz moleküllerinin (taneciklerinin), bulunduğu kabın cidarına (duvarına) çarpması sonucu meydana gelen etkiye, gazın basıncı denir. Bir silindir içindeki gaz, piston ile sıkıştırılırsa pistonun geri itildiği, ilk haline döndürülmek istendiği görülür ki, bu yukarıdaki olayın sonucudur. Pistonu ittirmek için yapılan iş, gazın basıncına karşı yapılan iştir. İzole halde yani çevreden yalıtılmış bir gaz, sıkıştırılınca ısınır. Sıkıştırılmış gaz genişletilirse soğur, yani yine bir iş yapar ve gaz moleküllerinin ortalama hızları düşer. Böylece basınç da azalmış olur.

  Plazma,

  Kimya ve Fizikte "iyonize olmuş gaz" anl***** gelmektedir. İyonize gaz için kullanılan plazma kelimesi 1920 li yıllardan beri fizik literatüründe yer etmeye başlamıştır. Kendine özgü niteliklere sahip olduğundan, plazma hali maddenin katı, sıvı ve gaz halinden ayrı olarak incelenir. Katı bir cisimde cismi oluşturan moleküllerin hareketi cok azdır, moleküllerin ortalama kinetik enerjisi herhangi bir yöntemle (örneğin ısıtarak) arttırıldığında cisim ilk önce sıvıya sonra da gaza dönüşür ki gaz fazında elektronlar gayet hızlı hareket ederler. Eğer gaz halinden sonrada ısı verilmeye devam edilirse iyonlaşma başlayabilir, bir elektron çekirdek çekiminden kurtulur ve serbest bir elektron uzayı meydana getirerek maddeye yeni bir form kazandırır. Atomun bir elektronu eksik olacak ve net bir pozitif yüke sahip olacaktır. Yeterince ısıtılmış gaz içinde iyonlaşma defalarca tekrarlanır ve serbest elektron ve iyon bulutları oluşmaya başlar. Fakat bazı atomlar nötr kalmaya devam eder. Oluşan bu iyon, elektron ve nötr atom karışımı, plazma olarak adlandırılır.
  Amorf katı

  atomların kararlı bir kristal yapıya sahip olmadığı katılar için kullanılan terimdir. Cam gibi maddeler, polystyrene gibi polimerler, pamuk helva gibi yiyecekler ve ruj gibi makyaj malzemeleri amorf katılara örnek gösterilebilir.
  simsiyah**, sevinç_15_08 ve PenqueN bunu beğendi.
 3. Moderatör Taner

  Moderatör Taner Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Ocak 2009
  Mesajlar:
  3.361
  Beğenileri:
  3.519
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  Ankara
  HACİM


  Maddelerin ortak özellikleri nelerdir? Sorusuna birlikte yanıt arayalım.
  Bunların kapladıkları bir uzay parçası vardır. Fizikte buna hacim diyoruz.
  Hacimlerinin yanı sıra, bir kütlelerinin olması da gerekmektedir.
  Newton Kanunları; konusuna geldiğimizde öğreneceğimiz bir de eylemsizlikleri vardır.
  Madde için; Uzayda yer kaplayan, kütlesi ve eylemsizliği olan her şeydir, diyebiliriz.


  Katı ve Sıvı maddelerin hacimlerinin ölçülmesi
  1. Geometrik Biçimli cisimlerin hacimlerinin ölçülmesi


  Madde katı ve şekli geometrik ise;
  Her kenarı a olan bir küpse, hacmini
  V = a . a . a = a³ eşitliğinden.


  Dikdörtgener prizması şeklinde ise, hacmini


  V = a . b . c eşitliğinden


  Silindir şeklinde ise, hacmini


  V = π . r² . h eşitliğinden


  Koni şeklinde ise, hacmini


  V = π . r² . h / 3 eşitliğinden


  Küre şeklinde ise, hacmini


  V = 4 / 3 π . r³ eşitliğinden bulabiliriz.
  Katı ve şekilleri geometrik olan maddelerin hacimlerini nasıl hesaplayacağımızı gördük.
  Maddeler katı, sıvı ve gaz olmak üzere üç durumda bulunuyorlardı. ( Kendilerini meydana getiren atom ya da moleküller bir birine çok sıkışıksa katı, sıkışık ancak bir birlerinin üzerinden kayabiliyorlarsa sıvı, sağa - sola doğru hareket edebiliyorlarsa gaz maddeler meydana geliyordu.)

  2.Düzgün olmayan cisimlerin hacimlerinin ölçülmesi


  Katı ancak belirli bir şekli olmayan cisimlerin hacimlerini nasıl hesaplayacağız?

  Bu tür katı cisimler için sıvılardan yararlanacağız.
  İçerisine belli bir yere kadar sıvı koyduğumuz kaba şekli belirsiz olan katı maddeyi bıraktığımızda,hepinizin günlük yaşantınızdan bildiğiniz gibi; sıvının yüksekliği fazlalaşacaktır.
  Cismi koymadan önceki değeri sonra ki değerden çıkardığımızda,bulduğumuz değer cismin hacmi olacaktır.
  Sizin yapmanız gereken ml ya da litre olarak bulduğunuz değeri cm yada dm küpe çevirmektir.


  Yukarıdaki şekilden de anlayacağınız gibi, şekli geometrik olmayan cismi sıvının içerisine atıyoruz. Sıvının seviyesi yükseliyor. Bu yükselme miktarı cismimizin hacmi oluyor.
  VCİSİM = V1 - V2 = 70 ml - 50 ml = 20 ml = 20 cm³ olur.


  3.Sıvıların hacimlerinin ölçülmesi
  Sıvıların hacimlerini bölmeli kaplarla buluyoruz ve birimini litre olarak hesaplıyoruz.
  1 dm³ = 1 litre
  1 cm³ = 1 ml ye eşittir.
  1 Lt = 1000 cm³ tür
  Futbol toplarını bir çuvalın içerisine doldurduğunuzu düşünün. Öyle ki artık bir tane bile top alacak yer yok.
  Çuvala artık top koyamıyorsunuz. Ancak bir kaç avuç BİLYE koyabilirsiniz.
  Bu örneği şunun için veriyorum.
  Kimi büyük moleküllerden oluşmuş sıvıların içerisine,daha küçük moleküllü sıvılar koyduğunuzda ( çuvalda top olmasına rağmen bilye koyabilmeniz gibi ), küçük moleküllü sıvılar aralardaki boşlukları dolduracağından, sıvıların hacimlerini ölçüyorsak, sıvının hacmi için doğru bir değer bulamayız. Diğer bir deyişle; birbiri içerisinde çözünen iki sıvı karıştırılırsa hacmi sıvıların hacimleri toplamından daha küçük çıkar.
  Su ve zeytinyağını aynı kaba koyduğunuzda zeytinyağı üstte, su altta kalacak şekilde bulunurlar.
  Su ve zeytinyağı bir birinin içinde çözünmeyen iki sıvıdır.
  Bir biri içerisinde çözünmeyen sıvılar karıştırılırsa, karışımın hacmi sıvıların hacimleri topl***** eşit olur.
  Bir şeye dikkatinizi çekmek istiyorum.
  İlköğretim Fen Bilgisi dersinde de bu konuyu işlemiştiniz. Orada kısaca hacim denilmiş ve geçilmişti ( programı gereği ). Şimdi dikkat ederseniz biraz daha ayrıntılı bilgi verilmekte.
  Yapılmak istenen, konu ile ilgili daha fazla ayrıntı verilmesi ve bu konuların matematiksel kullanım yollarının sizlere öğretilmeye çalışılmasıdır.

  4.Gazların hacimlerinin ölçülmesi

  Şimdiye kadar katı ve sıvı maddelerin hacimlerinin nasıl bulunacağını öğrendik.

  Madde gaz halinde bulunuyorsa, bu maddenin hacmini nasıl hesaplayacağız.
  * Gazların belirli bir hacmi yoktur. İçinde bulundukları kabın her yerini doldurur.
  * Gazların hacmi vardır, fakat sabit değildir. Sıcaklık ve basınç gazların hacimlerini değiştirir. ( bakınız: deneyler; gazların basınçları sıcaklıkla değişir. )
  * Boş bir bardak ters çevrilip su dolu kaba batırıldığında bardağın içine su dolmaz. Bu durum, gazların ( havanın ) bir hacmi olduğunu gösterir.
  * Elinize alacağınız şırınganın ucunu tıkayıp diğer uçtan bastırdığınızda, pistonun ilerlediğini görürsünüz. Bu gazların sıkıştırılabileceğini gösterir. Bu durum o gazın hacmini de değiştirecektir. Ancak gazın basıncı artar. Aynı miktardaki gaz daha az yer kaplar.
  * Aynı koşullarda her tür gazın eşit mol sayıdaki miktarları eşit hacimlerde yer kaplar.
  * Reaksiyonlarda açığa çıkan gazın hacmi, su ve dereceli kap yardımıyla ölçülebilir.
  arna, kastamonuerdem, KronikÖqrenci ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
 4. PenqueN

  PenqueN Üye

  Katılım:
  31 Ekim 2009
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Teşekkürler madde ve özellikleri lazımdı.
  Sağol zaten teşekkür et butonuna bastım ;)
 5. Moderatör Taner

  Moderatör Taner Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Ocak 2009
  Mesajlar:
  3.361
  Beğenileri:
  3.519
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  Ankara
  Teşekkür ederim :)
  ali-can ve Şeker Betül bunu beğendi.
 6. Şeker Betül

  Şeker Betül Üye

  Katılım:
  3 Ocak 2011
  Mesajlar:
  22
  Beğenileri:
  17
  Ödül Puanları:
  0
  teşekkürler.....:):):)
 7. zhra Xp

  zhra Xp Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2011
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  teşekkür edrim . çok yardımcı oldunuz.
 8. kastamonuerdem

  kastamonuerdem Üye

  Katılım:
  13 Ekim 2011
  Mesajlar:
  6
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Teşekkürler Gerçekten İşime Çok Yaradı.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş