Mendereselerın Kapatılması

Konu 'Sosyal Bilgiler 8. Sınıf' bölümünde brk eylem tarafından paylaşıldı.

1. brk eylem

brk eylem Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    0

arkadaslar medreseler ile ilgli yazı bulan lar yolasın lutfen acıl bıde resım olursa iyi olur;)
  2. masum_gulus

masum_gulus Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    0
    milli mücadelenin zaferle sonuçlanmasından hemen sonra kurulan yeni rejimin uzun soluklu olabilmesi için yapılan icraatlardan birisidir. devrimlerin başında hilafetin kaldırılmasından sonra medreselerin kapatılması gelmiştir. 3 mart 1924 tarihinde çıkarılan 430 sayılı tevhid - i tedrisat kanunu ile kapatılan medreselerin tarihçesine göz atacak olursak, selçuklu veziri nizam - ül mülk' ün kurumsallaştırdığı, osmanlı sultanı orhan gazi' nin geliştirdiği ve sultan fatih' in de fetih' ten sonra en çok önem verdiği ilim ve irfan yuvalarıydı. fatih sultan mehmed han' ın fatih camii haziresinde açtığı sahn - i seman medreseleri, ecdadımızın ilim konusuna ne kadar önem verdiğini göstermiştir.

bu irfan ve ilim ocaklarının anadolu' nun kültür tarihinde çok önemli yeri vardır. bir çok dünya çapındaki ilim adamlarımız bu yerlerde yetişmiştir. müslüman türk milletinin bin yıllık andolu tarihinde büyük imparatorluk haline gelmesinde bu ilim ocaklarının çok büyük rolü ve etkisi olmuştur.

dini ilimlerde olduğu kadar dünyevi ilimlerde de başarılı olan medreselerde fen bilimleri başarıyla okutulmuştur. ancak tanzimat' tan sonra girilen batılılaşma yolu, medreselerdeki bu başarıyı gölgelemiştir. çünkü fen dersleri medreselerden kaldırılmış, yeni kurulan mekteplere bırakılmıştır. bu dönemden sonra fen dersleri yeni açılan mekteplere kaydırılarak medreseler sadece dini ilimlerin öğretilmesine hasredilmiştir. bilahare, diğer müesseselerde olduğu gibi medreselerde de bazı eksiklikler görülmüştür. eğer medreselerin kapatılması istenmemiş olsaydı, bu aksayan taraflar giderilebilirdi. öğrenim birliği kanunuyla tek elden idare edilen eğitim sistemi, bundan böyle tek tip insan yetiştirmek için kolları sıvadı. başlatılan ideolojik uygulamalar ile çağdaş eğitim veriyoruz diyerek, yahudi davrvin' in ***** fikirleri eğitim sistemine sokularak, ülke gençliği inkar bataklığına sürüklenmiştir. yeni nesiller kendi inanç, kültür ve kimliklerinden koparılıp mukallidi vasıfsız ve beceriksiz insanlar olarak yetiştirilmiştir. batılılaşma sürecindeki uygulamalar eğitimi ideolojinin kıskacına sokarak üstün vasıflı insan yetişmesini engellemiştir.

bilhassa 1940' lı yıllarda zamanın milli eğitim bakanı hasan ali yücel' in açmış olduğu köy enstitüleri, milli ve manevi değerlerimiz açısından tam bir felaket olmuştur.

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

:burda var

Sayfayı Paylaş