Modelci (Plastik)

Konu 'Meslekler' bölümünde Özel Üye Ahmet tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. Özel Üye Ahmet

  Özel Üye Ahmet Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.010
  Beğenileri:
  315
  Ödül Puanları:
  83

  TANIM

  Makine parçalarının, önce ahşap, daha sonra ısı teknolojisiyle ergitilmiş çeşitli malzemelerden benzerlerini döküm yoluyla yapan kişidir.



  GÖREVLER

  - Yapılması istenen makine parçasının teknik ve yapısal özelliklerini gösteren resimlerini çizer veya çizilmiş resmi anlamaya çalışır,

  - Parçanın yapımında kullanılacak plastik malzemenin cinsini ve miktarını saptayarak hazırlar,

  - Makine parçalarının, teknik resim ölçülerine göre ahşap mo****ni (kalıbını) hazırlar,

  - Ahşap modelden plastik mo**** yapar,

  - Tamamlanan mo****n eğe, freze, torna ve benzeri tesviye aletleriyle düzeltme ve temizleme işlemlerini yapar veya yaptırır,

  - **çü aletleriyle iş parçasının istenen niteliklere sahip olup olmadığını kontrol eder.



  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER



  - Plastik ve ahşap hammaddeler,

  - Marangozluk aletleri,

  - Cetvel, pergel gibi ölçü aletleri.



  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER



  - Çok dikkatli olmak ve makine parçalarının küçük ayrıntılarını görebilmek,

  - Şekiller arasındaki ilişkiyi görebilmek,

  - Bir cismi üç boyutlu olarak göz önünde canlandırabilmek,

  - Tasarlanan cismin krokisini çizebilmek için çizim yeteneğine sahip olmak,

  - Şekil ve şemaları anlamlandırabilmek,

  - Ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilmek,

  - Gözünü ve elini eşgüdümle kullanabilmek,

  - Makinelerle uğraşmaktan hoşlanmak,

  Sürekli ayakta durmayı, eğilmeyi, ağırlık kaldırmayı engelleyen bedensel rahatsızlıklar ile el ve parmak noksanlıkları, akciğer rahatsızlığı bulunan kimseler bu meslekte çalışamazlar.



  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI



  Plastik modelciler, genellikle sıcak, nemli, kokulu ve havası az ortamlarda çalışırlar ve işlemlerini ayakta sürdürürler. Çalışırken ergimiş sıcak plastikten yanma tehlikesi olabileceğinden tedbirli olmak zorundadırlar. Görevlerini yaparken başta dökümcü olmak üzere diğer çalışanlarla etkileşim halindedirler.



  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Modelcilik mesleki eğitiminden sonra plastik modelciliği alanında çalışmak isteyenler için, iş bulma olanağı oldukça yüksektir, Günümüzde modelcilik, seri üretimi gereken makine ve otomotiv sanayii için vazgeçilmez bir meslek dalıdır., kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşlarına bağlı fabrika ve atölyelerde çalışabilirler, Meslekte işsiz kalma riski oldukça düşüktür.



  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER



  Mesleki eğitim, endüstri meslek liseleri ile mesleki eğitim merkezlerinde model modelcilik bölümlerinde verilmektedir.



  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI



  Endüstri meslek liselerine, en az ilköğretim okulu mezunu ve okula giriş şartlarını taşıyan öğrenciler girebilirler. Mesleki Eğitim Merkezlerine devam edebilmek için; En az ilköğretim okul mezunu olmak, 14 yaşını doldurmuş,19 yaşından gün almamış olmak, ancak, 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir.

  Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak, Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.



  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ



  Endüstri meslek liselerinde ve mesleki eğitim merkezlerinde eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince genel kültür dersleri ve meslek dersleri birlikte verilmektedir. Öğrenciler işletmelerde uygulama eğitimi de verilmektedir. Modelcilik meslek eğitiminde ilköğretim mezunları için eğitim programı 3 yıl devam etmektedir. Lise ve daha üst düzeyde genel eğitim kurumlarından mezun olanlar için meslek eğitimi 1.5 yıl devam etmektedir. Ustalık eğitimi çalışma süresi 2 yıldır.



  MESLEKTE İLERLEME



  Meslek liselerinin “Model / Modelcilik” bölümlerinden mezun olanlar, istedikleri taktirde, Bilgisayar Destekli Teknik Çizim, Makine-Resim-Konstrüksiyon, Makine ve Otomotiv ön lisans progr***** sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

  - Ayrıca endüstri meslek lisesi model/modelcilik bölümü mezunları, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girip başarılı olmaları ve Talaşlı Üretim Öğretmenliği lisans programını tercih etmeleri durumunda, ön lisans progr***** sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

  Mesleki eğitim merkezlerinden mezun olanlar meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi çalışma süresi 2 yıldır.

  Ustalık eğitimine devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SSK veya Bağ-Kur primleri ile belgelemek şartı ile ) ustalık sınavına katılabilirler.

  Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesinin alınması zorunludur.

  BENZER MESLEKLER: Tesviyecilik, Metal Modelciliği, Makine Ressamlığı, Dökümcülük, Kalıpçılık.



  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU



  3308 sayılı Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanunu gereğince, işletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere, işletmelerce asgari ücretin %30'undan az olmamak üzere bir ücret ödenmektedir.

  Meslekte deneyim arttıkça uzmanlık alanı ile işletmenin büyüklüğüne göre ücrette 2-3 kat artış olabilmektedir.



  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER



  - İlgili Eğitim Kurumları,

  - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,

  - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş