Minik Yönetmenler, Mimar Sinan Belgeseli Çekti

Konu 'Kültür-Sanat' bölümünde Toгgαи tarafından paylaşıldı.

 1. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38

  [​IMG]

  Minik Yönetmenler, Mimar Sinan Belgeseli Çekti (Özel)  Süleymaniye ve Selimiye Camii Gibi Onlarca Mimari Yapıyı Dünya Kültür Mirasına Kazandıran Mimar Sinan'ı Bugüne Kadar Yerli ve Yabancı Birçok Araştırmacı, Akademisyen Araştırdı. Ustalığın En Güzelini Sergilediği Eserlerinin Bazı Özellikleri Bugün Bile İnsanları Hayretler İçinde Bırakan Özellikler ile Birçok Kitap ve Filme Konu Oldu.
  Süleymaniye ve Selimiye Camii gibi onlarca mimari yapıyı dünya kültür mirasına kazandıran Mimar Sinan'ı bugüne kadar yerli ve yabancı birçok araştırmacı, akademisyen araştırdı. Ustalığın en güzelini sergilediği eserlerinin bazı özellikleri bugün bile insanları hayretler içinde bırakan özellikler ile birçok kitap ve filme konu oldu. Ancak bu sefer Koca Sinan'ın eserleri Çocukların Becerileri Oyun Oynayarak Gelişir.  Kayseri Ülkü Ocakları tarafından açılan yaz kurslarına katılan 8-12 yaş aralığındaki 11 öğrenci, "Çocuk Gözüyle Mimar Sinan" isimli proje bir projeyi hayata geçirdi. Minik yönetmenler, dünyaca ünlü yapı ustasını kendi gözleriyle filme aldı. Yeryüzündeki ilk çocuk belgeseli olan projede kameradan kurguya, yönetimden kostüme kadar her işlemi çocuklar gerçekleştirdi. 25 dakikalık belgesel film için Temmuz ayı başında çalışmaya başlayan çocuklar, 3 haftalık eğitim süreciyle birlikte yaklaşık 45 gün aralıksız çalıştı. Mimar Sinan'ın memleketi Ağırnas'ta başlayan çekimler imkanlar çerçevesinde büyük yapı ustasının Kayseri'deki eserlerine kadar uzandı. Küçük yönetmenler, çocukluk yıllarında her gün izlediği Erciyes'ten ilham alarak camilerde kubbe mimarisine yeni bir boyut kazandıran Sinan'ın evini Erciyes Dağı'yla birlikte filme aldı. Proje farklı bakış açılarına sahip olan kişilerle yapılan röportajlarla da desteklendi. Mimar Sinan'ın 7. göbekten torunu dedesini proje için kendi bakış açısıyla değerlendirirken Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sencer Erkman da Süleymaniye ve Selimiye'deki mimari ustalıkları anlattı.

  Ülkü Ocakları Kayseri İl Başkanı İsmail Ülger, açtıkları yaz kursları kapsamında oluşturulan Erciyes Çocukları Film Atölyesi'nde sinema dersi alan 8-12 yaş grubundaki çocukların "Çocuk Gözüyle Mimar Sinan" isimli 25 dakikalık bir belgesel hazırladıklarını söyledi. Ülkü Ocakları olarak çocukların ve gençlerin iyi eğitilmesinden yana olduklarını ifade eden Ülger, "Bu amaçla çeşitli dallarda yaz okulları açtık. Yaz döneminde Kuran-ı Kerim ve Temel İslami bilgiler, İngilizce, bilgisayar, bağlama, yüzme, tenis, futbol, kişisel gelişim ve Türk tarihi alanlarında kurslar açtık. Kurslarda uzman hocalar nezaretinde çocuklara yeni bilgiler kazandırmaya çalıştık. Bu yıl söz konusu kurslarımızın dışında bir de Erciyes Çocukları Film Atölyesi oluşturduk. Bu kursumuzda öğrencilerimiz arasından sinema konusunda kabiliyetli olanlar hocamız tarafından seçildi. Seçilen öğrencilerimiz kurs süresince kamera kullanımından ışık ve ses eğitimine kadar her türlü eğitimi aldılar. Kursumuzu güzel bir projeyle taçlandırmayı düşündük. Bu düşünceyle yola çıkarak Kayseri'nin Türkiye ve Dünya'ya sunduğu önemli bir değer olan Mimar Sinan'ı konu olarak seçtik. Projemizi çocuklar gerçekleştireceği için de adını 'Çocuk Gözüyle Mimar Sinan' yaptık." diye konuştu.

  Projenin, 8-12 yaş grubu öğrenciler tarafından hazırlanan ilk belgesel film olma özelliği de taşıdığını anlatan Ülger, 25 dakikalık belgeseli ünlü yönetmenlerin de davet edildiği bir gala ile kamuoyuna tanıtacaklarını ifade etti.

  Erciyes Çocukları Film Atölyesi eğitmeni Selma Kara ise minik yönetmenlerle zevkli bir çalışma sonucu güzel bir belgesel hazırladıklarını ifade etti. Kendi danışmanlığında çocukların profesyonel anlamda bir belgesel çektiklerini anlatan Kara, "11 öğrenciyle yapılan projede, kameramandan, kurgucuya, yönetmenden, kostüme kadar her şeyi çocuklar yapıyor. Toplam 3 haftalık eğitim sürecinin ardından Mimar Sinan'ın doğduğu Ağırnas Köyü'nde ve Kurşunlu Camii'nde çekimler yapıldı. Ders sürecinde kamera ölçekleri, ışık ve kontrast bilgisi, film yapım - yönetim aşamaları öğretildi. Film içerisinde Mimar Sinan'ın küçüklüğü ve büyüklüğüne dair bir de canlandırma yapıldı.. Gazeteci Mahmut Sabah, Ağırnas Belediye Başkanı İsmail Mete, Mimar Sinan'ın 7. göbekten torunu, taş ustaları, Mimarlık Fakültesi Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Sencer Erkman ile röportaj yapıldı. Güzel bir çalışma ortaya çıktı. Bu güzel çalışmayı gala gecesinde ünlü yönetmenlerinde bulunduğu izleyici kitlesine ilk kez sunacağız. Gala gecesinin sunumunu çocuklar yapacak." dedi. (CİHAN)

Sayfayı Paylaş