modern tarım yöntemleri nelerdir arkadaşlar yardımcı olur musunuz?

Konu 'Coğrafya 11. Sınıf' bölümünde bushe tarafından paylaşıldı.

 1. bushe

  bushe Üye

  Katılım:
  17 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1

  yapan varsa lütfen yardım edebilir mi?
 2. --su--

  --su-- Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2008
  Mesajlar:
  606
  Beğenileri:
  40
  Ödül Puanları:
  0
  Erzurum Valisi Sami Bulut başkanlığında, çiftçi eğitim programıyla ilgili yaptıkları toplantıda, çiftçilere modern tarım ve hayvancılık konusunda uygulamalı eğitim verme kararı alındığını bildiren Prof. Dr. Yavuz, Valilik kararı doğrultusunda, AÜ Ziraat ve Veteriner fakültelerinde teorik eğitimin yanı sıra bu fakültelerin ve Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren hayvancılık birimlerinde modern yöntemlerle hayvan bakımı konusunda uygulamalı eğitim verileceğini ifade etti.

  Her hafta 50 çiftçiye eğitim verileceğini belirten Prof. Dr. Fahri Yavuz, şu bilgileri verdi:"Her hafta farklı ilçelerden servislerle getirtilecek 50 çiftçi, cumartesi öğleden sonra Ziraat Fakültesi Toplantı Salonu'nda teorik eğitimalacak. Bu şekilde çiftçi, anlatılanları gözüyle görecek. Bu eğitim programında çiftçinin yalnızca kulağına değil gözüne hitap edilecek ve daha etkin sonuçlar alınacak."Prof. Dr. Yavuz, 31 Ocakta başlatılması planlanan ve 35 bin TL'ye malolacak 10 haftalık eğitim progr***** katılacak çiftçilerin bulundukları bölgedeörnek olacağına inandığını sözlerine ekledi.

  BUNU BULDUM BELKİ İŞİNE YARAR.
 3. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38


  Tarım İşletme Metotları:

  1.İntansif (Modern-Yoğun) Tarım Metodu: Nüfusa göre ekili dikili alanların sınırlı olduğu ülkelerde uygulanır. Birim alandan alınan verim çok yüksektir. Ör. Hollanda, Danimarka, Japonya, İsveç ve İsrail gibi ülkelerde bu tür tarım metodu uygulanmaktadır. Yurdumuzda ise Akdeniz ve Ege Bölgelerinde uygulanan seracılık faaliyetleri intansif tarım metoduna örnektir.  2. Ekstansif (ilkel-Kaba-Yaygın ) Tarım Metodu: Nüfusa göre tarım alanlarının fazla olduğu ülkelerde uygulanan tarım metodudur. Birim alandan alınan verim düşüktür. Üretim miktarında iklimin etkisi vardır. Yurdumuzda uygulanan tarım metodu genelde bu şekildedir.

  Not: İntansif tarım metodu ile ekstansif tarım metodu arasındaki en önemli fark birim alandan alınan verimdir.

  3. Nadas Tarım Metodu: Verimi en düşük tarım metodudur. Tamamen iklime bağlılık gösterir. Yağışın az, sulamanın yetersiz olduğu alanlarda uygulanır. Türkiye'de nadas tarımının en fazla uygulandığı bölge İç Anadolu Bölgesidir. Nadas olayı en az Karadeniz bölgesinde uygulanır.

  Nadas, toprağın su ve mineral kazanmasını sağlamak amacıyla boş bırakılmasıdır.

  (Nadas tarımı yerine Nöbetleşe Ekim yöntemi uygulanması,tarımda verim azalmasını önlemektedir)

  4. Plantasyon Tarım Metodu: Tropikal kuşakta ticari amaçla çok geniş alanlarda bir veya bir kaç çeşit ürün yetiştirmeye dayalı tarım metodudur. Ör: Brezilya'da; çay, kahve ve muz, Seylan (Srilenka)'da; çay , Malezya'da; kauçuk gibi.


  ALINTIDIR..

Sayfayı Paylaş