Merhaba Arkadaşlar türkçe Tav yynları 51-52-53-54 kadar ..

Konu 'Türkçe 8. Sınıf' bölümünde 60-GeNÇLiK tarafından paylaşıldı.

1. 60-GeNÇLiK

60-GeNÇLiK Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    9

Merhaba Arkadaşlar türkçe Tav yynları 51-52-53-54 kadar yapan varsa yada gören lütfen buraya kopyala yapıştır yada kendi emgi olan yazabilir mi?

! Lütfen Arkadaşlar !
  2. 60-GeNÇLiK

60-GeNÇLiK Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    9
    Arkadaşlar LÜTFEN orda bazı konularda var oldugunu biliyorum ama benimkiyle uyumlu degil ondan farkalı varsa lütfen yazarmısınız . . .

Bildigime Göre 2 tane TAZ YAYINLARI Varmış . . .lütfen arkadaşlar ...
  3. al2260

al2260 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    1. etkinlik
    Bu verilen sözler Mustafa Kemal Atatürkün insan sevgisine verdiği önemi gösteriyor.Barışçıl olması.
    2.etkinlik
    kırmızı-taapsuzluk
    mavi-küçümsemek hor görmek
    turuncu-azap
    laçıvert-harabe
    pembe-itaat etmek
    metnin ana fikri-Atatürk insan sevgisine büyük önem verirdi
    4.etkiinlik
    a-insanların saygı ve şerefinin itaat ve uyumunun madden değil manen yüceltir
    b-bütün insanlar bir sosyal vucudun organlarıdırbu sepeple birbirine bağlıdır
    c.millette efendilik yoktur hizmet etmek vardır bu milletehizmet eden onun efendisi olur
    ç-bu memleketin toprakları üstünde kanlarrını döken kahramanlardır
    5etkinlik
    aksine
    fakat
    7. etkinlik
    sevdiği,başlayan,verdiği,gelmeden,yaklaştıkça,alma,alış,veriş,gelince,kalkıp,(burada hece düşmesi var)gidip
    8. etkinlik
    (yıllardan kitabı )kadar altını çiz
    (kitap,resmi)kadar altını çiz
    (elindeki, okuması)kadar altını çiz
    (eve,yaklaştıkça)
    (insanların,görünce)kadar altını çiz
    6.etkinliği yapamadım
    ..Sıradışı.. bunu beğendi.
  4. Rep_Coliq

Rep_Coliq Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    TAV Yayıncılığı

50.Sayfa
    9.Etkinlik

Kıtaplarını , defterlerını alarak baska bi yere geçti,
    Eş görevli kelimeler arasında kullanılmıştır.

Hayat oyundan ibaret değildir.
    Özel olarak vurgulanmak ıstenen öğelerden sonra kullanılmıstır.

Ben , dil işimizin gidişini beğendiğim gibi hükümetimizin dış ve iç işlerde tutumunu da beğeniyorum.
    Yüklemden uzak düşmüş olan öğeyi belirtmek için kullanılmıştır.

51. sayfa
    10. Etkinlik
    A

Ağarmış saçlar hiçbir zaman sevgiye engel değildir ( Sıfat-Fiil)

Arkadaşımız bakar kör galiba ! ( Sıfat-Fiil)

Yazları Ayvalık'taki yazlığa gider. ( Çekimli-Fiil)

Ortalık resmen savas alanına dönmustu. ( Çekimli-Fiil)

Önümüzdeki hafta yurt dısından gelecek . ( Çekimli-Fiil)

B

Dün sabah uyan-ınca kapalı panjurun ardında körpe bir güneş içeri dol-mak ister gibi her bul-duğu delikden odanın karanlıklara gümüş bir burga uzat-tığını ve helezonlar yap-arak gözleri del-meye calış-tığını gördüm. Hemen koştum balkonun kapısını açtım .Göz kamaştırıcı çoskun ve taskın bır aydınlık derhal her tarafa saldı ve o kadar fazla keskın bır ısıkla odayı ve esyaları kavradı ki bir süre etrafımda hiçbirsey görünmez oldu ; sanki başımın üstündebir tutuş-up yan-ma olmuştu . Gözlerimi kapadım sersemleş-erek ..... bulundu-ğum..... yerde hareketsiz bekledim.

ALTTAKKI ETKINLIK BASKA YAYINA AİTTİR.
    Hangisi ise ona göre devamını getirebilirim , İnsAllah işine yarar

5.Etkinlik

Aşagıdaki tutanak örneğini inceleyiniz.Tutanağın özelliklerinden hareketle kendi tutanağınızı yazınIZ.

ANKARA ASKİSPOR VE ANKARA DEMİRSPOR FUTBOL KARŞILAŞMASINDA MEYDANA GELEN OLAYLARA İLİŞKİN TUTANAK.
    10.08.2003 Pazar günü saat 15.00'te Cebeci İnönü Stadyumun'nda oynanan Ankara Askispor ve Ankara Demirspor futbol karşılaşmasının 25.dakikasında Demirsporlu bazı taraftarların sahaya atmış oldukları bozuk para,taş ve cam şişelerden dolayı yan hakem Ahmet Toprak ile futbolculardan İhsan Kaya ve Veli Çakır hafif şekilde yaralanmıştır.Yaralılar,derhal ambulansla Sosyal Sigortalar Kurumu Dışkapı Hastanesine sevk edilmiştir.
    Karşılaşma,olaylar nedeniyle hakem tarafından iptal edilmiştir.Olayların yatıştırılması amacıyla güvenlik birimleriyle irtibata geçilmiş ve gerekli güvenlik önlemleri alınmıştır.Konuya ilişkin gözlemci ve hakem raporları,daha sonra Futbol Federsyonuna sunulacaktır.
    İş bu tutunak tarafımızdan düzenlenmiştir.

Hakem
    Metin Kaya
    (imza)
    10.08.2003
    Futbol Hakem Gözlemcisi
    Atilla Pulur
    (imza)

.............................. .............................. .............................. .........
    .............................. .............................. .............................. .........

Tutanağı kendin yazıcaksın

6.etkinlik

I)Aşagıdaki verilen cümlelerden bir nesnenin ya da bir mesleğin adı olan isim fiillerin belirleyerek altlarını renkli kalemler çiziniz.
    Dondurmayı çok severim
    Çok çalışmak onu yordu
    Annem kermes için sarma yaptı.
    Karnın yardım kazmayıp,belinen
    Çakmak çakmaya geldik,/Kına yakmaya geldik.
    Babam "Uçurtma mevsimi geldi."dedi.
    Etin birazını kavurma yaptık.
    Yapma çiçekleri çok severim
    Korumalar adamı tutukladılar.

2)Filimsi eki alıp fiilimsi olmayan kelimeler;
    Koru-ma meslek adı
    Dondur-ma nesne
    Uçurt-ma nesne
    Çak-mak nesne

Devamını Getircem :D

Sayfayı Paylaş