Milli Eğitim Bakanlığı'ndan, SBS anketi

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde [ozqN*] tarafından paylaşıldı.

1. [ozqN*]

[ozqN*] Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan, SBS anketi

Öğretmen, öğrenci ve velilere yönelik hazırlanan ''Milli Eğitim Bakanlığı Seviye Belirleme Sınavı Anketi''nde, SBS'nin çocukların ruh sağlığı, eğitimleri, sosyal ilişkileri ve eğitim sistemi üzerindeki olumlu ya da olumsuz etkisinin ne düzeyde görüldüğü soruluyor.

Sınavın, ''öğrencilerin öğrenme istek ve heyecanı, kitap okumaya, araştırmaya ayırdıkları zaman, okulla ilgili olumlu düşünceleri, öğretmenleri ile olumlu ilişkileri, öğrencilerin kaygı düzeyi ve aile içi stres ve gerginlikler'' gibi durumlarda ne tür değişikliklere yol açtığı da sorular arasında yer alıyor.

Ankette, ''6, 7 ve 8. sınıflarda SBS uygulaması gereklidir'', ''Sadece 8. sınıf sonunda değerlendirme yapılması daha uygundur'', ''Orta öğretim okulları arasındaki farklılıklar giderilmelidir'', ''SBS kaldırılmalıdır'', ''Orta öğretime yerleştirmenin okul notlarına göre yapılması gerekir'' gibi görüşlere, katılımcıların ne oranda katıldıklarını belirtmeleri isteniyor.

Bakanlık ankette ayrıca, şu sorulara yanıt verilmesini istiyor:

''-Mevcut orta öğretime öğrenci yerleştirme sistemine alternatif olabilecek önerileriniz varsa yazınız,

-Sizce SBS'ye hazırlık amacıyla okulda verilen eğitimin yanı sıra dershane, etüt merkezi, özel ders gibi diğer yollara başvurulmasının nedenleri nedir?,

-SBS'nin öğrencilerin bilgi, beceri ve yeteneklerini ölçmede ve değerlendirmede ne derece etkili olduğunu düşünüyorsunuz?,

-SBS'nin öğrencilerin akademik başarıları, öğretme-öğrenme süreçleri üzerinde ne tür etkilere yol açtığını düşünüyorsunuz,

-SBS'nin eğitimin niteliğinin geliştirilmesine yönelik olarak öğrenciye, öğretmene ve veliye bilgi sağlamada ne derece etkili olduğunu düşünüyorsunuz?,

-SBS'nin öğretmen-öğrenci-veli-okul ilişkileri üzerinde ne tür etkilere yol açtığını düşünüyorsunuz?,

-SBS'nin okullarda verilen eğitimin kalitesini nasıl etkilediğini düşünüyorsunuz.''

Anket değerlendirmesi sonuçlarına göre, bakanlığın yeni bir düzenlemeye gitmesi planlanıyor.

Bu arada, Milli Eğitim Bakanlığı, SBS ile ilgili gelen şikayetler nedeniyle bağımsız akademisyenlere araştırma yaptırıyor. Bağımsız bir akademisyen grubunun yaptığı araştırma sonucu hazırlanacak raporlar da SBS ile ilgili çalışmalarda ele alınacak.
  2. 1907fb1907

1907fb1907 Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    0
    herkes üff SBS off SBS derse milli eğitim n'apsın....
  3. [ozqN*]

[ozqN*] Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    aynen. aslında bence OKS sistemi iyiydi. tek sınav olup bitiyordu. bu şekilde çocuklar 3 sene boyunca sınav stresi çekiyor. yazık bence.

