maddenin ayırt edici özellikler

Konu 'Fizik 9. Sınıf' bölümünde serhat94 tarafından paylaşıldı.

 1. serhat94

  serhat94 Üye

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  arkdaşlar ben yeni kayıt oldum...bana acil maddenin ayırt edici özelliklerinin sanayide ve teknolojide hangi alanlarda ve nsl kullanıldığı konusunda yardım ederseniz çoook sevinirim(ayın 19'una kadar cvp bekliyorum)şimdiden çokk tşk.ederim...
 2. nergisss

  nergisss Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  ÖZ KÜTLE : Sabit sıcaklık ve basınçta birim hacimdeki madde miktarıdır. Katı ve sıvılarda birim hacim genellikle Gram/ cm3 alınır. Gazlarda ise hacim litre alınır. Öz kütle "d" ile sembolize edilir.  ERİME NOKTASI : Sabit sıcaklıkta ve basınçta katı saf bir maddenin katı halden sıvı hale geçtiği sıcaklıktır. Genellikle birimi ( 0C ) olarak verilir.  DONMA NOKTASI : Sabit sıcaklıkta ve basınçta saf sıvı bir maddenin, sıvı halden katı hale geçtiği sıcaklıktır. Genellikle birimi ( 0C ) olarak verilir.  ERİME - DONMA OLAYI : Katı bir maddenin ısıtıldığında sıvı hale geçmesi olayına ERİME denir. Bu olayın tersine yani sıvı bir maddenin ısı kaybı sonucu katılaşması olayına DONMA denir. Bu hal değişim olayları saf maddelerde sabit (belirli) sıcaklıklarda olur.

  Bu durumda;

  * Arı (saf) maddelerin erime ve donma süresince sıcaklıkları sabittir.

  KAYNAMA - YOĞUNLAŞMA OLAYI VE BUHARLAŞMA

  Bir miktar su ağzı açık kaba konulduğunda zamanla suyun azaldığı gözlenir. Bu olayda sıvı molekülleri bulunduğu ortamdan ısı alarak sıvı halden buhar haline geçmiştir. Bu olaya buharlaşma denir. Sıvılar bulunduğu her sıcaklıkta buharlaşabilirler.Sıvı moleküller, buhar haline gelirken sıvıdan ayrılanlar dış ortama basınç yaparlar. Yaptıkları bu basınca DENGE BUHAR BASINCI denir.

  Sıvıların sıcaklığı artıkça buharlaşması hızlanır. Dolayısı ile denge buhar basıncı da artar. Denge buhar basıncının bu artışı en nihayetinde açık hava basıncına (Po) eşik oluncaya kadar devam eder.

  Sıvının buhar basıncının; açık hava basıncına eşit olduğu anda KAYNAMA olayı gerçekleşir. Kaynama olayının başladığı sıcaklığa da KAYNAMA NOKTASI (SICAKLIĞI) denir.  KAYNAMA NOKTASI : Sabit sıcaklıkta ve basınçta saf sıvı bir maddenin, sıvı halden gaz hale geçtiği sıcaklıktır. Genellikle birimi ( 0C ) olarak verilir.  * Saf suyun donma noktası 0 0C , kaynama noktası ise 100 0C"dir ( 1 atmosfer basınçta)

  * Saf (arı) sıvıların kaynama süresince hem sıcaklığı hem de buhar basıncı sabittir.

  * Saf olmayan sıvıların ise kaynama süresince sıcaklığı değiştiği halde buhar basıncı değişmez.

  * Sıvıların 1 atm. basınçta elde edilen kaynama sıcaklıklarına "normal kaynama sıcaklığı" denir.

  * Kaynama sıcaklığı saf sıvılar için ayırt edici özelliktir.

  YOĞUNLAŞMA NOKTASI : Sabit sıcaklıkta ve basınçta saf gaz bir maddenin, gaz halden sıvı hale geçtiği sıcaklıktır. Genellikle birimi ( 0C ) olarak verilir.

  Maddelerin ayırt edici özelliklerinden yararlanılarak sanayide teknolojide birçok alanda yararlanılmaktadır. özkütle farkı ile çözünürlük ile hal değişimi kullanılarak ayrıştırma yapılmaktadır. yangın alarmlarında sigortalarda metallerin genleşme özelliğinden yararlanılmaktadır.

  - Gıda sanayiisinde öz kütle farkından dolayı maddelerin ayrıştırılmasını (süzme, damıtma vb.) yöntemler uygulanarak kullanılır.
  Maddelerin ayırt edici özeliklerinin sanayide ve teknolojide hangi alanlarda nasıl kullanıldığını araştırınız.

  Sanayide kullanılan ham maddelerin saf olarak elde edilmesinde kullanılır. Veya çıkarılan madenlerin işlenmesinde.
  Örneklendirirsek:
  Çıkarılan madenlerin tam***** yakını saf olarak çıkarılmaz. Madenin içindeki diğer maddeleri ayrıştırmak için maddelerin ayırt edici özellikleri kullanılır. Veya Ham petrolun ayrıştırılması işlemi yine bu sayede gerçekleşir.

  değişik yelerden buldu umarım işine yarar
 3. karakurt

  karakurt Üye

  Katılım:
  9 Şubat 2009
  Mesajlar:
  23
  Beğenileri:
  7
  Ödül Puanları:
  0
 4. karakurt

  karakurt Üye

  Katılım:
  9 Şubat 2009
  Mesajlar:
  23
  Beğenileri:
  7
  Ödül Puanları:
  0

Sayfayı Paylaş