Mısır Tarihi..

Konu 'Kültür-Sanat' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113

  Mısır

  Mısır seyahatlerini temelde ikiye ayırabiliriz: Deniz kenarı tatilleri ve kültür gezileri (ve bu ikisinin çeşitli miktarlarda karışımları). Biz de sitemizi bu iki türe göre düzenledik. Baştan söylememiz gerekirse bizler Mısır tarihçisi değiliz, Mısır coğrafyasından da çok fazla anlamıyoruz ve Mısır'a giderken dersimizi de fazla çalışmadık. Ama Mısır ve Mısır'a düzenlenecek seyahatler konusunda ilk **b sitesini biz hazırlamaya çalıştık ve içeriğinin daha da zenginleşmesi için Mısır'ı bizden daha iyi tanıyanların yardımına çok ihtiyacımız var. Biz çerçeveyi hazırlayalım, sizlerde içini doldurun istedik. Aşağıda okuyacaklarınız rehberlerimizi dinleyerek öğrendiklerimiz.

  Kültür Gezileri:

  Mısır eski dünyanın yedi harikasından ikisini barındıran iki ülkeden biridir. Ama belki daha da önemlisi, bu iki harikadan biri hala tüm görkemi ile ayakta durmakta, dolayısıyla Mısır demek piramitler demek olmasa da görülecek eserlerin başında Kahire bölgesi ve Piramitler geliyor. Kuzeye çıktığımızda Iskenderiye bugün ayakta durmayan Deniz Feneri'nin evi olarak karşımıza çıkıyor. Kahire'den güneye indiğimizde de Luksor, Asuan ve Abu Simbel dikkat çeken bölgeler. Mısır'ı böylesi kısa kesmemizin ana sebebi büyük ihtimalle sizi ***ürecek olan turların da böylesi kısa kesecek olmaları. İskenderiye ve Abu Simbel çoğu tura dahil bile değil, ya da dahil olsalar da ekstra olarak sunuluyorlar.

  Mısır gezilerine her yönden başlamak mümkün, İskenderiye'den güneye veya Abu Simbel'den kuzeye gidilebilir. Nil gezileri genelde ya Asuan'dan kuzeye Luksor'a ya da Luksor'dan başlayarak güneye Asuan'a kadar nehir gemileri ile yapılıyor. Asuan Abu Simbel arası ise genelde uçakla geçiliyor, otobüs ile dört-beş saatlik kötü bir yol. Luksor-Kahire arası gene bir saat civarı bir uçak yolculuğu. Kahire-İskenderiye arası ise çift yol ve yaklaşık üç saat civarında sürüyor. Asuan ve Luksor'dan Hurghada'ya gidip gelmek de mümkün, ancak bu yol dört-beş saat sürdüğü için günü birlik gidilmesi pek de hoş olmayan bir mesafe.

  Deniz kenarı tatilleri:

  Çoğumuz Mısır'a yapılan gezilerin piramitleri görmek için yapıldığını düşünürüz, ancak Mısır turizminin daha önemli bir kısmını deniz kenarı tatilleri oluşturuyor. Bu tatiller kapsamında da iki önemli mekan Hurghada ve Sharm-el-Sheikh öne çıkıyor. Ülkemizde eşit gibi tanıtılsalar da Avrupalıların gözünde Sharm-el-Sheikh daha klasik ve pahalı tatil yapmak isteyenlerin, Hurghada ise daha çok dalış yapmaya gelen nispeten genç tatilcilerin tercihi oluyor.

Sayfayı Paylaş