Modeller ve Bilimsel Modeller

Konu 'Fizik 9. Sınıf' bölümünde Ahıskalı tarafından paylaşıldı.

 1. Ahıskalı

  Ahıskalı Üye

  Katılım:
  23 Ocak 2011
  Mesajlar:
  287
  Beğenileri:
  195
  Ödül Puanları:
  44

  Günlük Yaşamda Sıkça Kullanılan Modeller Ve Bilimsel Modellerin Sıklıkla Kullanılmasının Nedenleri?
 2. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113
  Soru: Günlük yaşamda sıkça kullanılan modeller ve bilimsel modellerin sıklıkla kullanılmasının nedenleri konusunda bir araştırma yapınız. Model kullanımının olumlu ve olumsuz yanları nelerdir?

  Cevap: Bilimsel çalışmaları daha iyi anlayabilmek ve kavrayabilmek için sürekli modellemeler yapmaktayız. Bu modeller basit bir şekil, formül yada daha karışık bilgisayar çizimleri ve modellemeleri olabilmektedir.
  Modellemeyi örnek ile açıklayalım. Atomun yapısını göstermek hemen hemen imkansızdır. Yapılan deneylerle bu yapıyı keşfetmek ve çeşitli teroileriler öne sürmek mümkündür. Bu yapıyı diğer insanlara göstermek ve atomun yapısını tanıtmak için birçok model oluşturulmuştur.
  Oluşturulan modellerin bazı dezavantajları olabilmektedir. Oluşturulan model çoğu zaman birebir olarak tasarlanamamktadır. Oluşturulan modeller öğrenicilerimizin hayal gücünü kısıtlayabilmektedir.
  Fakat modellemelerin birçok avantajı bulunmaktadır. Anlatılmak istenen konu görsel olarak hemen sunulabilmektedir. Özellikle üç boyutlu animasyon ve similasyonlar anlaşılabilirliği arttırmaktadır. Çok uygun maliyetlerle tanıtım imkanı bulunmaktadır. Yeni görüş ve düşünceler ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Sayfayı Paylaş