Mars'ta su arayacağımıza Afrika çöllerinde insanlığımızı arasak?

Konu 'Duyurular' bölümünde Okeanus tarafından paylaşıldı.

 1. Okeanus

  Okeanus Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  26 Ocak 2010
  Mesajlar:
  901
  Beğenileri:
  635
  Ödül Puanları:
  0

  Kitlesel Ölümler Kapıda

  Afrika ülkelerinden somali, Kenya ve etiyopyada son 60 yılda yılın en şiddetli kuraklığı yaşanıyor.Yaklaşık 11 milyon insan susuzluk ve açlık tehlikesiyle karşı karşıya.Ekim ayına kadar gerekli tedbirler alınmazsa bölgede kitlesel ölümlerin yaşanacağı bildiriliyor. İki buçuk milyon çocuk için acil gıda ve ilaca ihtiyaç var.

  Kuraklığın had safhaya ulaştığı Somali’de, insanlar yaşam mücadelesi veriyor. Kuraklık nedeniyle yerleşim birimlerini bırakarak göç etmek zorunda kalan Somali halkı, son dönemin en büyük felaketlerinden biri olan açlıkla pençeleşiyor. İHH’nın bölgedeki partner kuruluşu ZamZam Foundation ve İslam Konferansı Teşkilatı tüm dünyaya yardım çağrısında bulundu.

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  22.07.2011 - Somali’de kuraklık bir insani felakete dönüşüyor

  Yıllardır süren iç savaş sonucu neredeyse evlerin büyük çoğunluğunun yıkıldığı başkent Mogadişu’ya mülteci akını yaşanıyor. Hükümet her gün 1.500 kişinin daha kente geldiğini; ancak ellerinde onlara verecek yardım olmadığını belirtiyor. Bazı mülteci grupları devlet binalarının yıkıntılarına sığınırken, kent sakinleri imkânları doğrultusunda evlerini sığınmacılara açmaya çalışıyor. Yardım kuruluşları ve İslam Konferansı Teşkilatı bölgede son 60 yılın en ciddi kuraklığının yaşanması nedeniyle acil yardım çağrısında bulundu.
  Yaşanan kuraklık neticesinde Somali’de binlerce hayvan telef olurken, temiz içme suyu neredeyse tükenme noktasına geldi. Bölgedeki kuraklık nedeniyle evlerini terk eden insanlar sınır bölgelerine kaçarken, Etiyopya ve Kenya’nın buluştuğu sınırda yer alan Dadaab Kampı’nda 380 bin kişi yaşam mücadelesi veriyor. Kamptaki imkânlar Somalililerin yiyecek ve barınak ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz. Ayrıca kamptaki mültecilerin büyük bir kısmı hasta ve tedavi edilmeleri gerekiyor.


  Afrika Boynuzu’nda ölümcül kuraklık

  Doğu Afrika’da etkisini gösteren kuraklık en fazla Somali’yi etkiledi. Somali’de son 60 yılın en büyük kuraklık ve açlığı yaşanıyor.

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...


  21.07.2011 - Afrika Boynuzu’nda ölümcül kuraklık


  Yaşanan kuraklık üzerine Somali’de 15 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren İHH İnsani Yardım Vakfı, Afrika’da yaşanan ölümcül kuraklığın bütün boyutlarını ortaya koyan bir rapor yayımladı. Raporda, bölgede yılın ikinci yağmur sezonu olan ekim-kasım aylarında da yeterli yağış olmazsa 2012 yılının felaketler yılı olacağına dikkat çekildi. Ayrıca Somali’de yaşanan açlık ve kuraklığın ardından İHH İnsani Yardım Vakfı bölgeye 4 kişilik bir acil yardım ekibi gönderdi. Ekipler Somali ve yüz binlerce Somalilinin sığındığı Kenya’ya da çalışmalar yürütecek.
  Afrika ülkelerinden Somali, Kenya ve Etiyopya’da son 60 yılın en kurak mevsimi yaşanıyor. Birleşmiş Milletler ve bölgeye ulaşan sivil toplum kuruluşları Afrika Boynuzu’nda yaşanan insanlık dramının tüm dünyada yankı bulması için harekete geçti. Bölgeye acil yardım ekibi gönderen İHH ise Türk kamuoyunun bölge hakkında bilgisini tazelemesi adına bir rapor yayımladı.

  İHH İnsani Yardım Vakfı’nın yayımladığı raporda, geçmişte bölgede yaşanan kuraklıklar ve sebeplerine de yer verildi. Bölgedeki kuraklığın sebebini yalnızca küresel ısınma ile açıklamanın sorunu anlamak için yeterli olmayacağı vurgulanan raporda, coğrafi konum itibarıyla hem üzerinde bulunduğu iklim koşulları hem de savaşların, yaşanan kuraklıkların etkisini artırdığı ifade ediliyor.

  Kenya, Etiyopya ve Somali’de bu yıl yaşanan kuraklığın insani bir felakete dönüşmemesi için yaklaşık 2 milyar dolarlık bir fona ihtiyaç duyulduğu kaydedilen raporda, Afrika Boynuzu’nda yaşanan kuraklığın öncelikle insani bir durum olduğunun anlaşılması ve acil önlemler alınması gerektiği vurgulanıyor.
  İHH EKİPLERİ KENYA VE SOMALİ'DE
  Ayrıca İHH İnsani Yardım Vakfı yaşanan kuraklık ve açlığın ardından bölgeye 4 kişilik bir acil yardım ekibi gönderdi. Ekipler öncelikli olarak yüz binlerce Somalilinin sığındığı Kenya’ya ulaştı. İHH ekibi ilk olarak Kenya – Somali sınırında bulunan, yaklaşık 100 bin kişinin kaldığı ve her gün binlerce insanın gelmeye devam ettiği Dadaab kampında çalışmalar yürütüyor. Ekipler daha sonra Somali’ye geçerek orada çalışmalarına devam edecek.


  Raporu okumak için

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...


  Online Bağış için

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...


  Banka Hesap Numaraları için

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...  Somali'ye 5 lira yardım için:
  AFRİKA yaz 5601 - (Diyanet)
  AFRİKA yaz 3072 - (İHH)
  AFRİKA yaz 2868 - (Kızılay)
  ACLIK yaz 5777 - (Kimse Yok Mu?)'

  ye gönder..  İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı


  İHH İnsani Yardım Vakfı nerede olursa olsun sıkıntıya düşmüş, felakete uğramış, savaş, tabi afet vb. sebeplerle mağdur olmuş, yaralanmış, sakat kalmış, aç ya da açıkta kalmış, zulme uğramış tüm insanlara gerekli insani yardımı ulaştırmak ve bu insanların temel hak ve hürriyetlerinin ihlal edilmemesi için gerekli tüm girişimleri yapmak üzere kurulmuştur. 1992’de gönüllülerin faaliyetleri ile başlayan Vakıf çalışmaları 1995 yılında kurumsallaşmıştır. İHH İnsani Yardım Vakfı, çalışmalarını yürütürken ülkemizde ve çalışma yaptığı bölgelerde yardımlaşma, dayanışma ve kardeşlik duygusunun gelişmesini önemsemekte ve buna yönelik birçok sosyal, kültürel faaliyetlerde bulunmaktadır.
  İHH İnsani Yardım Vakfı misyonunu gerçekleştirirken tüm dünyada öncelik sırasına göre savaş ve savaşın etkisinin sürdüğü bölgelerde, afet bölgelerinde, yoksulluk olan tüm ülke ve bölgelerde faaliyetler yürütür.

  --------------------------

  Yardım kuruluşları ve İslam Konferansı Teşkilatı bölgede son 60 yılın en ciddi kuraklığının yaşanması nedeniyle acil yardım çağrısında bulundu.
  Yaşanan kuraklık neticesinde Somali’de binlerce hayvan telef olurken, temiz içme suyu neredeyse tükenme noktasına geldi.

  Açacağınız bir su kuyusu ile hem susuzluklarına çözüm üretebilir hem de etrafında tarım imkanı sağlayarak gıda için çözüm sunabilirsiniz.
  Somali'de bir yüzey su kuyusu maliyeti: +/- 3.500 $ (25-35 metre)
  Somali'de bir derin su kuyusu maliyeti: +/- 60.000 $ (250-300 metre)
  Maliyet suyun bulunduğu derinliğe göre değişmektedir.
  Nasıl başvurabilirim?
  Su kuyusu açtırmak için vakfımıza başvurmanız yeterli. Bizzat vakfımızın Fatih’teki genel merkezine gelerek veya 0212 631 21 21 numaralı telefonu arayarak başvurunuzu yapabilir, bilgi alabilirsiniz.
  Online bağış için:

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...


  Banka hesap numaraları için:

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...  Toгgαи, ~Dryad, Lethe ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
 2. Okeanus

  Okeanus Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  26 Ocak 2010
  Mesajlar:
  901
  Beğenileri:
  635
  Ödül Puanları:
  0
 3. Okeanus

  Okeanus Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  26 Ocak 2010
  Mesajlar:
  901
  Beğenileri:
  635
  Ödül Puanları:
  0
  Daha fazla bilgi isteyenler için :

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...  Ve Samanyolu Yayın Grubu, Afrika'nın yardım çığlığına sessiz kalmadı… Samanyolu Yayın Grubu, yardımları dev kampanyaya dönüştürecek ve Samanyolu TV, S Haber ve Mehtap TV'den canlı yayınlanacak bir program hazırladı.

  “İnsanlık Ölmedi” adıyla başlatılacak olan bu büyük kampanya Kimse Yok mu Derneği'nin işbirliği ile gerçekleştirilecek. Program 11 Ağustos Perşembe gecesi yani bu gece saat 23.00'de başlayacak ve sahura kadar devam edecek.

  Detay için:

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...  Duyarsız kalmayacağınızı ümit ederek..
  Toгgαи, ~Dryad, Fnd.Mmsgl ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
 4. Rüzgar

  Rüzgar Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  31 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.028
  Beğenileri:
  875
  Ödül Puanları:
  113
  Onların en ufak şeye bile ne kadar muhtaç olduğu belli, kıtlıktalar çünkü.
  Duyarsız kalmamak gerek. Bizde arkadaşlarımızı bu konuda duyarlı hale getirebiliriz. Mesajla bile olur bu.
  Teşekkürler Kıvanç.
  Fnd.Mmsgl bunu beğendi.
 5. ∂iαвiαη~lρ

  ∂iαвiαη~lρ Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  7 Ekim 2008
  Mesajlar:
  1.248
  Beğenileri:
  726
  Ödül Puanları:
  113
  Bu fotoğrafları görüp de bizim insanımızın "Bizim ülkemizde de aç insan çok, önce kendi ülkenize yardım edin!" demelerini anlayamıyorum. Nasıl bir zihniyet, nasıl bir bencilliktir bu? Bizim ülkemizde açlıktan kemikleri fırlayan, su bile bulamayan insan var mı acaba?..
  Umarım bu yardımlarımız gerçekten yerine ulaşıyordur.
  Konu ve duyarlılık için teşekkürler.
 6. ArminOnly

  ArminOnly Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  23 Nisan 2010
  Mesajlar:
  79
  Beğenileri:
  78
  Ödül Puanları:
  18
  Ülke(ler) ya da daha genel bakarsak; 'insan' olarak bireysel bir sorgulama yaptığımızda her zaman bizden daha iyi durumdakileri örnek aldığımız bir gerçek. Insan egosu işte, hep daha iyisini istiyoruz kendimiz için. Öte yandan bizden kötü durumdakilerin ne durumda olduğunu düşünmüyoruz. Düşünmeyiz de. Kim ister ki... Kusursuz olmaya çalışıyoruz ya da onu arıyoruz ama ararken onun olmadığını bilmemize rağmen yinede pes etmiyoruz.

  Benim bildiğim Afrika oldum olası bu durumda. Fakirlik diz boyu. Çocuklar ölüyor. Elimizden geldiği kadar yardım yapıyoruz ama sonu yok bu işin. Tadınızı kaçırmış gibi olmayıp kısa kesicem ama şunu da unutmayalım. Onlar ölmeye devam edecek....
 7. Özel Üye Ahmet

  Özel Üye Ahmet Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.010
  Beğenileri:
  315
  Ödül Puanları:
  83
  dediğin gibi gökhan onlar ölmeye devam edecek çünkü insanlar içinde ki biraz daha kazanayım, şuyum olsun buyum olsun arzusundan vazgeçmeyecek... kimisi çok yedıği için ölür kimisi ise aç kaldığı için... aslında kural çok basit çok yiyenler elindekinden yoksula aç insana verse ikiside ölmeyecek ama bu bir hayal
 8. Moderatör Özlem U.

  Moderatör Özlem U. Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  13 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.740
  Beğenileri:
  4.280
  Ödül Puanları:
  0

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  Ülke(ler) ya da daha genel bakarsak; 'insan' olarak bireysel bir sorgulama yaptığımızda her zaman bizden daha iyi durumdakileri örnek aldığımız bir gerçek. Insan egosu işte, hep daha iyisini istiyoruz kendimiz için. Öte yandan bizden kötü durumdakilerin ne durumda olduğunu düşünmüyoruz. Düşünmeyiz de. Kim ister ki... Kusursuz olmaya çalışıyoruz ya da onu arıyoruz ama ararken onun olmadığını bilmemize rağmen yinede pes etmiyoruz.

  Benim bildiğim Afrika oldum olası bu durumda. Fakirlik diz boyu. Çocuklar ölüyor. Elimizden geldiği kadar yardım yapıyoruz ama sonu yok bu işin. Tadınızı kaçırmış gibi olmayıp kısa kesicem ama şunu da unutmayalım. Onlar ölmeye devam edecek....
  Genişletmek için tıkla...
  Gökhan ağabey aynen gerçeği söylüyor.
  Bu işin sonu yok hep birileri ölecek.ya da yardıma muhtaç kalacak.
  insanlarda çalışma gücü yok.ne trilyonlar versek ,yine aynı durumda olacaklar.duruma çare aramak yardımlar değil bu sorunun neden kaynaklandığını bularak ona çözüm bularak yardım etmemizin gerektiğini düşünüyorum.x'i bulmadan y'yi bulabilir miyiz? Bunun gibi işte...

Sayfayı Paylaş