Matbaa Teknolojisi Alanı Çerçeve Öğretim Programı

Konu 'Matbaa Teknolojisi' bölümünde arzu_asi tarafından paylaşıldı.

1. arzu_asi

arzu_asi Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    254
    Ödül Puanları:
    36

MATBAA TEKNOLOJİSİ ALANI ÇERÇEVE ÖĞRETİM PROGRAMI

Matbaa teknolojisi, bilgi paylaşımı ihtiyacı ve hızla değişen pazar koşulları nedeni ile sürekli ve dinamik bir gelişme içindedir. Bu özellikleri ile matbaa teknolojisi, hızla küreselleşmekte olan dünyada kendine yer edinmiş olup basılı yayın aşamasında vazgeçilmez sektörler arasındadır. Matbaa Teknolojisi Alanı programında 3. seviyede;
    1. Baskı öncesi,
    2. Baskı,
    3. Baskı sonrası meslekleri yer almaktadır.
    Sektör tarama ve inceleme çalışmaları sonucunda sektörde faaliyet gösteren meslekler saptanmış ve bu meslekler, üçüncü seviye meslek gruplarına ayrılmıştır. Sektörde çalışan kişilerin görüş ve önerilerinden hareketle mesleklere özgü yeterlilikler ayrıntılı olarak çıkarılmıştır. Mesleklere ilişkin saptanan bu yeterlilikler, hazırlanacak olan öğretim programları ve modüllerin temel dayanağını ve içeriğini oluşturacaktır. Öğretim programlarının ve modüllerin hazırlanmasının her aşamasında, iş hayatının iş gücüne dönük ihtiyaçlarının tüm yönleriyle dikkate alınması amacıyla sektörel kuruluşlarla karşılıklı görüş alışverişi ve iş birliği gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda Matbaa Teknolojisi Alanı ve altında yer alan mesleklerde uluslar arası ve ulusal düzeyde standartlara uygun, her yaşta ve düzeydeki bireye eğitim olanağı sağlayan programları hazırlamak hedeflenmiştir.

ALAN ÖĞRETİM PROGRAMISEKTÖR Matbaa
    ALAN Matbaa Teknolojisi

ALANIN TANIMI Matbaa Teknolojisi Alanı altında yer alan dallar/mesleklere yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır.

ALANIN AMACI Matbaa Teknolojisi Alanı altında yer alan mesleklerde, sektörün ihtiyaçları, bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gerekli olan meslekî yeterlikleri kazanmış nitelikli meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

DAL/MESLEK PROGRAMLARI TANIMLARI VE AMAÇLARI
    1. BASKI ÖNCESİ
    TANIMI: Matbaa alanında dizgi, montaj ve reprodüksiyon işlemlerine yönelik eğitim ve öğretimin verildiği daldır.
    AMACI: Matbaa alanında dizgi, montaj ve reprodüksiyon işlemlerini yapma yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmektir.

2. BASKI
    TANIMI: Matbaa alanında ofset baskı, yüksek baskı ve serigrafi baskı işlemlerine yönelik eğitim ve öğretimin verildiği daldır.
    AMACI: Matbaa alanında ofset baskı, yüksek baskı ve serigrafi baskı işlemlerini yapma yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmektir.

3. BASKI SONRASI
    TANIMI: Matbaa alanında ciltleme ve ambalajlama işlemlerine yönelik eğitim ve öğretimin verildiği daldır.
    AMACI: Matbaa alanında ciltleme ve ambalajlama işlemlerini yapma yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmektir.

GİRİŞ KOŞULLARI
    1. Matbaa Teknolojisi Alanı’nın altında yer alan mesleklerin gerektirdiği işleri yapacak ruhsal ve bedensel engeli bulunmamak
    2. İlköğretim mezunu olmak
    3. Alan altındaki dalların birinde faaliyet gösteren bir iş yeri ile sözleşme yapmış olmak

İSTİHDAM ALANLARI
    Matbaa Teknolojisi Alanı’ndan mezun olan öğrenciler, seçtikleri dal/meslekte kazandıkları yeterlikler doğrultusunda matbaa sektöründe;

1. Yayın evlerinde
    2. Gazetelerde
    3. Basım evlerinde
    4. Ambalaj sektöründe
    5. Reklâm ve tabelâcılık atölyelerinde istihdam olunabilir
    Son düzenleyen: Moderatör: 17 Kasım 2013
  2. Senarist

Senarist Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    29