Mendel Kanunları?

Konu 'Biyoloji 12. Sınıf' bölümünde SAMIANDIC tarafından paylaşıldı.

 1. SAMIANDIC

  SAMIANDIC Üye

  Katılım:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Arkadaşlar mendel kanunları ödevim var yardımcı olursanız sevinirim..
 2. ~Dryad

  ~Dryad Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.197
  Beğenileri:
  512
  Ödül Puanları:
  36
  Dini adı Gregor olan Johann Mendel genetik biliminin kurucusu,Avustralyalı botanik bilgini ve rahiptir.
  22-Temmuz-1822 'de Heinzendorf 'ta doğmuştur. Küçük yaşlarda bahçe işleriyle uğraşmaya başlayan Johann Mendel ,üniversite öğreniminden sonra bir din adamı olarak Moravya'da yaşamını sürdürdü. Bu arada bitkiler üzerinde pek başarıya ulaşamayan bazı incelemelerde bulundu.
  1854'te Brün'e dönerek bir teknik lisede öğretmenlik yapmaya başladı. Daha öncede öğretmenlik sınavlarına girmiş ancak başarılı olamamıştı.
  19. yy. ortalarında Darvin'in doğal ayıklanma kuramının yayıldığı sıralarda canlı bir türün özelliklerinin kendisini izleyen döllere nasıl aktarabildiği sorunu yeni bir yoğunlukla ortaya çıkmıştı.
  Biyoloji bilginleri özellikle bitkibilimciler harcadıkları çabalara karşın bu sorunu aydınlatamıyorlardı. Daha sonraları genetiğin babası olarak kabul edilecek Mendel,aynı sorunla ilgili deneylere 1858'de başladı ve araştırmalarının ancak 8 yıl sonra sonuca ulaştırabildi.
  Başarısı,incelediği konuya elverişli olan yönteminden kaynaklandı. Mendel bir yandan farkların az ve son derece belirgin olduğu bitki çeşitlerini (dev yada cüce,düz yada kırışık bezelyeler ) ayırmayı öte yandan aktarılan özelliklere göre sayısal ilişkileri araştırmada istatistiğin henüz yerleşmiş bir bilim dalı olmadığı bir dönemde istatistik yöntemini benimsemeyi bildi.
  Bezelyelerle yaptığı deneylerde bitkinin uzun boylu yada cüce, çiçeklerin ve yaprak koltuklarının renkli yada renksiz, tohumlarının sarı yada yeşil,düzgün yada buruşuk olması gibi karşıt özelliklerden birini kuşaklar boyu taşıyan saf soylar elde etmeyi başardı.
  Ardından bunları kendi aralarında çaprazladı. Sonuçta gözle görülür ölçüde belirgin olan bu iki seçenekli özelliklerin saf soylar ile melez döllerde temel kalıtım birimleri aracılığıyla ortaya çıktığını ve her özellik için bir çift genin bulunduğunu öne sürdü.
  Mendel tüm bunları basit istatistiklerle değerlendirdi. Bu yasaların temel ilkesi melez döllerin üreme hücrelerinde yarısı anadan yarısı babadan alınmış kalıtım birimlerinin bulunmasıdır.  Mendel Kanunları

  1-Tek Tiplilik Kanunu: İki ayrı dölün çaprazlanmasından elde edilen bütün ' f1' dölleri melezdir. Bu melez döller her iki dölün genlerini taşır.  2-Karakterlerin Gizli Kalması(dominantlık) Kanunu:
  Genlerden biri diğeri üzerine baskındır.'f1'dölünün görünüşü baskın karaktere benzer.

  3-Karakterlerin Ayrılması Kanunu:
  İki melez dölün çaprazlanmasından elde edilen 'f1'döllerinden 1/4ü birinci arı döl,2/4'ü melez ve 1/4üde ikinci arı döl karakterlerini taşır.

Sayfayı Paylaş