mersinin nufus özellikleri

Konu 'Coğrafya 10. Sınıf' bölümünde mektep tarafından paylaşıldı.

1. mektep

mektep Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

mersinin nufus özellikleriii acil lazımm ltfen yardım edin
  2. böcükjük

böcükjük Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    ya lütfen yardım eden yok mu
  3. hilly

hilly Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.711
    Ödül Puanları:
    113
    Mersin ilinin yüzölçümü 15,853km karedir.Son yapılan nüfus sayımında Mersin ilinin 1.270.000 kişi olduğu anlaşılmıştır.Bu kişilerin büyük çoğunluğu Mersin ilinin merkezinde,kasabada ve köylerde yaşamaktadırlar.İlin nüfusu heryere eşit olarak dağılmamıştır.Bazı yerler kalabalık,bazı yerler ise çok tenhadır.İlin yüzölçümünün yüzde 87 sini oluşturan dağlar ve yaylalık alanlarda nüfusun yüzde 24 ü yaşar.Bu nüfus,Anamur ve Silifke ilçe merkezlerinden hemen sonra duvar gibi yükselen yaylalık ve dağlık arazi ile,Erdemli,Mersin ve Tarsus ilçe merkezlerinden 5-6 km.sonra başlayan engebelik yörelerde,Mut ve Gülnar ilçelerinde yaşayışını devam ettirmektedir.Buralarda km kareye 25 kişi düşer.Toros dağlarının yüksek ve meyilli yerlerinde,ulaşım ve üretim güçlüğü olan yörelerinde nüfus daha da seyrekleşir.Yurdumuzda cumhuriyetin ilanına kadar nüfus sayımı yapılmadığı için,ilin gerçek nüfusu bilinmiyordu.İl genel nüfus sayımı 1927 yılında yapıldı.Sonra 1935 yılından başlayarak,her beş yılda bir genel nüfus sayımı yapılmaya başladı.Mersin’in nüfusu her yılda artmıştır.

4. hilly

hilly Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.711
    Ödül Puanları:
    113
    emeğe saygı için lütfen teşekkür butonuna basalım

Sayfayı Paylaş