Not - Galiba konuyu yanlış yere açmışım, Güncel Haberler bölümüne açmam gerekiyordu sanırım. Eğer bir yanlışlık varsa düzeltilsin lütfen.
  4. a_y_t_ü_l

a_y_t_ü_l Üye

Beğenileri:
    534
    Ödül Puanları:
    0
    Hayır ya bence iyiydi bu sistem.. Sonuçta aşama aşama sınav oluyorlardı işte..
    OKS de bir stres yaşıyorduk doğru ama sonuçta ilk kez girmiştik ve heyecandan panikten çok şey kaybedebilirdik.. Oysa 1. kez girdiklerinde kayıpları olsada 2. ve 3. defasında bunu telafi edebilirler.. Ama ders notlarıylada okullara dağıtılması güzel..
  5. [ozqN*]

[ozqN*] Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    8. sınıfı hatırladım da. Pek iyi bir sene değildi. Ailem benden daha çok stres yaşıyordu. Aslında hiç sınav stresim yoktu diyebilirim. Ama onlar çok stres yapıyorlardı ve bu stresi bana yansıtıyorlardı. Tabiri caizse başımın etini yiyorlardı. Büyük ihtimalle bunları yaşayan tek ben değildim. Bu sistemde çocuklar 3 sene boyunca büyük baskı altında oluyor. Pek hoş bir durum değil kendini onların yerine koyarsan... x]
  6. mervebil

mervebil Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    bence sbs kalkmalı.Dersahaneler de kalkmalı.onun yerine daha fazla okul ve sınavsız bir hayat.tabii rüyamızda.
  7. baysedef

baysedef Üye

Beğenileri:
    384
    Ödül Puanları:
    64
    bence en mantıklısı okul ortalamlarına göre liseye girmek hiç sınav olmas ise kimse sitrese girmez ve sosyal hayata daha önem verebiliriz
  8. a_y_t_ü_l

a_y_t_ü_l Üye

Beğenileri:
    534
    Ödül Puanları:
    0
    Bende onu diyorum ya.. Stres yaparsın 1 defa.. Sonuçta biz bir kez girmiştik ve stres yapmamız doğaldı.. Ama 3 kez giriyorlar ve böylece heyecanlarınıda yenmiş oluyorlar.. Ben onların açısından yararlı olduğunu düşünüyorum.. Sende bu dediklerimi düşünerek kendini onların yerine koyduğunda mantıklı olduğunu anlıcaksın :) -ki zaten bu benim görüşürüm :) -
  9. [ozqN*]

[ozqN*] Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

bence en mantıklısı okul ortalamlarına göre liseye girmek hiç sınav olmas ise kimse sitrese girmez ve sosyal hayata daha önem verebiliriz
    Genişletmek için tıkla...
    Okul ortalaması pek sağlıklı değil... Kolejler var çocukları bedavadan sınıf geçiriyorlar, yüksek not veriyorlar. Devlet okullarında da öğretmenden özel ders adı altında bildiğin sınavda soracağı soruların aynısını alıyor öğrenci. Pek sağlıklı bir durum değil. Ya da mesela kendimden örnek vereyim. Yazılı sınavlarım çok kötü olurdu ama testlerde çok iyi yapardım. Bu da ayrı bir durum. :)
  • [ozqN*]

[ozqN*] Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Bende onu diyorum ya.. Stres yaparsın 1 defa.. Sonuçta biz bir kez girmiştik ve stres yapmamız doğaldı.. Ama 3 kez giriyorlar ve böylece heyecanlarınıda yenmiş oluyorlar.. Ben onların açısından yararlı olduğunu düşünüyorum.. Sende bu dediklerimi düşünerek kendini onların yerine koyduğunda mantıklı olduğunu anlıcaksın :) -ki zaten bu benim görüşürüm :) -
    Genişletmek için tıkla...
    Biz sadece 1 sene ve 1 sınavda stres yaşadık. Onlar ise 3 sene boyunca 3 sınavda stres yaşayacaklar. O sınava isterse 15 kez girsinler 3 sene içinde, yine de stres yaşayacaklardır. Bu birşey değiştirmez. Ve ayrı konudan bahsediyoruz biraz daha dikkatli okumalısın bence. Sen sınav sırasındaki heyecandan bahsediyorsun, ben o sene içindeki stresten... Sınavdaki heyecan pek uzun sürmez, benim heyecanım 15 dk sürmüştü o kadar. :)
  • Sayfayı Paylaş