Migren ve beslenme önerileri

Konu 'Sağlıklı Yaşam' bölümünde Moderatör Gül tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Gül

  Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2009
  Mesajlar:
  2.216
  Beğenileri:
  973
  Ödül Puanları:
  0

  Son zamanlarda giderek artan migren rahatsızlığı hayatı da olumsuz etkilemekte. Migrenin özellikle beyindeki damarların genişlemesi nedeniyle oluştuğu bilinmektedir.

  Migren ağrısının oluşmasından önce kişide uyuşukluk göz kararması gözde parlayan ve kaybolan ışıklar keyifsizlikhuzursuzluk görülebilmektedir.

  Ağrıları sıklıkla tetikleyen faktörler her gün yediğimiz bazı yiyeceklerden kaynaklı olabilir. Bu tetikleyici besinleri az yemek ya da hayatınızdan çıkarmak migren ataklarını azaltabilmekte.

  *Çikolata peynir bira ve şarap damar genişlemesine neden olarak migreni tetiklemektedir. Bu besinler dışında inek sütüyumurta gluten içeren besinler domates balık mısır dahi etkileyebilmektedir.

  *Besin alerjilerinin migreni tetiklediği bilinmekte. Besin alerjisi olan kişilerin daha fazla serotonin ve histamin salgılamaları sonucu migren atakları da etkilenmektedir. Kişiye alerji yapan veya sindirimde problem yaşatan besinlerin diyetten çıkarılmasıyla migren ataklarının da azaldığı belirtilmekte.

  *Kırmızı şarap beyaz şaraba göre daha fazla histamin salgılanmasına neden olur. Bu nedenle kırmızı şarabın beyaza göre tetikleyici etkisi daha fazladır.

  *Histamin salınımını artıran besinlerin diyetten çıkarılması ve gerekirse B6 ve C vit***** desteğiyle ataklar azalabilmektedir.

  *Monosodyum glutamat nitrit nitrat artık günlük tükettiğimiz birçok paketlenmiş üründe bulunmaktadır. Bu katkı maddelerinin de migren ataklarını etkilediği bilinmektedir. Paketlenmiş yiyecekleri alırken etiket okuma alışkanlığı edinmemiz önemli.

  *Maya ve mayalı besinler soya sosu da tüketiminin azaltılması gereken diğer yiyecekler.

  *Sucuk salam füme etler salamura etler ve ciğer de dikkatli tüketilmesi gereken protein grubunda yer alan besinlerdir.

  *Eğer vazgeçemiyorsak kola kahve gibi kafeinli içecekler günde en fazla iki bardak/fincan alkollü içecekler en fazla günde bir bardak tüketilebilir.

  *Aşırı tuzlu yiyecekler fermente ürünler deniz mahsulleri turşu yine tetikleyici besinler arasında.

  *Bazı kişilerde migreni portakal limon greyfurt gibi meyveler de etkileyebilmekte yedikten sonra oluşan semptomlara göre tüketim miktarınızı ve sıklığınızı ayarlamalısınız.

  *Migreni olan kişilerin düşük magnezyum seviyesi olabilmektedir. Magnezyum eksikliği de baş ağrılarını tetikleyebilmektedir.

  *Bazı araştırmalara göre zencefil tüketimi migren ataklarını azaltabilmektedir. Günlük veya ağrı başlayınca tüketmek antienflamatuar etkisiyle faydalı olacaktır.

Sayfayı Paylaş