Matematik Ve Fen Derslerini Nasıl Çalışmalısınız?

Konu 'Psikolojik Destek' bölümünde Cixx tarafından paylaşıldı.

 1. Cixx

  Cixx Üye

  Katılım:
  16 Kasım 2009
  Mesajlar:
  1.023
  Beğenileri:
  314
  Ödül Puanları:
  0

  [​IMG]  İlk bakışta matematik ve fen dersleri, öğrenciler tarafından itici olarak algılanmaktadır. Bu nedenle de öğrenciler, bu derslerin zor olduğundan şikayet etmekteler.
  Bu yüzden, bu derslerin öğrenciler tarafından algılanması güç bir hal almaktadır. Bu durum doğal olarak öğrenciyi bu derslere karşı önyargılı bir tutum içine sürükler. O halde öncelikle bu derslere karşı olumsuz tutum geliştirmeyi bir yana bırakmanız doğru olacaktır. Olumsuz duygularınızı yenmeye çalışın. Önyargılı davranmaktansa, uğraşmayı deneyin.
  Sosyal derslere bakışınız ne ise, matematik ve fen derslerine de aynı pencereden bakmanız gerekmektedir. Çünkü, bu alanlar da, belli başlı ders kaps***** girmekte ve yararlanabileceğiniz birçok yeni bilgiyi içermektedir.
  Çok zorlandığınız problemlerin temel mantığına geri donun. Çünkü konunun teorik kısmı henüz daha oturmamıştır. Önceden farkına varamadığınız bir ayrıntıyı görecek ve eksiğinizi gidereceksiniz.
  Zor sorularla uğraşmak, çalışmada doğru bir yöntem izlendiğinin göstergesi değildir. Aksine anlaşılması zor, karmaşık sorular size vakit kaybettirdiği gibi canınızı da sıkacaktır.
  Ödev olarak verilen testleri muhakkak çözün, takıldığınız sorulardaki açıklarınızı giderin. Özellikle bu derslerde soru sormaktan çekinmeyin.
  Çözemediğiniz sorularda, farklı yöntemleri uygulamaya çalışın.
  Matematik ve fen dersleri, kendi içinde basamaklar halindedir. Yani konular birbirini takip eder ve bir alt konuda eksiklik varsa, bir üst konunun öğrenilmesi güçleşir.
  Konuların teorik kısımlarım tam anladıktan sonra, öğrendiklerinizi çok soru çözerek pekiştirmelisiniz.
  Başarı için, alt yapıda tüm derslere gerek olduğunu asla unutmayınız.
 2. ümitt

  ümitt Üye

  Katılım:
  11 Kasım 2009
  Mesajlar:
  96
  Beğenileri:
  108
  Ödül Puanları:
  0
  Arkadaşım matemetik ve karekök beni o kadar bunaltıyo ki okumadım bile.İçime bir sıkıntı düştü, beynim zonkluyo, kulaklarımın yanında davul çalıyolar, başıma ağrı girdi, midem bulanıyo, içim köreldi, ağlamam geliyo.Ayy yeni açtığım bilgisayarı kapatıp uyumaya gidiyorum.

  Kusura bakma!
  Emek harcadığın için butona basarım ama...
 3. betül_1996

  betül_1996 Üye

  Katılım:
  5 Kasım 2009
  Mesajlar:
  73
  Beğenileri:
  116
  Ödül Puanları:
  0
  Feni seviyorum ama matematik benim için bir dert en sevdiğim dersken şimdi ensevmediğim ders haline geldi.Bunun için psikolojik destek b**lümünden yardım isteyecem

Sayfayı Paylaş