Monitöre bakarken göz kırpın!

Konu 'Bilgi Köşesi' bölümünde sumeyra tarafından paylaşıldı.

1. sumeyra

sumeyra Üye

Beğenileri:
    790
    Ödül Puanları:
    0

Normalde insanlar dakikada; gözlerini 5-6 kez kırpıyor. Ancak monitör karşısında insanlar dakikalarca gözünü kırpmadan çalışabiliyor. Fakat bu sağlık için çok sakıncalı.

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erbağcı monitöre bakarken göz kırpma refleksinin azaldığını bunun da gözyaşının gözden fazla buharlaşmasına ve kuru göz hastalığına neden olabildiğini söyledi.

Kuru göz hastalığının gözyaşı fonksiyonunun bozulması ve gözyaşı miktarının azalmasıyla ortaya çıktığını ifade eden Erbağcı bu hastalığın belirtilerinin gözde batma hissi yanma ve kaşıntı olduğunu bildirdi.

Normalde insanların dakikada gözlerini 5-6 kez kırptığını ancak monitör karşısında insanların bir dakika hatta dakikalarca gözünü kırpmadığını ifade eden Erbağcı ''Bu durum gözyaşının gözden fazla buharlaşmasına neden olabiliyor ve kişi kuru göz hastalığıyla karşılaşabiliyor. Özellikle klimalı ortamların yaygınlaşması havadaki doğal nemin uzaklaşmasına neden oluyor. Böyle bir ortamda fazla kalan kişilerde de kuru göz hastalığı görülebilir'' diye konuştu.

Erbağcı kuru göz hastalığının ciddiye alınması gerektiğini bu hastalığın kişinin yaşam kalitesini düşüreceğini ve geçici görme kayıplarına neden olabileceğinin de altını çizdi.
  2. `☆мiśśiśєℓℓά☆`

`☆мiśśiśєℓℓά☆` Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    489
    Ödül Puanları:
    16
    bilmiyordum gerçekten öğrenmiş oldum sağol tatlım hep göz kırpcam bundan sonra
  3. sumeyra

sumeyra Üye

Beğenileri:
    790
    Ödül Puanları:
    0
    :D:D
    Rica EdeRim,Sen SağoL..;)
  4. S. Moderatör Uğur

S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    6.155
    Ödül Puanları:
    36
    VaLLA Bende BiLmiyodum :D

GüzeL Bi BiLgi SağoL.
  5. sumeyra

sumeyra Üye

Beğenileri:
    790
    Ödül Puanları:
    0
    Rica EdeRim..;)
  6. may queen

may queen Üye

Beğenileri:
    73
    Ödül Puanları:
    0
    ya bende diyorum niye gözlerim yanıyor ve kaşınıyor demekki bu yüzdenmiş hakkatende dikkat ettimde normalde baya gçz kırparım monitör başında hiç kırpmıyorum nerdeyse süper paylaşım sağol sümeyracım
  7. sumeyra

sumeyra Üye

Beğenileri:
    790
    Ödül Puanları:
    0
    Rica edeRim..;)

Sayfayı Paylaş