mitokondri ve atp sentezi

Konu 'Biyoloji 9. Sınıf' bölümünde öznur59 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. öznur59

öznur59 Üye

Beğenileri:
    67
    Ödül Puanları:
    0

arkadaşlar forumda da araştırdım ama iyi bir bilgi bulamadım.

mitokondri ve atpsentezi hakkında ödevim var..ayrıca hoca çok güzel istedi benden slayt olucak.Ek puan vericek:)

ne yapabilirim??
    ayrıca bana bilgi bulabilirmisiniz?

acil gerekli(en kısa süre)
  2. ~Dryad

~Dryad Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    512
    Ödül Puanları:
    36
    Sen biraz uğraşsan biz takıldığın noktalarda yardımcı olsak mesela?

Sonuçta hepimiz öğrenciyiz bu kadar ayrıntılı bir ödevin yapılmasını bekleme kimseden.
  3. öznur59

öznur59 Üye

Beğenileri:
    67
    Ödül Puanları:
    0
    ben hepsini yapın demiyorm ki.Fikir verin eğer önemli noktalar varsa paylaşın dedim...

Ayrıntılı derken??

ben yaptım ama o kadar ayrıntı olmadı acaba ben mi yanlış yaptım??
  4. ~Dryad

~Dryad Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    512
    Ödül Puanları:
    36
    Slayt istiyorsun. Demek istediğim kimsenin oturup sana slayt hazırlayacak zamanının olduğunu sanmıyorum ;)

Eğer istediğin önemli noktalarsa seve seve yardımcı olurum ;)
  5. ~Dryad

~Dryad Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    512
    Ödül Puanları:
    36
    mitokondri

-Bölünüp çoğalma özelliğine sahiptirler.

-Mitokondriler, oksijenli solunum yapan ökaryotik hücrelerde bulunur. Prokaryotik hücrelerde ve memelilerin alyuvarlarında bulunmaz.

-Mitokondri hücrede enerji üreten organeldir.

-Mitokondrilerin büyüklük ve şekilleri bakterilerinkiyle benzerlik gösterir.

-Kendilerine ait ribozom,DNA ve RNA ları vardır. Mitokondri ribozomları yaklaşık olarak bakteri ribozomlarının büyüklüğündedir.Mitokondriyal DNA bakterilerde olduğu gibi daireseldir.Tüm bunlar Endosimbiyoz Kuramını desteklemektedir.Endosimbiyoz Kur***** göre mitokondri bir aerob prokaryotun ökaryotik hücre içine girerek simbiyotik olarak yaşayamaya başlaması sonucu gelişmiş bir organeldir.

-Mitokondriler kloroplastlar gibi çift zara sahip organellerdir.

-Mitokondride 4 kısım vardır.Bunlar dış zar,iç zar,zarlararası (periferal) bölge ve matriks dir.

-Baş bölgesinde ATP sentezi gerçekleştiğinden bu bölgeye ATPozom ismi verilmektedir.
    öznur59 bunu beğendi.
  6. ~Dryad

~Dryad Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    512
    Ödül Puanları:
    36
    ATP Sentezi (Fosforilasyon)

Fosforilasyon, genel olarak ATP üretimi anla.mına gelmektedir. ATP sentezine fosforilasyon denir. Kelime anlamı olarak, bir moleküle fosforil grubu eklenmesi demektir. Dolayısıyla, besinlerden elde edilen enerjinin, hücre tarafından kullanılabilir bir hale getirildiği yükseltgenme tepkimeleri süreci olarak da tanımlanabilir.

Dört çeşit fosforilasyon vardır:

1. Substrat düzeyinde fosforilasyon: Hücre sitoplazmasında O2 ve ETS. olmadan enzim varlığında substrattan direk ATP sentezidir (fermantasyon). Oksijen ve elektron taşıma sistemi (ETS) kullanılmaz, organik madde tamamen parçalanmadığı için atp kazancı azdır. Enzimler tüm canlılarda var olduğundan tüm canlılarda görülür. Bazı bakteriler yalnızca fermantasyon yapar.

Not: Evrimde ilk ortaya çıkan fosforilasyon şeklidir.

2. Oksidatif fosforilasyon:
    Enerji verici besin maddelerinin yıkımından oluşan yüksek enerjili elektronların mitokondrilerde ets den oksijene iletilirken ATP’nin sentezlenmesidir. Oksijenli solunumda görülür. Prokaryot hücrelerde sitoplazmada, ökaryot hücrelerde mitokondri de gerçekleşir.

3. Fotofosforilasyon:
    Işık yardımıyla ADP'ye fosfat bağlanarak ATP sentezlenmesine denir. Klorofile sahip hücrelerde, fotosentezde meydana gelir. Fotosentezin ışıklı evresinde devirli ve devirsiz basmaklarda gerçekleşir. Elektron taşıma sistemi (ETS) kullanılır. Oksijenli solunuma benzer ancak klorofil şarttır. Prokaryot canlılarda sitoplazmada, ökaryot canlılarda ise çift katlı zarı olan kloroplastlarda gerçekleşir.

4. Kemosentetik fosforilasyon:
    Kemosentez reaksiyonlarında açığa çıkan enerji ile ATP sentezi yapılmasıdır. İnorganik bileşikleri oksitleyerek elde ettikleri enerji ile organi madde yani besin üretirlerler. Bu olay sadece kemosentetik bakterilerde gerçekleşir. Örneğin; kükürt bakterileri, nitrit ve nitrat bakterileri.
    öznur59 bunu beğendi.
  7. öznur59

öznur59 Üye

Beğenileri:
    67
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkür ederim istediğim sadece buydu.Tabii kimse oturup bana zaman ayıramaz.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş