meb yayınları 112 ye kadar tam eksiği olan bana mesaj atsınn

Konu 'Sosyal Bilgiler 7. Sınıf' bölümünde asi.melek.tuqce tarafından paylaşıldı.

1. asi.melek.tuqce

asi.melek.tuqce Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0

sosyal çalışmam benim tam isteyene yardımcı olurum sizde bana yardımcı olun benm yaşayan demokrasim boş
  2. xsedax

xsedax Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    o-p-u-c-t-m-r-e

karışık harleriyle 8 harli bir ingilizce kelimesi oluturabilirmisiniz bu gün lazımmm
  3. asi.melek.tuqce

asi.melek.tuqce Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    computer cevap
  4. asi.melek.tuqce

asi.melek.tuqce Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    5. ÜNİTE EKONOMİ VE SOSYAL HAYAT

Sayfa 100
    Neler Yapabilirsiniz

Sayfa 101
    Toprak, Ekonomi ve Ordu

1.Tımar sistemini nasıl tanımlarsınız?
    Osmanlı Devleti’nde toprağın sahibi devlet idi.Ancak çiftçinin vermekle yükümlü olduğu vergiyi devlet değil devlet adına maaş karşılığı bir görevli alır.Bu görevliye “sipahi” bu uygulamaya da “tımar sistemi” adı verilir.

2.Osmanlı Devleti’nin tımar sistemini uygulamadaki amaçları neler olabilir?
    Tımar sistemine tabi topraklardan sağlanacak vergilerin doğru tespit edilmesi, sistemin sağlıklı işlemesinin temel şartıydı.

3.Tımarlı sipahilerin barış zamanlarında tarımla ilgilenmesi, savaş zamanlarında ise orduya katılması, Osmanlı ekonomisini nasıl etkiliyordu?
    Tımar sipahileri iki görev almış ve bu iki görev çok önemli yer tutar.

4.Osmanlıdaki toprak düzeni ile günümüzdeki toprak sistemi arasındaki benzerlikler ve farklılıklar nelerdir.
    Osmanlı Devletinde toprakların sahibi devletti, kimsenin toprak sahipliği yoktu, oysa günümüzde herkesin kendi toprağı , mülkü var. Vergiler ise Osmanlı Devleti zamanında sipahiler alırdı, günümüzde ise belediyeler bu vergileri almaktadır.

Sayfa 102
    Yeni Yollar

1.Kral Yolu’nda ticaret yapanlar mallarını nasıl taşıyorlar?
    İnsanlar develere mallarını yükler ve götürürler.

2.Baharat Yolu’nda ticaret yapanlar mallarını nasıl taşıyorlar?
    Develerle.

3.Çin’den İstanbul’a getirilen bir malın Çin’deki ve İstanbul’daki satış fiyatları değişir mi? Neden?
    Değişir.Çin de fiyatını az alıp İstanbul da daha fazla satarlar.

4.İpek ve Baharat yolları varken Avrupalılar neden denizden yeni yol aramışlardır?
    Yeni zenginlikler ve ticaret yerleri bulmaya çalışmaları.

5.Avrupalıların yeni bir yol bulması İpek ve Baharat Yolu’nda ticaret yapanları nasıl etkilemiştir?
    Bence kötü yönde etkilemiştir.Avrupalılar yeni yol bulduklarından ipek ve baharat yolları izini
    kaybetmiştir.

6.Bu yolun bulunması İpek ve Baharat Yolu üzerinde olan Osmanlı Devleti’ni nasıl etkilemiştir?
    İyi etkilemez.

7.İstanbul ve Çanakkale Boğazları ülkemiz ekonomisine nasıl katkı sağlamaktadır?
    Çok büyük bir katkı sağladı.İki kıtayı birbirine bağlıyor.

8.Süveyş Kanalı açılmamış olsaydı Kıbrıs’ta yaşayan bir tüccar Hindistan’a ulaşıncaya kadar bu kanal yoluna oranla tahmini olarak ne kadar yol alırdı?
    Çok uzun bir yol alırdı.

9.Ticaret açısından yolun kısalığının yararları neler olabilir? Aşağıya maddeler halinde yazınız.
    a)Mallar bulunduğu yere daha çabuk ulaşır.
    b)Günlük tüketilmesi gereken çabuk bozulabilen gıdaların ulaşım açısından önemlidir.
    c)Maliyet ucuz olur.

Sayfa 105
    İnternet ‘te Vakıf

1.Çevremizde birçok vakıf hizmet vermektedir. Bu vakıflar teşkilat olarak nereye bağlı olarak hizmet verirler?
    Vakıflar teşkilat olarak Başbakanlığa bağlıdır.

2.Vakıflar Genel Müdürlüğünün tarihçesi hakkında kısa bir tanıtım yapınız.
    2 Mayıs 1920'de, Şer'iyye ve Evkaf Vekaleti olarak kurulan, 3 Mart 1924'te Başbakanlığa
    bağlanarak şimdiki adını alan, Türkiye'deki vakıfları denetlemekle yükümlü müdürlüktür.

3.Vakıflar Genel Müdürlüğünün geçmişten günümüze yapmış olduğu faaliyetlerine en az dört örnek veriniz. Geçmiş dönemdeki faaliyetler ile günümüzdeki faaliyetlerin ortak yönlerini aşağıya yazınız.
    Vakıflar geçmişte de olduğu gibi günümüzde de eğitim alanlarında önemli bir yer tutmaktadır. Birçok eğitim öğretim kurumlarına bağlı vakıflar vardır.

4.Sitede yer alan linklerden de yararlanarak çevre, yardımlaşma, dayanışma, kalkınma, eğitim, sağlık ve sosyal faaliyet vb. konularda çalışma yapan vakıflar tespit ediniz. Aşağıya bu vakıfların isimlerini yazıp hangi alanda faaliyet gösterdiklerini ve amaçlarını belirtiniz.Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı, Anadolu Çağdaş Eğitim Vakfı (ANAÇEV), İhsan Doğramacı Vakfı Milli Eğitim Vakfı, Ortadoğu Teknik Üniversitesini Geliştirme Vakfı, Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı, Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi Vakfı, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı

Sayfa 107
    Pabucu Dama Atılmak

1.Esnaf kethüdasının çalışmaları, esnaf-müşteri ilişkilerini nasıl etkilemiştir?
    Olumlu yönde etkilemiş, müşteri ve esnafın haklarını korumuştur. Hileli mal satan esnafı tespit ederek gereken cezai işlemi uygulayarak esnafın hile yapmasının önüne geçmiştir.

2.Alınan eşyada hile olduğunun anlaşılması durumunda, esnafa karşı nasıl davranılırdı?
    Gereken cezai işlem yapılırdı.

3.Esnafın pabucunun dama atılması esnafın mesleki hayatında nelere yol açabilir?
    Usta için en büyük ayıp olup meslekteki şeref ve itibarını sıfırlar ve müşterisinin azalmasını yol açarak artık o meslekte ekmek yemesinin zor olduğuna işaret sayılırdı.

4.Alınan eşyada hile olduğunun anlaşılması durumunda esnaf ağır bir şekilde cezalandırıldı. Siz o dönemlerde yaşayan bir esnaf olsaydınız çalışma ilkelerinizi nasıl belirlediniz?
    Dürüst bir esnaf olurdum, kesinlikle hileli mal satmazdım.

Sayfa 108
    Daha İyi Bir Arkadaşlık İçin

Sayfa 110
    Büyüyünce Ne Olacaksın?

1.Gelecekte hangi mesleği seçmeyi düşünüyorsunuz?
    Doktor olmayı düşünüyorum.

2.Seçtiğiniz mesleğin gerektirdiği bilgi ve becerilerin neler olduğunu biliyor musunuz? Bildiklerinizi yazınız.
    Sayısalcı olmak gerekiyor fen ve matematik dersleri ağırlıklıdır.

3.Bu mesleği yapmak için ne tür eğitim almak gereklidir?
    tıp eğitimi almak gerekir.

4.Bu mesleğe giriş için belli bir sınırlama (yaş, cinsiyet, boy, kilo vb.) var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?
    yoktur.

5.Bu mesleğin çalışma şartları nelerdir?
    Hastaları iyileştirme

6.Bu mesleğin gelir durumu ve imkanları nelerdir?
    gelir durumu fazladır imkanlarıda iyidir.
    7.Bu meslekte ilerleme ve kendini daima geliştirebilme imkanı var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?
    Vardır

Sayfa 111
    Resimlerden Tanıyalım

1.Öğretmen olabilmek için kişilerin ne gibi ilgi ve yetenekleri olması gerektiğini düşünüyorsunuz? Bu ilgi ve yetenekler yüz yıl öncesi için de geçerli midir? Neden?
    Öğretmen olabilmek için birinci şart çocuklara karşı sevgi içinde bulunmak, çocuklara karşı bir şeyler öğretmenin azmi ve kararlığı içinde olmak, mesleğini sevmek.

2.Günümüz toplumsal olaylarında polisin rolünü göz önünde bulundurunuz. Buna göre polisler hangi özelliklere sahip olmalıdırlar?
    Şuan toplumsal olaylara müdahalede polisler gerekli alet ve teçhizatlara sahip ancak toplumsal olaylara müdahalede orantısız güç kullanmakta veya olayları kontrol altına aldıktan sonra öfkesini kontrol altına alamadığından olayları çıkartanlara karşı güç kullanmaya devam etmektedir. Nasıl ki polis olarak görevi bu tür olaylara müdahale etmekse, oraya gelen insanlarında bir amacı, bir isteği yerine getirilmesi, kamuoyu oluşturulması için
    Toplandıklarını asla unutmamalıdır? Herkes aynı fikir ve düşüncede olmayabilir.

4.Yukarıdaki fotoğraflarda geçmişte ve günümüzde yapılan arıcılık çalışmaları yer alıyor. Teknolojinin gelişimi meslekleri ve o mesleğe olan ilgili nasıl etkiler? Bunu yukarıdaki fotoğraflardan yola çıkarak açıklayınız.
    Fotoğraftan da görüldüğü üzere geçmişte yapılan arıcılık tamamen günün şartlarına göre
    yapılan, teknolojinin gelişmemesinden dolayı ilkel şartlarda yapılan bir aracılık sistemiydi.
    Fakat şuan yapılan arıcılık sistemi ise teknolojinin gelişmesiyle tamamen profesyonelce, gerekli alet ve teçhizatların kullanılarak yapılan bir arıcılıktır.

5.Osmanlı Devleti zamanında berberler lonca teşkilatın üye olurlardı. Usta çırak ilişkisi ile bu mesleği öğrenirlerdi. Bugünkü berber ya da kuaförlerin eğitim süreçlerinde yüzyıllar önceki meslektaşlarıyla benzerlik ve farklılıkları nelerdir?
    Osmanlı Devleti zamanında mesleğin öğretildiği, öğrenilen bu mesleği yapabilmek için gerekli
    belgeyi aldıkları yer lonca teşkilatı idi. Günümüzde ise çıraklık eğitim merkezi müdürlükleri ne
    haftanın belirli günleri giderek mesleki ve diğer konularda öğrenim gördükleri yerdir. Her iki
    dönemde de mesleği öğrenmek için devlet tarafından belirlenen eğitim kurumuna gitme
    zorunluluğu var. Mesleği usta çıraklık ilişkisi içinde öğrenme düzeni aynı şekilde işlemektedir.
    Kullanılan teknoloji ise günün şartlarına göre değişmektedir.

6.Gelişen teknoloji ve toplumun ihtiyaçlarının değişmesi meslek seçiminizi nasıl etkilemektedir?
    Yaşamın gerçekleri karşısında ilgi, istek ve yeteneklerimize uygun olmayan meslek seçimi birey ve toplum üzerinde nasıl bir etki yapmaktadır?
    Gelişen teknoloji ve toplumun ihtiyaçlarının değişmesi meslek seçimini çok etkilemektedir.
    Zamanında çok önemli bir yere sahip olan kalay ustalığı günümüzde önemini kaybetmiştir.
    Seçmiş olduğumuz bir mesleğin veya gerekli eğitimleri alarak sahip olduğumuz bir mesleğe
    fazla ihtiyacın olmaması iş bulamamamıza sebep olabilir. Bu yüzden işsizlik oranları artabilir.
    Meslek seçiminde o mesleğe olan ilgi ve becerimiz, mesleğin gelecekte durumunu göz önünde bulundurarak meslek seçimine dikkat etmeliyiz.

7.Gelecekte hangi meslekler öne çıkabilir?
    Bilişim ve teknoloji, Uzay araştırmaları ve jeolojik araştırmalara yönelik meslekler öne çıkar
    Tugce.nur bunu beğendi.
  5. asi.melek.tuqce

asi.melek.tuqce Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    bir teşekkür butanuna basmanız yeterlii
  6. asi.melek.tuqce

asi.melek.tuqce Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    4. ÜNİTE ZAMAN İÇİNDE BİLİM

Sayfa 84
    İlk Buluş, İlk Heyecan

Yukarıda yer alan İlk Çağ uygarlıklarına ait buluşlardan bir tanesini seçiniz. Seçtiğiniz bu buluşlarla ilgili
    Yapacağınız araştırmada aşağıdaki soruların cevapları yer almaktadır.
    • Hangi Medeniyet tarafından ne zaman bulunmuştur?
    • Öyküde tüm insanlar rüzgârın önüne katılarak bir yerde toplanırlar. Buraya sonradan Babil denir.
    • Hangi ihtiyaca yönelik olarak ortaya çıkmış?
    • Sadece kullanıcılarının dillerini kapsamak için ortaya çıktı.
    • Ortaya çıkış hikâyesi nedir?
    • Firavun Haman’a kendisine kilden bir kule inşa ettirir ve buranın ismi Babil olur.
    • Bu buluşun zaman içinde gelişimi nasıldır?
    • Sigara kullanımından müzik tercihlerine kadar birçok konuyu kapsayan yüzlerce değişik şablon oluşturulmuştur. Bu şablonlar, kullanıcıların birbirlerini daha iyi tanımasına ve esprili şablonlarla günün stresini atmalarına yardımcı olur. Babil şablonlarının kullanımı tamamen tercihe bağlıdır.
    • Bu buluşun günümüzde kullanım alanı nedir?
    • Günümüzde kullanılmamaktadır.

Sayfa 85
    Benim Buluşum

1.İlk Çağda klima sisteminin kurulmuş olmasının sebebi nedir.
    Hava akışını sağlamak için klima sistemi kurulmuştur.

2.Haberde o dönemde klima sisteminin kurulmuş olması neden şaşırtıcı bir buluş olarak
    nitelendirilmektedir?
    Kentteki en şaşırtıcı buluş ise yazın hava sıcaklığı 40 dereceye çıkmasıdır.

3.Buluşların ortaya çıkışında insanların yaşadığı yerlerin coğrafi özellikleri etken midir? Neden?
    Etkendir. Buluş yenilik demektir,

4.Günümüzde kullanılan klimanın işlevi ile ilk çağda kullanılan klima sisteminin işlevinin benzerlik farklılıkları nelerdir?
    Benzerlikleri hava akışını sağlamaktır farklılıkları şimdiki çağda kumanda sistemi otomatik
    Açılma vb. farklılıkları vardı

Sayfa 86
    Söz Uçar, Yazı Kalır

1.İlk Çağ uygarlıklarında insanlar duvarlara çizdikleri resimlerle neyi, neden anlatmak istemiş olabilirler?
    Eskiden kendi atalarının yaşadığını anlatmak istemiştir.

2.İlk Çağ uygarlıklarının yazıyı daha anlaşılır şekillerle ifade etmeleri yazının kullanımını hangi açılardan etkilemiştir? Örnekler veriniz.
    Yazıyı daha kolay okumayı etkilemiştir.

3.Yazıdaki estetik anlayışı geçmiş dönemlerde ve günümüzde hangi mesleklerin oluşmasını sağlamıştır?
    Hattatçılık mesleği olarak yapılmıştır.

4.Matbaanın bulunması ile bilim ve düşünce dünyasındaki gelişme arasındaki ilişkiyi açıklayınız?
    Matbaa bulunması ile kitapların şekli daha iyi olmuştur. daha okunaklı olmuştur ve daha güzel olmuştur.

sayfa 88
    iki bilim insanı

doğum yeri ve....semerkant 1409
    ölüm yeri ve... istanbul 1474
    eğitim durumu astronomi ve matamatik
    yaptığı çalışmalar:Osmanlı Devleti padişahı II. Mehmed adına kurulan müessir ilk Osmanlı Üniversitesi olan Fatih Medresesinin (Sahn-ı Seman) kuruluş akademik müfredatını kaleme aldı.

Hoca Sinan Paşa, Molla Lütfi, Mirim Çelebi (Mahmud B. Muhammed B. Musa Kadızade), gibi alimler onun derslerinde bulundular ve yetiştiler.

Ali Kuşçu'nun soyundan olanlar 18. yüzyılın sonlarına kadar Osmanlı Devletinde önemli devlet görevlerinde bulundular. Torunlarından olan Ebussuud Efendi ve Mirim Çelebi ile onların çocukları şeyhülislam, kazasker, müderris gibi görevlere gelmişlerdir.

Ali Kuşçudan sonra Osmanlı Türkçesi dil olarak tüm İslam dünyası için bilim dili olmuştur. Farsça ve Arapça önemini bu dönemden sonra kaybetmiştir.

Risale Fi'Hey'e: (1457 yılında Semerkand'da, Farsça olarak yazmıştır) Osmanlı İstanbul Mühendishanesinde (İstanbul Teknik Üniversitesi) XIX. yüzyıl başlarına kadar temel ders kitabı olarak okutulmuştur.

Osmanlı Medreselerinde matematik ve diğer fen bilimleri derslerinin okutulmasında önemli rolü olmuştur.

ilginç olay :enlem ve boylmı çizmesi istanbul'un
    biruni
    doğum yeri...4 eylül 973 harezm
    ölüm yeri ve ...gazne 1051 yılında
    eğitim durumu:astronomi matematik,tıp,tarih vs.bir çok dal
    yaptığı çalışmalar:Birûni hakkında yakın zamanlarda birçok çalışma yapılarak, yeni bilgiler edinilmiştir. Birûni’nin Tahdidu Nihayâti'l-Emâkin adını taşıyan ve Zeki Velidi Togan tarafından bilim dünyasına tanıtılan eserine göre, adının Beyrûnî olarak okunması gerektiği anlaşılmıştır. Yine bu araştırmalarda Birûni'nin anadili, kökeni ve ölüm tarihi hakkında daha kesin bilgiler elde edilmiştir.

Tahran, Lale Parkı'ndaki Biruni heykeli.Sıklıkla Arapça ve bazen de Farsça eser veren Birûni, Kitabu's-Saydane adlı eserinin önsözünde anadilinin bilimsel çalışmalar için yetersiz kaldığını, Arapça ve Farsça'yı sonradan öğrendiğini ve bu iki dili kullanmakta güçlük çektiğini belirtmektedir. O dönemde Birûni'nin yaşadığı yörede hakim olan Harezmce'nin de Farsça'nın bir lehçesi olduğu ve Birûni'nin kullandığı Türkçe sözcüklerdeki düzen göz önünde bulundurulduğunda Birûni'nin anadilinin Türkçe olabileceği sonucu ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde Birûni'nin Arap veya Fars kökenli olduğunu savunanların karşısında, onun Türk olabileceğini düşünen çalışmacıların sayısı çok fazladır.

Yine Kitabu's Saydane'de yaşının ay takvimine göre seksenden fazla olduğunu söyleyen Birûni'nin buradan sanıldığı gibi 1048'de ölmemiş olduğu sonucunu ortaya çıkarmaktadır. Çeşitli tahminler birleştirildiğinde Birûni’nin ölüm yılının yaklaşık 1051 olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır.

ilginç olay:üçüncü dereceden denklemlerle ilgili cevapları bir araya topladı
    benzerlik:ikiside matematik vee astronomi ile ilgillenmiş.ikiside müslüman ve ikiside bir çok eser vermiş

sayfa 89
    Ne Zaman Yaşadılar

mavi kutu milattan önce 500-100
    •aristo
    •anaksagoras
    •öklid
    turuncu kutu milattan sonra 800-1200
    •toles
    •pisagor
    •heredot
    •aneksimenes
    •diojen
    pembe kutu milattan önce 1300-1700
    •ibni haltun
    •piri reis
    •takiyüddin
    •hazerfen ahmet çelebi
    •ibrahim müteferrika
    •ibrahim hakkı sait efendi
    mor kutu

•hara ishak efendi
    •osman hulusi
    •kimyacı ferit behçet
    •salih zeki
    1-Hangi tabloda daha fazla bilim insanı olduğunu tespit ediniz. Nedeni ile ilgili kısa bir açıklama yazınız.
    M.S. 1700-2000 yılları arasında daha fazladır. Nedeni ise bilime verilen önemi, bilimin insan hayatında ne kadar önemli olduğunun, bilim adamları tarafından bulunan buluşların insanlığa önemli çığırlar açtığının daha da anlaşılmış olması.

2-2000 yılından sonraki bilim insanları ve kâşifleri de yazacak olsaydınız kim yâda kimleri
    Yazardınız? Neden?
    Albert Einstein, Wilhelm Röntgen ve Antoine Becquerel ‘i yazardım. X ışınları, radyoaktif ve
    röntgenler sistemini daha da geliştirerek insanların iç organlarına bir cihaz yerleştirerek
    organlarında meydana gelen hastalık durumlarının ve organlarının işleyişinde meydana gelen
    bozuklukları anında tespit ederek hastalığın ilerlemesine müsaade etmeden anında müdahale ile bir çok insanın hayatını kurtarma adına önemli bir buluş yapılması için gerekeni yapmak isterdim

Sayfa 90
    Düşününce

1.Herhangi bir konuda duygu ve düşünceleriniz nedeniyle suçlanıp kınandığınız bir durum oldu mu? Böyle bir durumla karşılaşmış olsaydınız neler hissederdiniz?
    Böyle bir durumla karşılaşsaydım hakkımı arardım.

2.Gelecekte, bilim insanlarının çalışmalarında toplumsal yararı göz önünde tutarak nasıl bir yasal düzenleme yapardınız?
    Bir kimse başka bir kimsenin hakkını yerse ona çok ağır ceza verirdi.

3.Düşünce ve kanaat hürriyetini ifade eden bir slogan yazınız.
    Düşünce ve kanaat hürriyetimizi korumalıyız.

Sayfa 91
    Ülkeler Nasıl Gelişir

1.Coğrafi keşifler ilk olarak İspanyollar ve Portekizliler tarafından başlatılmıştır. Bunun sebebi ne olabilir?
    Denizlerle çevrili olması, karadan ticaretin zor ve pahalı olması, denizcilik konusunda gelişmiş
    olmalarından

2.Coğrafi keşifler sonunda yeni ülkeler keşfedilmiştir. Bu ülkeler hangileridir?
    İzlanda, Tataristan, Çin, Brezilya, Moğolistan, Amerika Kıtası

3.Coğrafi keşifler döneminden pek çok insan yaptıklarıyla anılmış ve yüzyıllar geçtiği halde isimleri ev yaptıkları unutulmamıştır. Sen de gelecekte anılmak ve unutulmamak için ne yapmak, ne ile hatırlanmak isterdiniz?
    Her okula başlayan çocuğun okula başlamadan önce çocuğun zeka durumu, istekleri, beğenileri vs. konularında sıkı bir araştırma yapılarak geleceğe o şekilde yönlendirilmesini, okulda temel dersler haricinde beğenisine göre yetiştirilmesi için gerekli uygulamaları hayata
    geçirirdim.

4.Eğer Coğrafi Keşifleri yapacak cesur gemiciler ve onları destekleyen krallar olmasaydı şimdiki yaşamımız nasıl olurdu? Pek iyi olacağı söylenemezdi, çünkü keşifler sayesinde her alanda gelişmeler olmuştur.

5.Kristof Kolomb ve arkadaşları aylarca süren bir deniz yolculuğu yapmışlardır. Bu yolculuk için nasıl hazırlık yapmış olabilirler?
    Yapacağı yolculuğun uzun,zor ve pahalı olmasından dolayı olmasından dolayı güçlü devletlerden yardım istemiş ancak sadece ispanya yardımcı olması üzerine uzun yolculuğa dayanacak bir gemi tedarik edilerek gerekli mürettebat, yiyecek ve içecek temin edildikten sonra keşfe çıkılmıştır.

6.Coğrafi Keşiflerin yapılma nedenleri nelerdir?
    Avrupalıların pusulayı öğrenmeleri, gemicilik ve coğrafya bilgilerinin artması.
    Avrupalıların, doğu ülkelerinin zenginliklerine ulaşabilmek amacıyla yeni ticaret yolları
    Aramaları. İstanbul'un fethinden sonra Türklerin, doğu ticaret yollarına hakim olmaları ve
    Avrupalıların açık denizlere çıkma ihtiyacı hissetmeleri. Avrupa'da değerli madenlerin az
    bulunmasından dolayı kralların (İspanyol-Portekiz) gemicileri desteklemesi. Avrupalıların,
    Hıristiyanlık dinini yaymak istemeleri. Avrupalıların dünyayı tanımak istemeleri.

7.Osmanlı Devleti, Coğrafi keşifler ile birlikte ekonomik olarak zayıflamıştır. Bunun nedeni nedir?
    Ticaret karadan denize kaymıştır, dolayısıyla baharat ve ipek yolu eski önemini kaybetmiştir.

8.Coğrafi keşiflerin sonunda yeni bulunan kıtalara göçler başladı. Bu göçlerin sonucunda neler olmuş olabilir?
    Avrupa kültür ve medeniyetinin yayılmasını sağlamış , Hıristiyanlık, yeni ülkelere yayılmıştır. Dünyanın bazı yerleri, Avrupalılar tarafından tanınmış, yeni kültürler, canlılar ve ırklar ortaya çıkmıştır.

sayfa 92
    bilim zincirine bir halka daha

halkaların içindeki numaralar sırasıyla;
    2-7-3-9-6-10-1-8-4-5

Sayfa 93
    Bir Zamanlar Avrupa

1.padişahlarla yaşamışlardır
    2.kral ve kraliçe ile yaşamışlardır
    3. sevinçle yaşamışlardır

1.iyi ve kötü etkilemiştir
    2.iyi yaşamışlardır
    3.iyi yaşamışlardır

BİR TEŞEKKÜR YETER
  7. asi.melek.tuqce

asi.melek.tuqce Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    7. ÜNİTE ÜLKELER ARASI KÖPRÜLER

Sayfa 136

Savaşın Sebepleri

1- Birinci Dünya Savaşı’nın sebeplerinden hangisi daha önemli olabilir? Neden?
    -ham Madde ve sömürge arayışı
    -İngiltere ve Almanya arasındaki ekonomik rekabet
    -silahlanma yarışının hızlanması.
    -Fransız ihtilalının getirdiği milletçilik akımının etkisi.
    -Fransızların alsos-loren bölgesini Almanlardan geri almak istemesi.
    -devletlerarası bloklaşma.
    -Avusturya’nın ve Rusya’nın balkanlar üzerindeki çıkar çatışmaları.
    -siyasi birliğini geç tamamlayan Almanya ve İtalya’nın siyasi dengeleri değiştirmesi.

2.Osmanlı Devleti’nin birinci dünya Savaşı’na girmesinin sebepleri neler olabilir? Savaşın sebeplerini de düşündüğünüzde Osmanlı Devleti’nin savaşa girmemesi gibi bir durum söz konusu olabilir miydi? Niçin?
    Osmanlı devleti önce tarafsızlığını ilan etti. Almanya Osmanlı’nın jeopolitik konumundan
    yararlanarak yeni cephelerin açılmasını sağlamak ve halifelik sıfatından yararlanmak için savaşa girmesini istedi. İtilaf devletleri Osmanlı devletinin savaşa girmemesi için kapitülasyonların kaldıracağını ve maddi yardım yapılacağını açıkladı. İttihat ve terakki yönetimi Almanların savaşı kazanacağını ve kaybedilen Toprakların geri alınacağını düşünerek kapitülasyonların tek yanlı olarak kaldırıldığını ilan etti. Midilli ve yavuzlu adı verilen alman gemileri Rus limanlarını bombaladılar. Bu olay sonucunda Osmanlı savaşa girmiş oldu.

Sayfa138
    Çanakkale Geçilmez

1.Yaralı İngiliz yüzbaşısına neden kendi askerleri yardım etmemiştir?
    Kimse yardım etmeye cesaret edememiştir. Çünkü siperden en ufak bir kıpırdanış halinde
    yüzlerce mermi yağmaktadır. Bu duruma kimse cesaret edememiştir.

2.Türk askerinin yerinde siz olsaydınız ne yapardınız?
    Türk askerinin yaptığını yapmak çok zor bir olay olsa da aynısını yapmak isterdim.

3.Bu hikayeden nasıl bir sonuç çıkarabiliriz?
    Türk askerinin merhamet duygusu, düşmanı bile olsa yaralı olan , yardıma muhtaç olan birine yardım etme duygusu içinde olması, üstün cesaret örneği göstererek tüm dünyaya örnek olması.

4.Çanakkale’desiniz ve girişte bir ziyaretçi defteri var. Bu deftere isteyen herkes duygularını ve düşüncelerini yazıyor. Siz neler yazardınız?
    Göstermiş olduğunuz üstün başarı taktire şayan bir başarıdır, sizlerle ne kadar şükran duysak azdır. Ruhunuz şad olsun.

Sayfa 139
    Çözüm Önerin

1.Problem: Savaş büyük bir yıkıma neden olmuştu. Binalar ve tarım alanları çok zarar görmüştü. Bu zararlar nasıl giderilecekti?
    Ülkemiz daha ileriki yıllarda gelişmiş ülkeler arasına girdiğimiz zaman bu alanları düzelteceklerdir.

