Metalürji teknisyeni

Konu 'Meslekler' bölümünde (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯)

  (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.270
  Beğenileri:
  310
  Ödül Puanları:
  36

  METALÜRJİ TEKNİSYENİ
  ______________________
  TANIM

  Metalürji teknisyeni topraktan çıkarılan maden filizlerinin (cevherlerinin) işlenmesi hammaddeye ve mamul maddeye dönüştürülmesi aşamalarında metalürji mühendisi ve teknikerine yardım eden kişidir.
  GÖREVLER
  - Metalürji mühendislerinin yönetim ve denetimi altında cevherden metal ve malzeme üretimi aşamalarında çalışır
  - Metal ve alaşımların fiziki özelliklerini araştırır
  - Teknolojik amaçlara uygun olarak geliştirilen yeni alaşımların imalat ve işlenmesi aşamalarında çalışır
  - Çeşitli madenlerin döküm (dökme demir çelik döküm alüminyum döküm bakır döküm) işlemlerini yapar
  - Maden ergitme ocaklarını çalıştırır kalıp malzemelerini hazırlar ergitilmiş madeni kalıplara dökerek döküm işlemini tamamlar iş temizleme makinelerinde dökümü tamamlanan malzemeleri temizler.
  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
  - Ergitme ocakları ısıl işlem makineleri Ph metre cihazı
  - Basınçlı döküm makineleri ve savurma döküm makineleri
  - Hassas elektronik terazi
  - Ph metre cihazı
  - Sertlik ölçme cihazı
  - Metal mikroskobu
  - Madenler (demir-çelik) demir olmayan malzemeler (alüminyum bakır kurşun ve alaşımlar) metal dışı malzemeler ( seramik camlar plastikler vb.).
  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
  Metalürji teknisyeni olmak isteyenlerin;
  - Kimya ve Fiziğe ilgili ve bu alanlarda başarılı
  - Bedenen güçlü ve sağlıklı bir yapıya sahip
  - Kimyasal maddeler karşı alerjisi olmayan
  - El ve parmak becerisine sahip
  - Aşırı sıcak kirli tozlu kokulu ve gürültülü ortamda çalışabilen
  kimseler olmaları gerekir.
  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
  Metalurji teknisyenlerinin çalışma ortamı aşırı sıcak kirli tozlu kokulu ve gürültülüdür. Kişi çalışırken metalurji mühendisleriyle meslektaşlarıyla ve çalıştığı yerdeki diğer elemanlarla iletişim halindedir.
  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
  Metalurji teknisyenleri entegre demir-çelik fabrikalarında çelikhanelerde alüminyum çinko gibi malzemelerinin üretiminin yapıldığı fabrikalarda metallerden oluşturulan çeşitli alaşımların dökümünün yapıldığı dökümhanelerde metal dışı malzeme üreten endüstri işletmelerinde ısıl işlem tesislerinde madeni eşya makine imalatı ve taşıt araçları imalatı yapılan fabrikalarda çalışabilirler.
  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
  Metalürji teknisyenliği mesleğinin eğitimi Çok Programlı Meslek Liselerinde verilmektedir.
  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
  Çok programlı meslek liselerine; ilköğretim okulu mezunu ve okula giriş koşullarına uygun öğrenciler kayıt yaptırabilirler. Çok programlı liselerin 1. sınıfını bitiren ve ilgili mevzuata göre belirlenen başarı puanına ulaşan öğrenciler kontenjan da olması halinde 2. sınıftan itibaren teknik liseye devam edebilirler.
  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
  Metalürji Teknisyenliği eğitiminin süresi 3 yıldır.
  Eğitim süresince; ortak genel kültür dersleri yanında işletmelerde beceri eğitimi altında atölye dersleri görmektedirler. Demir-çelik metalürjisi alanını seçenler ergitme ocakları haddecilik ve dökümcülükle ilgili konularda; alüminyum metalürjisi alanını seçenler ise laboratuar ile alüminyum haddeciliği ve dökümcülüğü konularında eğitilmektedirler.
  MESLEKTE İLERLEME
  Meslek liselerinin “Metalurji” bölümlerinden mezun olanlar istedikleri taktirde Endüstriyel Kalıpçılık Hasat Sonrası Teknolojisi Makine Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi Oto Boya Karoseri Doğrultma Teknikerliği Sondajcılık Tarım Alet ve Makineleri Metalurji Malzeme Gemi Makineleri Otomotiv Mekatronik Metalografi ve Malzeme Muayenesi ön lisans progr***** sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
  Ayrıca meslek liselerinin “Metalurji” bölümünden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve “Döküm Öğretmenliği” “Metal Öğretmenliği” lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.
  Mezuniyet sonrası endüstri işletmelerinde çalışmaya başlayanlar yeterli kıdem başarı ve verimliliklerine göre ustabaşı olabilirler.
  BENZER MESLEKLER: Kimya teknisyeni Dökümcü Haddeci Metalürji malzeme teknikeri.
  BURS KREDİ VE ÜCRET DURUMU
  Öğrenciler işletmede beceri eğitimleri süresince yaşlarına uygun asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere işverenden aylık ücret alırlar. (3308 sayılı yasa gereği) İşletmenin sağladığı diğer sosyal olanaklardan yararlanırlar. Hastalık iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı devletçe sigorta edilirler. Eğitimleri süresince muayene ve tedavi masrafları Sosyal Sigortalar Kurumunca karşılanır.
  Eğitim sonrası kazanç işletmelerin ücret politikalarına göre değişmekte ise de genellikle ilk işe girişte asgari ücret verilmekte kıdeme tecrübeye ve verimlilik derecesine göre artış kaydedilmektedir.
  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
  - İlgili Eğitim Kurumları
  - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi
  - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
  __________________
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş