milli mücadele gazetesi

Konu 'Sosyal Bilgiler 8. Sınıf' bölümünde zyno tarafından paylaşıldı.

1. zyno

zyno Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0

arkadaşlar ne olur milli mücadele gazetesi hazırlayın bu ödev çok önemli benim için,konusu da şu:mondros ateşkes antlaşmasının hemen ardından işgale uğrayan bir şehrimizi seçiniz.bu şehirdeki cemiyetlerin faaliyetlerini,işgal ve işgale karşı yapılan mücadeleleri anlatan,kuvayı milliye ruhunu yansıtacak bir gazete. Pazartesiye kadar yapmam lazım hem de bir sürü ödevm var lütfen yardımcı olunsayfa 23 lütfen yardım edin
  2. zyno

zyno Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar ne olur siz yapmadınız mı ne olur lütfennnnnn yalvarıyorum yaa sizden yardım bekliyorum ne olur ders kitabından sayfa 23 teki performans ödevi en son perşembe günü vermeliyiz lütfenn kaç haftadır bekliom yardımınızı ne olur ya lütfenn
  3. öznur59

öznur59 Üye

Beğenileri:
    67
    Ödül Puanları:
    0
    performans ödevi sormak yasak!!!!
  4. zyno

zyno Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    ya ama yapamıyoruz nie yasak
  5. QarizMaSerDarxD

QarizMaSerDarxD Üye

Beğenileri:
    336
    Ödül Puanları:
    0
    zeyna kardeş bak onun için sen bak burda yazmışsın kuvayı milliye bunu internetten aratırark yapabilirsin
    2. işgale uğrayan bir şehrimizi seçiniz : Bence En İyi Anlatabileceğin İZMİR Orada Zaten İnsanlara Zorbalık Ederek İşyerlerini Yakarak Vs. İşğal Altına Almaya Çalışmılardır Bir Grup Geliyor Ve Türkiyenin [OSmanLı İmp.]'unun Haklı Olduğuna Karar Veriyor Burada Bizim Kurtuluşumuzuda Görebilirsin..
    Birazcık Yardım Ettiysem 1 Teşekkür Yeter..
    zyno bunu beğendi.
  6. zyno

zyno Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    QarizMaSerDarxD kardeş yazıyom bulamıyom ben, sen yardımcı olur musun bana yardımcı olursan memnun olurum lütfenn acill perşembe gününe kaç haftadır yazıom kimse yardım etmio
  7. QarizMaSerDarxD

QarizMaSerDarxD Üye

Beğenileri:
    336
    Ödül Puanları:
    0
    Genelde Öğretmenin Anlattıysa Aklında Kalanları Yazabilirsin Ben Aklımda KAldıklarını Söylüyorum Ama Bak bende Pek Yardımcı Olamam belki ingilizceci Bi Ödev Verdi Onu Yapıyorum Ama Çalışıcam.
  8. QarizMaSerDarxD

QarizMaSerDarxD Üye

Beğenileri:
    336
    Ödül Puanları:
    0
    İzmir Müdafaa-i Hukuk-i Osmaniye Cemiyeti

İzmir'in işgalinden önce bu cemiyet önceleri Türklerin haklarını basın-yayın yoluyla savunmaya çalışmış, ancak 2-19 Mart 1919 tarihleri arasında düzenledikleri "Müdafaa-i Hukuk Kongresi" sonrasında silahlı direnişi benimsemişlerdir. Direniş örgütlerine silah sağlanmıştır.

Hareket-i Milliye ve Redd-i İlhak Cemiyeti

İzmir'in işgaline karşı savunma amacıyla kurulmuştur. Redd-i İlhak Dernekleri; Redd-i İşgal, Redd-i İlhak İstihlas-ı Vatan Heyet- Milli adları ile ortaya çıkmıştır.
    Bunlar Cemiyetler İçin
    __________________________________________________________________________________________________________________
    ''Kuvayı Milliye'', ilk kez, Kurtuluş Savaşı'nda görev alan milis güçleri anlamında kullanılmıştır. ''Kuvayı Milliye'', işgal altındaki bir ülkede halk tarafından oluşturulmuş direniş örgütleridir; bu özellikleri ile bir sivil örgütlenme modelidir; ''Kuvayı Milliye'' sonradan Ulusal Kurtuluş Savaşı'na katılan herkesi kapsayan bir kavram olarak kullanılmıştır.

Bugün ''Kuvayı Milliye'' denilince akla askerler, ordu, ihtilaller ve cuntacılık gibi kavramlar geliyor. Ne kadar yanlış! Kuvayı Milliye, o tarihte, işgalci emperyalist ordularına karşı savaşan, Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Arabı ile bütün etnik grupları kapsıyordu.
    Örneğin, Doğu ve Güneydoğu'da Cibranlı Halit Bey, Hesanalı Halit Bey, Mutki Aşireti Reisi Musa gibi Kürt liderleri, Hormek ve Lolan aşiretleri gibi Alevi aşiretleri; Batı'da Yörük Ali Efe, Demirci Mehmet Efe gibi Türkler; Çerkez Ethem, ağabeyleri Reşit ve Tevfik Beyler de Kuvayı Milliye olarak savaşa katılıyordu.

''Kuvayı Milliye Ruhu'' da işte bu demekti. 19 Mayıs 1919 günü Samsun'a çıkan Mustafa Kemal, bütün bu grupları ve örgütleri aynı amaç çerçevesinde birleştirmişti. ''Kemalist'' kavramı da tam bu sırada ortaya atıldı. ''Kemalist'' o günlerde, İngiliz istihbarat örgütü gizli yazışmalarıyla Amerikan basınında milliyetçi, Bolşevik ve isyancı anlamlarında kullanılıyordu. Bu açıdan, emperyalist ordularına karşı anayurtlarını koruyan herkes, Türk, Kürt, Çerkez, Arap, hepsi de ''Kemalist'' sayılıyordu.

Mustafa Kemal ve arkadaşlarının amaçları bağımsız bir cumhuriyet kurmaktı.. Emperyalist Batı ordularına karşı verilen savaş sonrasında kurulacak devlet, Batı dünyasına karşı bağımsız olacaktı. Sovyetler Birliği'ne karşı da bağımsız bir siyaset izlenecekti. Bu bağımsızlık da onurlu ve ulusal bir devlet olmanın koşuluydu.

Bugün kendilerini ''ırkçı ve Turancı'' sayan birçok insan ünlü Enver Paşa'yı bu ülkünün lideri olarak selamlar... Mustafa Kemal, Sakarya Savaşı'nda yenilse, Enver Paşa, Lenin'in sağlayacağı destekle Müslüman askerlerden oluşan bir Kızıl Ordu'nun başına geçerek Anadolu'ya geçecektir.
    Böyle olsaydı Türkiye bugün bağımsızlığına kavuşan eski Sovyet cumhuriyetlerinden biri olacaktı! Ya da Türkiye bugün Yunan işgalinde kalacak, Mustafa Kemal'e karşı çıkan dinsel çevreler, cuma namazlarını Yunan ordusunun kuşattığı camilerde kılmak zorunda kalacaklardı!
    Buda Kuvayi Milliye Ruhunu Yansıtıyor Yardımcı Olabildiysem Teşekkür Butonuna Bas :)
    zyno bunu beğendi.
  9. erotam

erotam Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    tm bakıyım ne bulabilirim
  10. zyno

zyno Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    erotam,İzmirdeki cemiyetlerin faaliyetlerini,işgal ve işgale karşı yapılan mücadeleleri anlatan,kuvayı milliye ruhunu yansıtacak bir gazete.

Sayfayı Paylaş