Mide Ağrısına Ne iyi Gelir?

Konu 'Sağlık Dersi' bölümünde Moderatör Sümeyye tarafından paylaşıldı.

1. Moderatör Sümeyye

Moderatör Sümeyye Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

Beğenileri:
    4.144
    Ödül Puanları:
    113

çok acı verici bir şey..dikkate alınmalı..

Tarçın ve bal özellikle ülsere karşı etkili olurken, sakinleştirici bir etkiye sahip olan nane ve papatya midede oluşan ağrıyı kesmek için etkilidirler. Özellikle tarçın; iştahsızlığa, hazımsızlığa ve karın ağrılarına iyi gelmektedir.
    Sütün uzun zamandan beri mide ağrılarına iyi geldiği düşünülürdü ama yapılan bilimsel çalışmalar sütün mide ağrısına olumlu değil bilakis olumsuz etki yaptığını ortaya koymuştur, çünkü sütün gaz yapıcı bir etkisi vardır.
    Mide ağrısı çekenlerin soğan ve sarımsaktan kaçınmaları gerekmektedir.

Mide ağrısı oluştuğunda komforlu bir duruma geçip herhangi bir şey tüketmemek faydalı olabilir. Bu şekilde ağrının ne tür bir ağrı (karın, safra kesesi vb.) olduğu anlaşılabilir.
    Bir bardak ılık su içmek vücutta oluşan gazı dağıtacağından sizi rahatlatabilir.
    Kayısı, kuru erik ve incir bağırsak hareketlerini hızlandırdıklarından ve potasyum açısından zengin olduklarından mide ağrısına iyi gelebilir.
    Kabuğuyla beraber sindirimi zor olan tüm meyve ve sebzelerden kaçınılmalıdır. Bunlardan özellikle fazla miktarda asit salgılayanlar mide ağrılarına sebep olabilirler.
    Hemen hemen her rahatsızlıkta olduğu gibi mide ağrısı olanların da sigara ve alkollü içkilerden kaçınması gerekir.
    Düzenli bir uyku düzeni ve düzenli yenen öğünler mide ağrılarının geçmesine olumlu bir etki yaparlar. Özellikle ramazan ayında ve bayramlarda mide ağrılarının arttığı görülür bunun sebebi mideye aşırı yüklenme ve düzensiz yemek yemedir.
    Evde yapılan vişne suyu ve elma suyunun tüketilmesi mide ağrısına iyi gelir. Vişne suyu karaciğer ve midenin faaliyetlerini düzenlerken, elma suyu bağırsaklara yerleşen parazitlerin dökülmesini sağladığı gibi başta gastrit ve ülser olmak üzere mide rahatsızlıklarına karşı etkilidir. Elma suyunun baş ağrısına da iyi geldiği görülmüştür.
    Yemeklerde bol bol maydanoz kullanılması mide ağrısına iyi gelir. Maydanozun özellikle sap kısmının faydalı olduğu bilinmektedir.
    Papatya çayı mide ve karın ağrılarına iyi gelir. Bu çayın sindirim sistemini düzenlediği ve bağırsaklarda biriken gazın dışarı atılmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

SAKIZ ÇİĞNEMEYİN!
    Mide sağlığı için beslenme düzenine önem vermek gerekir. Hızlı yemek yeme, sakız çiğneme, pipetle bir şeyler içme; hava yutma olasılığını artırabildiği için bu davranışlardan kaçınılmalıdır. Gaz yapabilecek gıdaların, diyetten uzaklaştırılması yakınmaların azalmasına yardımcı olabilir.

SICAK ÇAY OLMAZ
    Isı, sindirim sistemi rahatsızlıklarında çok önemli bir etkendir. Isı yüzünden vücutta oluşan tahrişlere dikkat etmek gerekir. Bazı kişiler, fokur fokur kaynayan çorbayı direkt tabaklarına alıp içerler. Ama bu durum çok zararlıdır. Şöyle düşünün ki; yemek borunuzdan döktüğünüz çorbayı, elinize döktüğünüzde eliniz ciddi şekilde yanar ve yanık tedavisi gerekir. Cilt, yemek borusuna göre yaralanmalara çok daha dayanıklı olduğu halde durum böyledir. Tabii yer çekimi ve dik duruş gibi nedenler, bu etkenleri azaltabilir. Ama yine de o ısı, özellikle mide asidiyle birleşince tahriş olma eğilimi gösteren kişilerin yemek borusuna zarar verebilir.

SU ŞİFA VERİYOR!
    Özellikle hazımsızlık sorunu yaşayan kişilerin, sabah kalkar kalkmaz oda sıcaklığında bir-iki bardak su içmeleri büyük fayda sağlar. Ancak su, ne çok sıcak ne de çok soğuk içilmelidir. Soğuk suyun nasıl olması gerektiğine gelince; buzluktan alıp, içilmediği sürece soğuk su içmekte de herhangi bir sakınca yoktur. Soğuk havalarda toplamda iki, sıcak havalarda ise üç litre su içilmelidir

MİDE DOSTU BİR MÖNÜYLE BESLENİN!
    Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden diyetisyen Yeşim Çelik, mide dostu bir mönü hazırladı:
    KARNABAHAR: Haşlanmış karnabahar, mideyi asit saldırılarından korur.
    LAHANA: Lahanayı ince şeritler halinde doğrayıp, salata yapın. Lahana, ülser ve gastrit ilacı olarak biliniyor, mideye inanılmaz yarar sağlıyor. Yine; dörtte bir lahanayı yıkayıp, kalın şeritler halinde doğrayın. Bir kerevizi soyup, bölün. Bir havucu dilimleyin. Lahana, kereviz ve havucu katı meyve presinde sıkıp, sabah akşam suyunu için.
    ELMA SİRKESİ: Salatalarda ya da mezelerde özellikle elma sirkesi tercih edin.
    ISPANAK: Ispanağı buharda pişirin ya da haşlayarak tüketin. Taze yapraklarını salata olarak yiyin.
    ZEYTİNYAĞI: Çiğ olarak kullanıldığında besinlerin midede kalma süresini azaltıyor ve yağların sindirimi için safra salgısını artırıyor.
    MUZ: Mideyi seven meyvelerin başında geliyor. Ara öğünlerde birer muz yemek, midedeki yanma hissini ortadan kaldırıyor. Muz, mide enzimleri ve hücrelerinin üretimini de artırıyor.
    MEYANKÖKÜ: Güçlü bir mide koruyucusu olarak biliniyor. Yapılan araştırmalara göre midedeki aşırı asiti azaltıyor.
    kitapkurdu ve mystery_girl bunu beğendi.
  2. kitapkurdu

kitapkurdu İnsanlar kıyıcıydılar, kitaplara kaçtım. Özel Üye

Beğenileri:
    1.586
    Ödül Puanları:
    113
    Tarçını ve karnıbaharı hiç sevmem :|
    Sakız da çok çiğnerim. Mide ağrılarımın sebebi belli oldu :D
  3. Lethe

Lethe Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    8.201
    Ödül Puanları:
    113
    Bunun dışında uyuyorum gibi ama faydasız.
    İlaç kullanıyorum hemen geçiyor ama zararlı sonuçta. İğneye kadar gittiği bile oluyor ağrıların.
  4. Moderatör Sümeyye

Beğenileri:
    4.144
    Ödül Puanları:
    113

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Bunun dışında uyuyorum gibi ama faydasız.
    İlaç kullanıyorum hemen geçiyor ama zararlı sonuçta. İğneye kadar gittiği bile oluyor ağrıların.
    Genişletmek için tıkla...
    doğru önemli birşey..
    mystery_girl bunu beğendi.
  • Gamze**

Gamze** Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    1.527
    Ödül Puanları:
    0
    Bende çekiyorum malesef , ilaçlarımı düzenli kullandığımda ağrımıyor gerçi

Bide doktorun tavsiyelerine uyarsam tabi
  • Moderatör Sümeyye

Beğenileri:
    4.144
    Ödül Puanları:
    113

Bende çekiyorum malesef , ilaçlarımı düzenli kullandığımda ağrımıyor gerçi

Bide doktorun tavsiyelerine uyarsam tabi
    doğru doktora da kesinlikle danışmak gerekiyor..benim fazla ağrım yok ama burda yazanlara uyuyorum..kötü şeyler için.
    mystery_girl bunu beğendi.
  • Gamze**

Gamze** Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    1.527
    Ödül Puanları:
    0

doğru doktora da kesinlikle danışmak gerekiyor..benim fazla ağrım yok ama burda yazanlara uyuyorum..kötü şeyler için.
    Ne yalan söyliyim burda yazanlar uzun geldi okumaya üşendim mide ağrısı yazınca direk maydanoz oldum yani :p :D

Ben dayanamıyordum ağrısına gittim doktora gastrit varmış ilaçlar verdi , asitli şeylerden uzak dur felan bikaç tavsiye işte : )
  • Moderatör Sümeyye

Beğenileri:
    4.144
    Ödül Puanları:
    113
    geçmiş olsun canım..ben burda yazanlara uyuyorum, geçmesini umuyorum..
    mystery_girl ve Gamze** bunu beğendi.
  • Selenator

Selenator Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar midenizde hematom, ülser, reflü olabilir.O yüzden doktora gidin.Ama ilaç falan istiyorsanız analjezik ilaçlar alabilirsiniz. Böyle durumlarda aspirin kesinlikle almayın.!!!Kanama vs. varsa kanı sulandırdığından dolayı daha kötü olabilir...
  • Sayfayı Paylaş