meslek seçiminin kişisel gelişime katkısı

Konu 'Türkçe 8. Sınıf' bölümünde Büşra Özdemir tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. Büşra Özdemir

  Büşra Özdemir Üye

  Katılım:
  4 Kasım 2010
  Mesajlar:
  8
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  arkadaşlar meslek seçiminin kişisel gelişime katkısı hakkında çok acil bilgi lazım yardımcı olur musunuz?
 2. Moderatör Özlem U.

  Moderatör Özlem U. Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  13 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.740
  Beğenileri:
  4.280
  Ödül Puanları:
  0
  Öğrenciler için Koçluk Desteği ile Öğrenmeyi Öğrenme


  Her
  Anne-Baba Çocuğunun Mutlu ve Başarılı Olmasını İster
  Bu program sayesinde öğrenciler;

  •Etkin öğrenme ve hafızaya alma metodlarını öğrenecek,
  •Kendi düşünme ve öğrenme stratejilerini keşfederek etkin ders çalışma yöntemleri geliştirecek,
  •Hedef belirleme ve hedefe ulaşma tekniklerini görecek,
  •Etkili iletişim ve grupla çalışma becerilerini geliştirecek,
  •Sınav dönemlerinde yaşadıkları stresi olumlu enerjiye dönüştürebilecek,
  •OKS'ye girecek öğrenciler yetenek ve becerilerini anlayıp kendilerine daha uygun meslek seçimi yapabilecek.

  Hafıza Teknikleri
  Öğrencilerimize uygun teknikler öğretilerek derslerinde pratik kullanım amaçlanır. Hafıza Teknikleri eğitimini alan öğrenciler derslerine severek ve eğlenceli bir şekilde çalışacağı için daha başarılı olacaktır.

  Etkili, Hızlı ve Anlayarak Kitap Okuma
  Etkili, Hızlı ve Anlayarak Kitap Okuma programında göz kasları güçlendirilir ve beynin işlem hızı arttırılır. Öğrenciler yapılan çalışmalar sonucunda gelişen becerileri yardımıyla okuma hızlarını kolayca artırabilir.
  Zihin Haritaları
  Zihin Haritaları metodu ile kolay not tutma, sözel dersleri eğlenceli bir şekilde çalışma ve planlama becerilerinin geliştirilmesi hedeflenir. Zihin Haritaları sayesinde öğrenciler okudukları metinleri daha kolay ve çabuk anlayacaklar, derslerdeki başarıları artacaktır.

  Özgüven ve Kendini İfade Etme
  Öğrenciler okudukları kitapları arkadaşlarına anlatmayı ve içerik hakkında yorum yapmayı öğrenecekler. Bu sayede kendilerine güven duymaları, ayrıca duygu ve düşüncelerini daha rahat bir şekilde ifade etmeleri amaçlanmaktadır.

  Öğrenmeyi Öğrenme
  Olumlu düşünce metodları ile ögrencilerin, anlamaları ve öğrenmeleri gereken bir bilgiyi daha kolay anlayarak öğrenmeleri ve akabinde pekiştirmeleri sağlanmaktadır.

  Anlayarak Test Çözme Teknikleri
  Öğrencilere uzun metinleri (paragrafları) kısa sürede anlama ve bu metinlerle ilgili sorulara cevap verme becerisi kazandırılır.

  Zeka Geliştirici Soruları Çözme Teknikleri
  Zeka geliştirici sorular basitten zora doğru düzenlenmiştir. Bu soruları çözen öğrencilerin problem çözme becerileri kazanmaları ve eğlenerek öğrenmenin motive edici yanını keşfetmeleri hedeflenmektedir.  BAŞKA KAYNAK
  Bireyin gelecekteki yaşam tarzının belirlenmesinde dönüm noktası olan mesleki tercihini yaparken doğru ve isabetli karar vermesi gerekmektedir. Çalışmanın tüm hayatımızdaki yerini göz önüne aldığımızda çalışma hayatımızın kalitesinin ve çalışma adına yaptığımız faaliyetlerin bireysel mutluluğumuza doğrudan etkisi vardır. Dolayısıyla çalışma hayatında ve özel hayatımızda mutlu olmanın, iyi bir kariyer elde etmenin ilk adımı da kişiliğimize uygun meslek seçiminden geçer.

  Mevcut durumu incelediğimizde kendine uygun meslek seçmiş olan bireylerin toplumda işlerini severek yaptığını, mesleğinde ilerlediğini böylece hem coşkulu hem mutlu hem de verimli olarak yaşamlarını sürdürmekte olduğunu görmekteyiz.

  Buna karşılık seçtikleri meslek, yetenek ve ilgilerine uymayan kimselerin çalışmaya karşı isteksiz, işe devamsız, verimi düşük yeniliklere direnen ve her zaman mesleklerini değiştirme gayreti içinde olduklarını görmekteyiz. Bu da hem çalışan, hem de işveren tarafından çalışma hayatında istenmeyen bir durumdur. Bunun için meslek seçmek hayat biçimini seçmek demektir. Öyleyse gerçekçi ve doğru seçim yapmak zorundasınız.

  alıntıdır.umarı myardımcı olabilmişimdir
 3. Büşra Özdemir

  Büşra Özdemir Üye

  Katılım:
  4 Kasım 2010
  Mesajlar:
  8
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Thanks

  teşekkür ederim..
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş