mikrodalgaların kullanım alanları...

Konu 'Fizik 12. Sınıf' bölümünde bilgin58 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. bilgin58

  bilgin58 Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2009
  Mesajlar:
  19
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Arkadaşlar ben bir ödev aldım mikrodalgalar başlığı altında.Mikrodalgaları araştırmam gerekiyor ben mikrodalgalar hakkında bilgi topladım ama mikrodalgaların kullanım alanları hakkında bilgi sahibi değilim.Google ye de yazdığım zaman mikrodalgalı fırınların kullanım alanları geliyor...bana yardımcı olursanız sevinirim.Şimdikten teşekkürler...
 2. Okeanus

  Okeanus Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  26 Ocak 2010
  Mesajlar:
  901
  Beğenileri:
  635
  Ödül Puanları:
  0
  Dönem ödeviniz mi_?
 3. bilgin58

  bilgin58 Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2009
  Mesajlar:
  19
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  yok tam dönem ödevi sayılmaz ama araştırma ödevi gibi birşey okullar açıldığında sunmam lazım....
 4. ~Deniz~

  ~Deniz~ Üye

  Katılım:
  2 Şubat 2011
  Mesajlar:
  101
  Beğenileri:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Mikrodalgalar elektromanyetik dalga olarak yayılırlar; radarlarda, mikrodalga fırınlarında, cep telefonlarında, kablosuz Internet erişiminde, Bluetooth kulaklıklarda, mağaza güvenlik sistemlerinde, mikrodalga frekansları kullanılır.
  Bütün elektromagnetik ışınım biçimleri gibi mikrodalgalar da, uzayda ışık hızıyla yol alır. Mikrodalgalar gözle görülemez, ama uygun verici ve alıcı aygıtların yardımıyla incelenebilir. Tıpkı görünür ışık gibi yansır, kırılır ve kırınıma uğrar. Uzak cisimleri izlemek için kullanılan radar sistemlerinde, mikrodalgaların yansıma özelliğinden yararlanılır. Mikrodalgalar uydularca alınabilir, yükseltilebilir ve alıcılara odaklanabilir; bundan yararlanılarak, canlı televizyon yayınları ve telefon görüşmeleri anında dünyanın her yerine ulaştırılabilir. Bir mikrodalga demeti, bir kablodan çok daha fazla telefon görüşmesini iletebilir. Günümüzde birçok güvenlik sisteminde mikrodalga vericileri ve alıcıları kullanılmaktadır; mikrodalga sinyalinin frekansındaki bir değişiklik, dalgaların, korunan alanda hareketli bir cisime rastlamış olduğunu gösterir.
 5. Okeanus

  Okeanus Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  26 Ocak 2010
  Mesajlar:
  901
  Beğenileri:
  635
  Ödül Puanları:
  0
  Mikrodalgalar çok kısa radyo dalgalarıdır. Elektromanyetik tayfta bunlar basit radyo dalgaları ile IR dalgaları arasında yer alırlar. Mikrodalga ışınları yağmur, sis ve kirli hava içinden geçebilirler. Bunlar, bu yüzden iletişimde kullanılırlar. Örneğin, telefon tesislerinin çok zor olarak kurulabileceği dağlık arazilerde haberleşme mikrodalgalarla (telsiz telefon) sağlanır. Bir mikrodalga fırınında çok kuvvetli bir mikrodalga ışın demeti yayan bir elektronik tüp vardır. Soğurulduğu takdirde, ışıma yiyecek içerisindeki moleküllerin titreşmesine yol açar. Yiyeceğin kinetik enerjisi artar. Yiyeceğin sıcaklığı artar ve böylece pişmesi sağlanır. Mikrodalgalar doğrudan doğruya yiyecek tarafından soğurulur. Mikrodalgalar yiyeceğin kabına nüfuz edemez. Cam veya kağıt pişirme kapları kullanılır, çünkü bunlar mikrodalgaları doğrudan geçirirler. Metal kaplar ise kullanılmaz çünkü bunlar mikrodalgaları yansıtırlar. Mikrodalga fırını ile pişirmek gaz veya elektrikle pişirmekten çok daha hızlıdır. Mikrodalga fırını, insanları ışımadan korumak için bir kalkan içine alınmıştır. Mikrodalga ışınları zararlı olup, insanları hasta edebilir.
  Kaynak: Prof. M. Selami Kılıçkaya, Editör: Yrd. Doç. Dr. Ali Cemalcılar, “Temel Fizik”, T.C. Anadolu Üniversitesi Yayınları No: 674, Açıköğretim Fakültesi Yayınları No: 331, ISBN 975 - 492 - 348 – 5, 1996.

  ---------------------

  Mikrodalga
  Temel Britannica
  Mikrodalga frekansları genel olarak 300-300.000 MHz frekans aralığını kapsar. Mikrodalgalar elektromanyetik dalga olarak yayılırlar; radarlarda, mikrodalga fırınlarında, cep telefonlarında, kablosuz Internet erişiminde, Bluetooth kulaklıklarda, mağaza güvenlik sistemlerinde, mikrodalga frekansları kullanılır. "Mikrodalga" sözü elektromanyetik dalganın dalga boyunun 1 metreden kısa olduğu frekansları tanımlar. Dalga boyunun 1 cm'den kısa olduğu frekanslara (30-300 GHz aralığı) "milimetrik" dalga ismi de verilir. Dalga boyunun 1 mm'den kısa olduğu frekanslara (300-3000 GHz) "submilimetrik" dalga ismi verilir.
  Gamma ışınları, morötesi (ültraviyole) ışınlar, X ışınları, görünür ışık, radyo dalgalan hep birer elektromagnetik ışınım türüdür. Bunları birbirin*den ayıran özellik, farklı dalga boyu aralıkla-nnda ışımalandır. (Dalga boyu, dalganın birbirini izleyen iki tepe noktası arasındaki uzaklıktır.) İşte mikrodalgalar da, dalga boyu 0,1 ile 100 cm arasında değişen bu tür enerji dalgalandır. Mikrodalgalar, elektromagnetik tayfta kızılötesi (enfraruj) ışınım ile radyo dalgalan arasındaki bölgede yer alır.
  Bütün elektromagnetik ışınım biçimleri gibi mikrodalgalar da, uzayda ışık hızıyla yol alır. Mikrodalgalar gözle görülemez, ama uygun verici ve alıcı aygıtların yardımıyla incelenebi*lir. Tıpkı görünür ışık gibi yansır, kırılır ve kırınıma uğrar. Uzak cisimleri izlemek için kullanılan radar sistemlerinde, mikrodalgaların yansıma özelliğinden yararla*nılır. Mikrodalgalar uydularca alınabilir, yükseltilebilir ve alıcılara odaklana*bilir; bundan yararlanılarak, canlı televizyon yayınları ve telefon görüşmeleri anında dün*yanın her yerine ulaştırılabilir. Bir mikrodal*ga demeti, bir kablodan çok daha fazla telefon görüşmesini iletebilir. Günümüzde birçok güvenlik siste*minde mikrodalga vericileri ve alıcıları kulla*nılmaktadır; mikrodalga sinyalinin frekansındaki bir değişiklik, dalgaların, korunan alan*da hareketli bir cisime rastlamış olduğunu gösterir.


