Modelci (Makine Modelcisi)

Konu 'Meslekler' bölümünde Özel Üye Ahmet tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. Özel Üye Ahmet

  Özel Üye Ahmet Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.010
  Beğenileri:
  315
  Ödül Puanları:
  83

  TANIM  Model oluşturmak üzere döküm yolu ile elde edilmesi gereken makine parçalarının, kalıplama tekniklerine ve döküm esaslarına uygun olarak ağaç, plastik veya metal malzemelerden benzerlerini yapan kişidir.  GÖREVLER  - Yapılması istenen makine parçasının teknik ve yapısal özelliklerini gösteren resimlerini çizer veya çizilmiş resmi okur,

  - Modelde kullanılacak malzemenin cinsini ve miktarını saptar,

  - Teknik resim ölçülerine ve kalıplama tekniğine göre bir veya birkaç parçadan oluşan mo**** yapar,

  - Tamamlanan mo****n eğe, freze, torna vb. tesviye aletleriyle düzeltme ve temizleme işlemlerini yapar,

  - Zımpara, macun, boya ve vernikleme işlemlerini de yaparak mo****n dış etkenlere karşı korunmasını gerçekleştirir,

  - **çü aletleriyle iş parçasının istenen niteliklere sahip olup olmadığını kontrol eder.  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER  - Ağaç, demir, çelik, döküm metalleri, plastik türleri, bal mumu, alçı, polyester vb.

  - Ağaç ve metal işleme alet ve makineleri,

  - Freze vb.  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER  Modelci (Makine Modelcisi) olmak isteyenlerin;

  - Şekiller arasındaki ilişkiyi görebilen,

  - Bir cismi üç boyutlu olarak göz önünde canlandırabilen,

  - El ve parmaklarını ustalıkla, göz ve ellerini eşgüdümlü olarak kullanabilen,

  - Ayrıntıyı algılayabilen,

  - Dikkatli, sabırlı

  kimseler olmaları gerekir.  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI  Makine modelcileri, atölye ortamında çalışmaktadırlar. Çalışma ortamı genellikle sıcak, gürültülü, tozlu, kuru, kokulu ve havasızdır. İşlemlerini ayakta sürdürürler. Çalışırken çıkan zehirli gaz ve toza maruz kalınabilmektedir. İş tek başına olduğu kadar diğer meslek mensupları ile de işbirliği içerisinde çalışmayı gerektirir.  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI  Makine modelcilerinin iş bulma olanağı oldukça yüksektir. Günümüzde seri üretimi gereken makine ve otomotiv sanayii için oldukça önemli bir meslektir. Bölüm mezunları; imalat sanayii makine ve otomotiv sanayiine yönelik çalışmalarda bulunan kuruluşların fabrika ve atölyelerinde çalışabilirler.

  Meslekte işsiz kalma riski oldukça düşüktür.  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER  Makine Modelciliği mesleğinin eğitimi, Endüstri Meslek Liseleri ve mesleki eğitim merkezlerinde Model bölümünde verilmektedir.  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI  Endüstri Meslek Lisesinin 1. sınıf sonunda müfredatta belirlenen not ortalamasını tutturan öğrenciler teknik liseye gitme hakkını elde etmiş olmaktadırlar.

  Mesleki eğitim merkezlerine girebilmek için; En az ilköğretim okul mezunu olmak, 14 yaşını doldurmuş,19 yaşından gün almamış olmak, ancak, 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir.  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ  Endüstri Meslek Liselerinde eğitim süresi 4 yıldır.

  Makine Modelciliği eğitimi, mesleki eğitim merkezinde 3 yıl olup, eğitim süresince; genel kültür dersleri ve meslek dersleri birlikte alınmaktadır. Alınan meslek dersleri ile ilgili işletmlerde uygulama eğitimi alınmaktadır. Modelcilik meslek eğitiminde ilköğretim mezunları için eğitim programı 3 yıl devam etmektedir. Lise ve daha üst düzeyde genel eğitim kurumlarından mezun olanlar için meslek eğitimi 1.5 yıl devam etmektedir. Ustalık eğitimi çalışma süresi 2 yıldır.  MESLEKTE İLERLEME  - Meslek liselerinin “Model / Modelcilik” bölümlerinden mezun olanlar, istedikleri taktirde, Bilgisayar Destekli Teknik Çizim, Makine-Resim-Konstrüksiyon, Makine ve Otomotiv ön lisans progr***** sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

  - Ayrıca endüstri meslek lisesi model/modelcilik bölümü mezunları, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve Talaşlı Üretim Öğretmenliği lisans programını tercih etmeleri durumunda, ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.  Mesleki eğitim merkezlerinden mezun olanlar meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi çalışma süresi 2 yıldır.

  Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirlae. Ayrıca işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesinin alınması zorunludur.

  BENZER MESLEKLER: Makine ressamı, Kalıpçı, Dökümcü, Tesviyeci.

  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

  İşletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere, işletmelerce asgari ücretin %30'undan az olmamak üzere bir ücret ödenmektedir.

  Meslek eğitimlerini tamamlayıp makine modelcisi olarak ilk defa işe başlayanlar asgari ücretin yaklaşık 2 katı ücret almaktadırlar. Meslekte deneyim arttıkça ve işletmenin büyüklüğüne göre ücrette 2-3 kat artış alabilmektedir.  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER  - İlgili Eğitim Kurumları,

  - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,

  - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.


  Kaynak: İskur
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş