Matematik Çalışma Kitabı 76 -CEVAPLARI-

Konu 'Matematik 8. Sınıf' bölümünde acun97 tarafından paylaşıldı.

 1. acun97

  acun97 Üye

  Katılım:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  131
  Beğenileri:
  107
  Ödül Puanları:
  0

  Atatürk'ün Geometriye Katkıları

  1.Atatürk'ün geometriyi daha rahat öğrenmemiz için yapmış olduğu yenilikler nelerdir?

  Geometri kitabının kapağında önemle belirtildiği üzere, Atatürk ün bu yapıtı, geometri öğretenlerle, bu konuda kitap yazacaklara kılavuz olarak Kültür Bakanlığınca neşredilmiştir. Kapakta yazar adı yoktur, fakat yazının ruhu ve tutumu, onun Atatürk ün elinden çıkmış olduğunu apaçık gösterir.
  Geometri, eski terimle Hendese, eğitim sistemimizde önemli bir yer tuttuğu halde, terimleri çok ağdalı ve çapraşıktı. Arapça ve Farsça okul programından kaldırılmış, fakat Arapça üzerine kurulmuş olan terimler kalmıştı. Örneğin, müselles-i mütesaviyül adlayı hangi öğrenci anlayabilirdi ki. Atatürk, öğrencinin anlayış yolundaki tıkanıklığı açmak için bu terimi eşkenar üçgene çevirdi. İşte bu 44 sayfalık küçük kitapta boyut, uzay, yüzey, düzey, çap, yarıçap, kesek, kesit, yay, çember, teğet, açı, açıortay, içters açı, dışters açı, taban, eğik, kırık, çekül, yatay, düşey, dikey, yöndeş, konum, üçgen, dörtgen, beşgen, köşegen, eşkenar, ikizkenar, paralelkenar, yanal, yamuk, artı, eksi, çarpı, bölü, eşit, toplam, oran, orantı, türev, alan, varsayı, gerekçe gibi terimler hep bu amaçla Atatürk tarafından türetilip daha sonra da Türkçeye yerleşmişlerdir.
  Atatürk eleştirileri daima memnunlukla karşılamış ve ortaya koyduğu yeni sözcük ve terimlere bir deneme hakkı tanıdığını belirtmiştir. Amacı daima daha uyguna doğru ilerlemek olmuş, önerilen değişiklikleri akla uygun görünce hemen benimsemiştir. Atatürk ün ortaya koyduğu terimlerden birkaçı bugün kullanılıştan çıkmış, yerlerini daha uygunlarına bırakmışlardır. Tümey açı yerine tümler açı, bütey açı yerine bütünler açı bunlara örnektir. Mustafa Kemal ilke insanı olduğu için bunları hoş görmüştür.

  2.Aşağıda Arapça kelimeler ve Atatürk'ün bu kelimelere karşı bulduğu Türkçe kelime karşılıkları verilmiştir.Kelimeleri anlamlarına göre birbiri ile eşleyiniz.

  Kaaide => Taban
  Re's => Köşe
  Kavis => Yaya
  dılı => Kenar

  3.Aşağıda verilenlerden doğru olanların başına "D" yanlış olanların başına "Y" harfi koyunuz.

  ( D ) Atatürk opit açıyı geniş açı olarak adlandırmıştır.
  ( D ) Atatürk diregeti daire olarak adlandırmıştır.
  ( Y ) Atatürk müsellesi daire olarak adlanmıştır. (Üçgen olacaktı)
  ( Y ) Atatürk zaviyeyi üçgen olarak adlandırmıştır. (Daire olacaktı)  NOT: ALINTI DEĞİLDİR...

  :shy:
  Bir Teşekkür Yeter...
  saçma, sait_47, gizem-büşra ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.

Sayfayı Paylaş