meslek lisesi, okul değiştirme?

Konu 'Psikolojik Danışma - Rehberlik' bölümünde Zehr-i zakkum tarafından paylaşıldı.

1. Zehr-i zakkum

Zehr-i zakkum Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    44

merhaba arkadaşlar, ben bi meslek lisesinde 9.sınıfım. bugün veli toplantısında öğretmenler okulun diğer öğrencilerine göre daha iyi olduğumu işte bu okula gitmemin hata olduğunu falan söylemişler. hocalar anneme öneride bulunmuşlar, 2.sınıfta düz liseye geçsin ya da bu okulda kalıp 10, 11, 12. sınıfta dershaneye gitsin demişler.Okulda kalırsam çocuk gelişimi okuyacağım ve 12.sınıfta 3 gün staj 2 gün okul olacak.E normal olarak 4 yıllık bi üniversite tutturmak isterim:) ikilemde kaldım.sizce hangisini seçeyim?
  2. Moderatör Bünyamin

Moderatör Bünyamin Tekirdağ Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    365
    Ödül Puanları:
    63
    Ben de TML Bilişim Bölümü 10. Sınıf öğrencisiyim. Aynı şeyi ben de düşündüm geçen sene ve bu kararın ne kadar asılsız olduğunu düşündüm.
    Şöyle ki;
    Üniversite için kat sayı kalktı ve bölümünü illa üniversite de okumak zorunda değilsin. Diğer düz liseler gibi dersler göremeyeceksin(Fizik,Kimya,Biyoloji vs) ama dershaneye gidip eksiklerini tamamlayabilirsin. Ben öyle yapıyorum. Ama karar senin geçen sene sınıftan ayrılıp düz liseye de gidenler oldu. Düz lisenin de avantajları var tabi. Ama kararı yine senin vermen lazım sonuçta senin geleceğin. Çocuk Gelişimi bölümünü okumak istemiyorsan düz liseye git derim ben.
  3. Zehr-i zakkum

Zehr-i zakkum Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    44
    Ama şöyle bişeyde var, bizim seneye işleceğimiz kültür dersleri çok az.Mesela günde 10-12 ders var %85i bölüm dersi.Ve çocuk gelişimi bölümünde ki derslerin hepsi ezber.Ezberleyeceksin yani başka yolu yok. E sınavlardı osuydu busuydu derken dershaneside var.Sonuçta bende insanım, yorulurum. Bu bakımdan biraz istemiyorum ama birde şöyle bişey var; Mesela bizim sınıftakilere soruyorum 16nın yarısı kaç diye, 13 diyen bile var. Ben böyle kişilerle aynı sınıfta okuyorum, hocalarda çoğunluğun anladığına göre anlatıyor.Yani dersler çok bastırılmıyor.Hocalarda o yüzden düze gitsin demişler zaten. Biz onun anladığı soruları yaparsak çoğunluk anlamayacak o yüzden harcanmasın gibisinden:D E basit dersler işledik 9.sınıfta, 10.sınıfta düze geçersem bu seferde düz lisede zorlanırım.İşlemediğim bir çok şey çıkar karşıma derslerim hepten düşer..
  4. Moderatör Gül

Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    973
    Ödül Puanları:
    0
    düz liseyi şu yönden öneririm.mesela TM bölümünü seçersin tüm dersleri görürsün.bu yönden büyük avantajın olur.ama mesleki lisede tüm dersleri göremiyorsun ve bu senin için dejavantaj.
  5. Zehr-i zakkum

Zehr-i zakkum Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    44
    Onu bende biliyorum ama işte dedim ya, 9.sınıfta temeller atılıyor.Bu okulda zayıf bi okul.Seneyede düze geçersem zorlanırım herhalde.Annemde meslekte okursan en azından bi diploman olur falan diyor.
  6. Moderatör Gül

Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    973
    Ödül Puanları:
    0
    Çalışırsan düz lisede de diploman olur.hem düz liseler mesleki liselerden daha zor.eger zoru başarabilirsen düz lise senin için daha iyi olur.
  7. Moderatör Burcu

Moderatör Burcu Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    827
    Ödül Puanları:
    93
    Bence düz liseye git, meslekten devam edip hep okulda 10 ders bide dersane dersleri aşırı derecede zor olur, sen 10u düz lisede okursan eksikliklerini tamamlarsın mutlaka, 9. sınıf o kadar da zor değil bence. Zaten dershanelerde yaz kursu felan oluyor 9. sınıfı tekrar ediyorlar onun da faydası olur. Kendini iyi tanı ve ona göre davran, mutlu olacağın şeyi seç. :)
  8. Zehr-i zakkum

Zehr-i zakkum Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    44

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Bence düz liseye git, meslekten devam edip hep okulda 10 ders bide dersane dersleri aşırı derecede zor olur, sen 10u düz lisede okursan eksikliklerini tamamlarsın mutlaka, 9. sınıf o kadar da zor değil bence. Zaten dershanelerde yaz kursu felan oluyor 9. sınıfı tekrar ediyorlar onun da faydası olur. Kendini iyi tanı ve ona göre davran, mutlu olacağın şeyi seç. :)
    Genişletmek için tıkla...
    dersanede yaz kursları nasıl oluyor ben bilmiyorum? açarsan sevinirim:)
  • asi_star

asi_star Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    bende meslek lisesi öğrencisiyim 11. sınıfım :) bende düşünmüştüm liseyi değiştirmeyi ama sonradan vazgeçtim. çünkü düz lisede okuduğun zaman iş bulma imkanın düşüyor. elinde bir mesleğin yok çünkü ve üniversiteyi okuman lazım, düz liseyi okursan eğer. (iyi bir yerlere gelebilmek için) meslek lisesininde şöyle bir avantajı var elinde bir diploman ve mesleğin var yani diğer liselere göre 1-0 önde başlıyorsun hayata. evet üniversiteye girebilmek zor meslek lisesinde çünkü önemli derslerin çoğunu görmüyorsun ve bu yüzden bir yerlerden destek almakta şart oluyor haliyle. kısacası hayat senin hayatın :) iyi düşün taşın ve öyle karar ver. hiçbir şey için de acele etmeye gerek yok :) çünkü yanlış bir karar hayatını altüst edebilir.
    HaSrEt nİl bunu beğendi.
  • Zehr-i zakkum

Zehr-i zakkum Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    44
    bende ondan korkuyorum işte.mesela çocuk gelişimi okumak istemiyorum,çocukları sevmem ama işte düz lisede okursam da açıkta kalmaktan korkuyorum.Sevmediğim mesleği yaparak mutlu olamayabilirim ama işsiz kalmak daha da mutsuzluk verir...
  • Sayfayı Paylaş