  ------------------

  Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Kozmik Fon Radyasyonu)
  Fon ışıması evrenin en uzak geçmişinden geldiği düşünülen mikro dalga ışımadır. Bu ışımayı birçok radyo astronom ve fizikçi Büyük Patlamanın en büyük kanıtı sayarlar. Bu mikro dalga hassas olarak 160.2 GHz frekansında ve 1.9 mm dalga boyundadır.
  1948 yılında George Gamow, Ralph Alpher ve Robert Herman tarafından varlığı teorik olarak öne sürülmüş ve 5 K sıcaklığında bir kara nesnenin yaydığı ışıma ile aynı dalga boyunda olması gerektiği hesap edilmişti. 1960 yılında radyo astronomlar bu dalga boyunda ışımayı farkettiklerinde ilk önce antenlerdeki kuş pisliklerinden şüphelendiler ve temizlik yapıp ölçümleri tekrarladılar. Tekrar aynı sonucu başka astronomlar da keşfetti ve makalelerinde yayınladı. NASA tarafından atmosfer şartlarından etkilenmeden doğru ölçüm yapması için bu işe özel COBE (COBE:cosmic Background Explorer - kozmik arkaplan araştırıcısı) uydusu uzaya gönderildi.
  Doppler etkisine göre daha uzaktaki gökadalar daha kırmızı dalga boyuna kayar. Yaklaşan trenin düdüğünün sesinin tiz perdeden gelmesi ve uzaklaşan trenin düdüğünün sesinin kalın perdeden gelmesi gibi uzaklaşan ışığın dalga boyu da kırmızıya kayar (daha uzun dalga boyuna doğru). Uzaktaki gökadaların bizden daha büyük hızlarla uzaklaştığı gözlemlenmiştir. Mantıken evren büyük patlama neticesinde genişlerken gökadalar birbirinden homojen hızlarda genişlemeliydi. Uzaktaki gökadaların daha büyük hızlarla birbirinden uzaklaşması homojen genişlemeyi de doğrular.
  O zaman en uzaktaki gökadaların dalga boyu ne olmalıydı. Özel görelik kur***** göre ışık hızı aşılamayacağına göre en uzaktakiler ışık hızından küçük sonlu bir hızla uzaklaşmalıydı. En uzaktaki gökadadan gelen ışık hem en hızlı uzaklaşan hem de en uzak geçmişten gelen ışıktır. En uzak geçmiş ise evrenin oluştuğu zamandan gelen ışıktır. Deneysel gözlemlerde böyle bir ışımaya rastlanmış ve ilk önceleri buışımanın doğal olmayan bir kaynaktan gelen parazit olduğu sanılmıştı. Sonra ışımanın uzayda her doğrultudan geldiği tesbit edildi ve sonra evrenin en uzak geçmişinden gelen kozmik fon ışıması olduğuna hükmedildi. Fon ışıması en uzak geçmişten gelen en uzun dalga boylu ışımadır.
  Evren ilk oluştuğunda ışıma serbestçe yayılma fırsatı bulduğunda yani ilk madde yapıtaşlarından sızabildiği kadarıyla gözlemlenebilimektedir. Uzayda her doğrultuda homojen bir ışıma olmadığı gözlemlenmiştir. Fon ışımasının haritası gözenekli bir yapı sergiler.
 6. Okeanus

