Makaleme eleştiri bekliyorum..!

Konu 'Edebiyat 10.Sınıf' bölümünde takasindirim tarafından paylaşıldı.

 1. takasindirim

  takasindirim Üye

  Katılım:
  27 Eylül 2011
  Mesajlar:
  49
  Beğenileri:
  19
  Ödül Puanları:
  0

  Bir dergiye makale gönderceğiz öğretmenimiz bizi görevlendirdi bizde Türkçenin Yozlaması hakkın bir makale yazdık.
  Sizden tüm eleştirileriniz bekliyorum ona göre düzeltelim LÜTFEN..!


  Yozlaşma

  Bu yazımızda yozlaşma nedir? Neden bu kadar üstünde duruluyor ve özellikle Türkçemiz hakkındaki zararlarını irdelemeye çalışacağız.
  Yozlaşma TDK sözlüğüne bakılınca Yozlaşmak işi, tereddi gibi basit bir tanım yer alıyor. Fakat ‘’yoz’’ kelimesinin anl***** bakılınca…
  1. Doğada olduğu gibi kalarak işlenmemiş olan.
  2. Kaba, adî, bayağı.
  3. Soysuz, yozlaşmış, dejenere.
  4. Kısır.
  Anlamları gibi 4 farklı olumuz anlam çıkıyor 2. ve özelikle 3. tanımlama yozlaşmanın tüm iç yüzünü ortaya koyuyor. Tam olarak yozlaşma; Bir şeyin gerçek özelliklerinden uzaklaştırılması ya da uzaklaşmasıdır. Diğer bir deyişle "özünden ayrılma" dır. Bir şey, gerçeğine bağlı kalmadığında yozlaşmış olur. Benin kullandığım belki en basit tanımı ise kendi benliğini kaybetmektir. Yozlaşma milletlerin kültürlerini, dillerini koruyamaması ile birlikte kendi benliklerini kaybetmesine neden olur.
  Dil kültürün taşıyıcısıdır. Türkçe de Türk kültürünün taşıyıcısıdır. Bir toplumda yaşayan insanlar, çevrelerindeki dünyayı, gerçekte olduğu gibi değil, kendi dillerinin kendilerine sunduğu biçimde görür ve anlarlar. Her dil gerçeği ayrı bir yönden yansıttığı için, ayrı toplumların dünyaları da birbirinden ayrıdır. Türk gençliği düşünce ikiliğine ve çatışmasına düşmemek için öğrenimlerini, ana dilleri olan Türkçeyle yapmak zorundadırlar. Nitekim bir sınıfa girdiğimizde Türkçe sözlükten çok İngilizce sözlüğü bulmamız ne kadar vahim bir durumda olduğumuzun göstergesidir.

  Türkçemizin Yozlaşması
  Atatürk “Türk ulusundanım diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır.” sözü ile Türkçenin önemini en iyi şekilde anlatmaktadır. Bu sözü günümüzle ilişkilendirecek olursak şu an özellikle gençlerin özenti kesimi tarafından yozlaştırılan güzel Türkçemiz unutulmakta ve yanlış kullanılmaktadır. Türkçenin yozlaştırılması da özünden uzaklaşmasına ve bozulmasına neden olmaktadır.
  Örnek verecek olursak; bugünkü marketlerin iş yerlerinin birçoğu İngilizce adlara sahiptir. Bunun sebebi batıya özenmekten başka bir şey değildir. Özellikle genç kesimin kullandığı anlık mesajlaşmaları ve bazı sosyal paylaşım siteleri yozlaşmanın temeli olmuştur. Hızlı yazmak için kelimelerden harfler çıkarmaya başlamıştır bu durum gittikçe Türkçemizin yozlaşmasına yol açmaktadır. Selam yerine *** merhaba yerine mrb naber yerine *** kelimelerini yazmak bunun en basit örneğidir.Son olarak bu yetmezmiş gibi harflerin yerine sayı koyarak yazma alışkanlığı çıktı.Yok neymiş efendim batılıymıyışız yok efendim cool (havalı) oluyormuşuz(!).Bu gibi durumlar artıkça korkunç bir durma dönüşmeye başlamaktadır.Çünkü;
  Bir milleti ele geçirmenin öncelikli yolu dilini ele geçirmektir. Dilimizi yozlaştıran Türk gençleri bu yozlaştırma merakından en kısa sürede arınmazsa ve özentiliği bırakıp özüne dönmezse, bu özenti sadece dilimiz ile kalmayıp kültürümüzü, benliğimizi hatta beynimizi etkileyecektir.
  (Not:Yukarıdaki TDK ‘’yoz’’ kelimesi için verdiği tanımlarda dejenere kelimesini kullanmıştır.Dejenere zaten yozlaşmak demektir aynı kelimenin bir Türkçesini birde Fransızcasını aynı yerde kullanmıştır.Fransızca bir kelime kullanması dikkatimizi çekmedi değil.TDK bile bunu yapıyorsa…) Emirhan Karakuş Dipnotlar: 1-)

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  2-)mustafaay100.blogcu.com/yozlasma-nedir/5058542 3-)

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  4-)

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Sayfayı Paylaş