2.Problem: İmparatorlukların içinde yer alan milletler bağımsızlıklarını ve kendi kendilerini yönetmek istiyorlardı.
    Bence imparatorlukla yönetilmek doğru bir şey değil cumhuriyet şeklinde yönetmek daha iyiyidir.

3.Problem: Birinci dünya Savaşı çok fazla sayıda can almıştı. Dünya daha önce böyle bir olayı hiç görmemişti. Gelecekte dünyanın böyle sorunlarla karşılaşmaması için neler yapılabilir? Daha çok iyi bir ülke olmalıyız. Yardımsever olmalıyız.
    Düşününüz: Sizce bu problemlerden hangisi daha önemlidir. Neden?
    Birinci dünya savaşında çok can kaybedilmiştir. İnsanlar buna çok üzülmüştür.

Sayfa 141
    Çare Sizsiniz

Aşağıda verile küresel sorunlardan birini seçerek çözümüne katkı sağlayınız.
    1.Su kirliliği 2.ozon tabakasının delinmesi 3.Açlık 4.Çevre kirliliği 5.Doğal kaynakların bilinçsiz tüketimi 6.Küresel ısınma
    Doğal Kaynakların bilinçsiz tüketimi: Dünya nüfusunun artması, yaşanabilir yerlerin azalması, bilinçsiz yapılaşma, su kaynaklarının etkin kullanılamaması, sanayinin hızla artması gibi nedenlerle doğal kaynaklar düzensiz ve bilinçsiz kullanılarak gelecekte yaşayacak insanlar ve canlılar için tehlike unsuru oluşturmaktadır. Doğal kaynakların dengeli ve düzenli kullanılmasına önem vererek gelecekte yaşanabilir bir dünya bırakabiliriz.

1.Hangi sorunu seçtiniz? Neden?
    Çevre kirliliğini seçtim.Çünkü;Çevremiz giderek kirleniyor ve dünyamız yakında bataklık haline gelmesi.

2.Bu sorunu hangi sıfatla çözmek istersiniz? Neden? (düşünür,sanatçı,sporcu,yazar,bilim insanı,devlet adamı vs.)
    Bilim adamı ile çözmek isterdim.

3.Bunu nasıl yapacağınızı yazınız?
    Bilim adamı ile çalışmalar yapar buna bir çözüm bulurduk.

4.Sorunu çözdünüz. Şimdi nasıl bir hayat var? Aşağıya betimleyiniz.
    Dünyamız çok temiz havalı bir yer olur bataklık olmaktan kurtulur.

5.Bu çalışmayı kime ya da kimlere göndermek isterdiniz? Niçin?
    Ülkeleri tehlikede olanlara verirdim.Çünkü;Onların ihtiyacı var.

Sayfa 142
    Birlikte Yaşatalım

1.Nemrut Dağı Milli Parkı’nda yaşanan sorunlar nelerdir?
    Nemrut Dağına giden yollar dar ve çok keskin virajlarla dolu , Yaşlı,hasta ve engelli vatandaşlar birilerinin desteği olmasa Nemrut Dağına çıkmaları imkansız, Nemrut Dağına çıkmak için neden bugüne kadar bir teleferik yapılmadı.

2.Nemrut dağ Milli Parkı’nda yaşanan sorunların önlenebilmesi için neler yapılması gerekir? Yolların yeniden yapılandırılması, tanıtım faaliyetlerine önem verilerek organizasyon şirketleri ile anlaşma yapılması, teleferik yapılarak yaşlı olanlara gezme imkânı sağlanmalı.

3.Tarihi çevrelerin karşı karşıya kaldığı başka ne tür sorunlar vardır?
    Tarihi yerlerin en önemli sorunları gereken ilgi ve alakanın gösterilmeyerek tamiratlarının zamanında yapılmaması, korunması konusunda gereken hassasiyetin gösterilmemesi, tarihi yerlerin tanıtımı yeterince yapılamamış olmasından dolayı bir çok insanımızın bu tür yerleri bilmemesi.
  8. asi.melek.tuqce

asi.melek.tuqce Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    6. ÜNİTE YAŞAYAN DEMOKRASİ

Sayfa121
    Yeni Sözcükler Öğreniyorum

1.Aşağıdaki kelime ve kavramların anlamlarını bir sözlük veya ansiklopediden yararlanarak karşılarına yazınız.
    a)Kut: Türk Devletlerinde hükümdarlara devleti idare etme yetkisinin Tanrı tarafından
    verildiğine inanılmıştı. Tanrı vergisi kabul edilen siyasi iktidar, Kut kavramı ile ifade edilmişti.
    b)Hakan:Eskiden Türk hükümdarlarına verilen unvan.
    c)Hanedan:Hükümdar veya devlet büyüğü gibi bir kişiye dayanan soy.
    ç)Soy Kütüğü:Bir kişinin soyundan olan kişileri gösteren bir çizelgedir.
    d)Meşrutiyet: Meşru, geçerli olma durumu.

2.Türk devletleri ile ilgili aşağıdaki çizelgede istenilen bilgileri araştırarak çizelgeye yazınız.

Sayfa124
    Terazi

1.Kaba kuvvet, kılıç, güç sayesinde elde edilen sonuçlar ile akıl, tedbir, ileri görüşçülülük sayesinde elde edilen sonuçlar arasında ne gibi farklılıklar olabilir?
    Zorba yöntemlerle elde edilen sonuçlar bir gün gelir yok olmaya mahkum olur, aygunhoca.com belki istediğimizi alabiliriz ancak geçen zaman zarfından istenilen sonuca ulaşmamız mümkün değildir. Saman alevine benzer, parlar geçer gider. Akıl , tedbir, ileri görüşçülülük sayesinde eldi edilen sonuçlar kalıcı olur, neticesinden uzun süre verim alınır, istenilen sonuca ulaşılır.
    2.Kişiler arası ilişkilerde “adil olma” ya örnekler veriniz.
    Okul arkadaşlarımdan birine karşı yardımsever, güleryüzlü, her zaman yanında olmaya çalışıyorsam, diğer bir arkadaşıma karşıda aynı şekilde davranmalı ve düşünmeliyim.
    3.”Devleti idare edenler, ellerinde terazi tutmuş kimseye benzer.” sözünden ne anlıyorsunuz? Açıklayınız.
    Kendilerine görevlerinden dolayı verilen yetkileri ile ilgili yapacakları iş ve işlemlerle ilgili olarak kişiler arasında hiçbir fark gözetmeksizin adil ve eşit olmayı, yapacakları hizmette kayırmacılık yapmadan yapılması gereken ne ise onun yapılması gerektiği anl*****

Sayfa125
    Yasama, Yürütme ve Yargı

1.Yukarıdaki hikayede yasamayı kimler temsiz etmektedir?
    TBBM temsil eder.

2.Yürütmeyi kimler temsil etmektedir.
    Kaymakam.

3.Derenin kirlenmesine neden olanaygunhoca.com sorumluları para ve hapis cezasına çarptıran mahkeme neyi temsil etmektedir?
    Yasamanın çıkartmış olduğu kanunları uygulayan, yargılayan kişiyi temsil eder.
    4.Yasama, yürütme ve yargı organlarının olmadığı veya bu kuvvetlerin birbirinin görevine müdahale ettiği bir ülkede yaşadığınızı varsayarak,
    a)Ne tür toplumsal sorunlar yaşanırdı?
    Toplumda huzursuzluk olurdu, kargaşa ortamı oluşurdu, emniyet içinde yaşayamazdık.
    b)Dünyada bu anlayışla yönetilen ülkeler biliyor musunuz? Adlarını yazınız.
    Amerika, Almanya, İngiltere, Fransa vb.dir.

Sayfa128
    Sosyal Kulüpler Öğrenci Çalışma Kâğıdı

1.Buyu üyesi bulunduğunuz öğrenci kulübü hangisidir? Bu kulübü isteyerek mi seçtiniz?
    Sivil savunma kulubü seçtim.isteyerek seçtim

2.Neden bu kulübü seçtiniz?
    Savunmayı sevdiğimden dolayı seçtim

3.Kulüpte hangi faaliyetleri yapıyorsunuz?
    Sivil savunma ile ilgili şiir yazı vb. gibi şeyler yaptık

4.Kulüp başkanını nasıl seçtiniz? Seçimi demokratik buluyor musunuz?
    Demokratik bir şekilde seçtik

5.Yıllık planınız var mı? Plana uygun davranıyor musunuz?
    Herhangi bir yıllık planımız yok.

6.Okulunuzda belirlenen kulüplerden başka hangi kulüplerin olmasını istersiniz? Neden?
    Hayvanlarla ilgili kulübün olmasını isterim.

7.Öğrenci kulüp faaliyetlerine katılmak size hangi yararları sağladır?
    Sivil savunmayı daha iyi öğrenmeye başladım

8.Bu faaliyetlerden kişisel olarak nasıl yararlandınız?
    Sivil savunma ile ilgili bilgileri başkalarına söyledim.

9.Kulüpte yaptığınız faaliyetler ile okullar arası veya uluslar arası boyut kazandırabildiniz mi? Böyle bir kazanım elde ettiyseniz bu nasıl yaptınız?
    Hayır kazandıramadık.

10.Çalışmalara hangi katılımlarda bulundunuz?
    Okul içi olarak derledik.

11.Öğrenci kulübünüzde yeterli demokratik katılımı sağlamak için neler yaptınız?
    Bu konuda öğretmenlerimiz gereken kolaylıkları ve desteği gösteriyor.

12.Toplum hizmetine hangi katkılarda bulundunuz?
    Sadece okul içi olarak yaptık. Topluma yönelik bir çalışmamız olmadı.

13.Bu kulübün faaliyetlerini yürütürken kendinizi nasıl hissettiniz?
    Gayet iyi hissettim. Problem yaşamadık. Zaten zorlandığımız konularda öğretmenlerimiz destek oldu.

14.Daha önce yer aldığınız öğrenci kulüpleri var mı? Varsa hangileridir?
    Gezi ve Gözlem kulübü, Kızılay kulübü
  9. fır

fır Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Yayın ne acaba :cry:
  10. sibel ipek

sibel ipek Üye

Beğenileri:
    4