  Okeanus Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  26 Ocak 2010
  Mesajlar:
  901
  Beğenileri:
  635
  Ödül Puanları:
  0
  Mikrodalgalar, bir tür ELEKTROMAGNETİK IŞINIM biçimidir. IŞIK ve RADYO dalgası gibi, bunlar
  da, tayfın bir bölümünü oluştururlar. Dalgaboyları, ışık dalgası ile radyo dalgası arasındadır; KIZILALTI IŞINIM'dan uzun, radyo dalgasından kısadırlar. İki tür dalganın da özelliklerini taşırlar: Hem haberleşme alanında, hem de, sözgelimi yemek pişirmede kullanılabilirler.
  Mikrodalgaların dalgaboyu,30cm 1 mm arasında değişir. Frekansları, 1 GHz (1000 MHz) 300 GHz arasındadır. Bu değerler kesin değildir. Kızılaltı ışınım ısı yoluyla, mikrodalgalar da elektronik yöntemlerle üretilir.
  Oluşumu ve şiddetlendirilmesi: Mikrodalgaların üretilmesi ve yükseltilmesi için, özel amaçlara göre düzenlenmiş değişik aygıtlara gereksinim vardır. Radyo dalgalarında olduğu gibi, burada da aygıtlar değişken bir elektron akımı üretirler. Değişimin frekansı, istenen ışınımın frekansı ile aynıdır. Yüksek güçlü mikrodalga kaynakları, termoiyonik VALF'lardan geliştirilmiştir. 1910 yıllarından sonra haberleşme endüstrisinin yaygınlaşması, güçlü radyo vericilerinin yapımını zorunlu kılmış ve bu alanda yapılan çalışmalar sonucundamagnetron, klistron. hareketli dalga tüpü gibi termoiyonik valflar geliştirilmiştir. Magnetronun tek başına bir megawattan daha büyük güçte sinyaller verebilen bir osilatör olmasına karşılık, klistron ve hareketli dalga tüpü, yükseltici aygıtlardır; birkaç kilowatt gücünde çıkış verebilirler. Çok düşük güçlü mikrodalgalar elde etmek için, ya küçük güçte klistronlar (yansıtmalı klistron) ya da mazerler. (Bk. LAZER VE MAZER) kullanılır. Ayrıca, katı yapılı devrelerle de düşük güçlü mikrodalgalar oluşturulabilir. Bu düzeneklerin çalışma ilkesi Gunn olayına dayanır. (Bk. OSİLATÖR).
  Mikrodalgalar ın yayılması: Tıpkı uzun radyo dalgaları gibi, mikrodalgalar da, biçimlendirilerek (Bk. FREKANS MODÜLASYONU ve VURU KOD MODÜLASYONU) haberleşme alanında kullanılabilir. Işık dalgaları ve radyo dalgaları gibi mikrodalgalar da. OPTİK kurallara uyarak yayılırlar; yani, soğurulma. yansıma, kırılma ve bükülme özellikleri gösterirler. Kuşkusuz, bu olaylar, kullanılan ışınımın dalgaboyuna bağlıdır. Mikrodalgalara özgü nitelikler, bazı durumlarda çok yararlı olabilir. Sözgelimi mikrodalgalar, uzun dalgalardan daha kolay denetlendiklerinden, ANTEN boyları daha küçük tutulabilir. Bu özellik, mikrodalgaların, genel yayın istasyonlarından çok, haberleşme ağının çeşitli noktalarında kullanılmaya elverişli olmasına yolaçar.
  Mikrodalganın en kolay yayıldığı ortam, dünya atmosferinin~~en alt tabakası, yani troposferdir. Ne var ki, sıcaklık dönüşümü ve cepheler gibi meteoroloji olayları, bu tabakayı oldukça karmaşık bir yapıya sokmaktadır. Ayrıca, içinde bulunan gaz ve su buharından ötürü, troposferin değişik bölgelerinde radyo kı
  rılma indisi farklıdır. Bunun sonucu olarak yansıma, kırılma gibi olaylar, çok karmaşık bir hale gelir. Mikrodalgaların çoğu, bu tabakadaki yağmur, kar, vb. etkenler yüzünden büyük ölçüde saçılmaya uğrarlar. Öte yandan, ortamdaki gaz ve su buharı, uygun dalgaboyunun seçilmesini de olumsuz yönde etkiler. Troposfer tabakasının bazı bölgeleri, belirli dalgaboylarını soğurur.
  Söz konusu etkenlere karşın, mikrodalgalar, troposferde yayılabilirler, ama radyo dalgaları gibi iyonosfer tabakasından yansımazlar. Bu nedenle mikrodalgalarla haberleşme uzaklığı, yaklaşık 500 km'yle sınırlıdır. Mikrodalgalar, ufuk çizgisinin altına, ancak bükülme ve saçılma yoluyla geçebilirler.
  Mikrodalga devreleri: Bütün mikrodalga enerji kaynaklarının düzenlenmesinde ve yapımında, dalganın elektrik ve magnetik özelliklerine göre değişen çok özel devre tekniklerinin kullanılması gçrekir. Klasik elektrik devrelerinde kullanılan iletkenler, indüktörler, KONDANSATÖR'ler ve dirfcnç öğeleri, mikrodalga frekansında titreşen akımlar geçtiği zaman temel elektrik özelliklerini koruyamazlar. Bu nedenle, mikrodalgalar için özel devrelerin yapılması zorunludur.Mikrodalga devreleri ile öteki devreler arasındaki en önemli fark, mikrodalga devrelerinde sinyallerin, bileşenler arasında DALGAGÜDÜCÜ'lerle taşınmasıdır. Genellikle boru biçiminde olan daigagüdücüler, elektrik iletkenliği çok yüksek olan metallerden yapıUrlar. İndüktans ya da sığa etkileri yaratma amacıyla, dalgagüdücülerin içine, küçük çubuklar ya da çıkıntılar yerleştirilir. Bunların fiziksel boyutları ve dalgagüdücü içinden geçen alan yapısına göre konumları, yaratacakları etkileri belirler. Mikrodalga antenleri, parabol biçimli yansıtma yüzeyi içerdiklerinden, öteki antenlerden farklıdır. Dalgagüdücüyle yansıtma yüzeyinin ortasına kadar getirilen sinyal, yönlendirilmiş bir ışınım demeti olarak yayınlanır.
  Radarlarda mikrodalga: RADAR'ın geliştirilmesi, mikrodalgaların çok değişik alanlarda kullanılmasına yolaçmıştır. İkinci Dünya savaşından bu yana, hedeften yansıyıp gelen sinyal yardımıyla cismin varlığım saptama ilkesi geliştirilmiş ve çok yüksek hızlarla hareket eden hedeflerin konumlarının, hızlarının ve biçimlerinin saptanabileceği hale getirilmiştir. Mikrodalga radarıyla ise, 2 km uzaktan bir sineği bile algılamak olanaklıdır. Modern radarlar her tür hedefin gözlenmesinde kullanılabilmektedir. Günümüzde dünyanın önemli limanları ve havaalanları, mikrodalga radarlarıyla donatılmıştır. Böylece, gerek uzaktaki, gerek yakındaki hava ve deniz trafiği denetlenebilmektedir (Bk. HAVA TRAFİK DENETİMİ). Uçakların çoğunda bulunan mikrodalga radarları, yön seçme işlemlerinde ve kötü hava koşullarının saptanmasında kullanılır. Meteoroloji olaylarının konumlarının saptanması açısından da mikrodalga teknolojisi büyük yenilikler getirmiş, böylece yeni bir bilim dalı (radyometeoroloji) gelişmiştir.
  Haberleşme: Dünyadaki haberleşme gereksiniminin hızla artması, kablolu ya da klasik radyo dalgalı haberleşme sistemlerine büyük yükler bindirmektedir. Bu amaçla geliştirilen mikrodalga yöntemleri, radyo istasyonlarında kullanılmaya başlanmıştır. Daha yeni bir gelişme de, kıtalararası haberleşmelerde mikrodalgayla çalışan UYDU istasyonlarıdır. Hareketli araçlara kolayca takılabilen mikrodalga sistemler, uzay araştırmalarında da kullanılmaktadır.
  Başka uygulamalar: Mikrodalgalardan, sözü edilen kullanım alanları dışında, otomatik denetimde de yararlanılır. Haberleşme ve radar tekniklerinin birleştirilmesi sonucu, kara taşıtları, uçaklar, vb. hareketli araçlar, otomatik denetimle yönetilmektedir.
  Radyo altimetresinde (yükseltiolçer) yükseklik ölçümü, yerden geri yansıyan mikrodalgalarla yapılmaktadır. KADASTRO ölçümlerinde, uzaklıkların duyarlı biçimde saptanmasındatellürometreler kullanılır. Laboratuvar çalışmalarındaysa, organik ve anorganik maddelerin fiziksel ve elektriksel özellikleri, genellikle mikrodalga teknikleriyle Ölçülmektedir.
  Mikrodalga yardımıyla, yemek de pişirilebilmektedir. Organik maddelerin bu frekanstaki enerjiyi büyük ölçüde soğurması ilkesinden yararlanılarak yapılan fırın ve ocaklar, pişme süresini birkaç saniye ya da dakikaya indirir. Öteki ocaklardan çok üstün olan mikrodalga ocaklarında, 2,5 GHz'de bir kilowattlık güç oluşturan bir magnetron kullanılır. Dalgagüdücüyle taşınan ışınımın aynı frekansla titreşecek olan bir ortam içine gönderilmesiyle, düzgün bir enerji dağılımı sağlanır.
 7. Okeanus

  Okeanus Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  26 Ocak 2010
  Mesajlar:
  901
  Beğenileri:
  635
  Ödül Puanları:
  0

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  Arkadaşlar ben bir ödev aldım mikrodalgalar başlığı altında.Mikrodalgaları araştırmam gerekiyor ben mikrodalgalar hakkında bilgi topladım ama mikrodalgaların kullanım alanları hakkında bilgi sahibi değilim.Google ye de yazdığım zaman mikrodalgalı fırınların kullanım alanları geliyor...bana yardımcı olursanız sevinirim.Şimdikten teşekkürler...
  Genişletmek için tıkla...
  elektromanyetik dalgaların içinde ararsanız daha detaylı ve doğru bilgiye ulaşabilirsiniz.
 • bilgin58

  bilgin58 Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2009
  Mesajlar:
  19
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim arkadaşlar...
 • Konu Durumu:
  Mesaj gönderimine kapalı.

  Sayfayı Paylaş