makine elemanları kamalar nedir

Konu 'Makine Teknolojisi' bölümünde adj+ tarafından paylaşıldı.

 1. adj+

  adj+ Üye

  Katılım:
  18 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  216
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  19

  makine elemanları kamalar nedir
 2. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113
  Selamunaleyküm. İki makine elemanı (Mil-Göbek) arasındaki bağıl hareketi kuvvet bağlantısı ile veya şekil bağı ile önleyen moment ve hareketin milden göbeğe veya göbekten mile geçişini sağlayan makine elemanlarına kama deni.r Kamaların şekil ve boyutları iletebilecekleri yüke ve döndüme momentine bağlıdır. Kamalar genel olarak şekil ve fonksiyonlarına göre veya moment iletimi esnasında kamanın enine veya boyuna çalışmasına göre ikiye ayrılır.

  A)Enine Kamalar Kama üzerine etkiyen kuvvetler kamayı enine doğrultuda kesmeye çalışır. Bu kamalar çubuk mil vb. paçaların eksenel yönde bağlantısı için kullanılır. Değişken yüklerin taşınmasına oldukça uygundur. Ayar kaması olarak bu kamalar kullanıldıkları sistemde kuvvet iletme kabiliyetine sahiptir. Kama bağlantısı yapılabilmesi ve parçaların birbirine alıştırılmaları gerektiğinden işçilik maliyeti yüksektir. Kullanım alanları: -Büyük pistonlu makinalarda biel başında olduğu gibi aşınmadan meydana gelen boşlukları kapatmada.-iki parçanın konumlarını hassas ayarlanmasında -Çubuk ve manşon gibi iki parçayı eksenel yönde bağlamak amacı ile kullanılr.

  B)Boyuna Kamalar Boyuna kamalar kavramaların,kayış kasnakların,dişli çarkların vb elemanların millere tespitinde kullanılır. Şekil bağlı ve kuvvet bağlı olmak üzere ikiye ayrılır.

  Kaynak: masalca
 3. adj+

  adj+ Üye

  Katılım:
  18 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  216
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  19
  işime çok yaradı saol teşekkür ederim

Sayfayı Paylaş