MSI N260GTX Lightning Black Edition incelemesi

Konu 'İnternet, Network, Donanım' bölümünde VbulletinProt tarafından paylaşıldı.

 1. VbulletinProt

  VbulletinProt Üye

  Katılım:
  18 Haziran 2012
  Mesajlar:
  13
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  0

  [​IMG]

  [​IMG]

  Piyasada bulabileceğiniz çoğu NVIDIA kart, ilgili markanın genelde overclock edilmiş kendi çeşitlemesi. MSI da bu kervanda yer alıyor tabii; bu incelememizde göreceğiniz MSI N260GTX Lightning Black Edition, overclock'lu bir GeForce GTX 260 çeşitlemesi olmasının yanında şık kutu tasarımı ve bir de kasanın 5.25" sürücü yuvasına takılabilen dokunmatik bir overclock paneliyle geliyor.

  MSI N260GTX Lightning Black Edition

  N260GTX Lightning BE uzun isminin hakkını veren bir kutuyla geliyor.

  [​IMG]

  Kutu aynı zamanda alışık tasarımdan biraz farklı.

  [​IMG]

  [​IMG]

  İç kutu iki bölme. Kapaklı üst tarafta MSI N260GTX Lightning ve dokunmatik overclock paneli bulunurken alt taraftaki çekmecede aksesuarlar ve kutu içeriği bulunuyor. Özellik listesine gözatalım:

  * Standart kurulumda daha yavaş, elle hızlandırıyorsunuz.

  Kartın temel özellikleri böyle. Kısacası, 1792 MB belleğe sahip ve overclock edilmiş bir GeForce GTX 260-216'dan bahsediyoruz. GeForce GTX 260'ın 216 paralel işlemciye sahip versiyonu kartın temelini oluşturuyor. Geri kalanı artırılmış bellek, frekans ve tabii bu frekansları soğutabilecek soğutma sistemi.

  Bunlar dışında MSI kartın üzerindeki malzeme kalitesiyle epeyce övünüyor. "Military Class", kabaca askeriye standartlarında tasarım göndermesi yaptıkları karttaki katı kapasitörlerin geleneksel katı kapasitörlerin 2.5 katı uzun ömürlü olduğunu belirtmişler. Aynı zamanda overclockta %20 fazla sıcaklığa dayanabiliyorlarmış.

  Güç devresi 10 fazlı. Anlaşıldığı kadarıyla bunun 8 fazı GPU'ya, 2 fazı da belleklere ayrılmış. Fazla güç fazı yine yük altında sıcaklığın artış hızını azaltıyor ve stabiliteye katkıda bulunuyor.  Kartta esas dikkatleri toplayan şey soğutma sistemi elbette. Çift fanlı soğutma sistemi hatırı sayılır derecede ısınan GeForce GTX 260'ın üzerinde beş tane ısı borusuyla aktarılan sıcaklığı dağıtıyor. Soğutma sisteminin adı Twin Frozr. Sıcaklığı kasa içine dağıttığı için kasanızın hava sirkülasyonunu gözönünde bulundurmanızda fayda var. Bu soğutma sisteminin kullanıldığı başka MSI kartları da buılunuyor.  Isı boruları krom kaplı. Kasanın içine çok sık bakmasak da bu uzay gemisi kılıklı şeyleri seviyoruz. Fanları çerçeveleyen plaka da metal. Soğutma sistemi bellekleri de soğutuyor.  Fanlardan birine yakından bakmak isteyen? Siyah tonunda saydam fan kanatçıkları "blower" tipi değil. Serin (olması beklenen) havayı hemen altlarındaki ısı dağıtma kanatçıklarına ulaştırmakla yükümlüler.  6 pinli PCIe güç girişlerinden iki tanesi gerekiyor.  MSI N260GTX Lightning'de arka paneli kendi logosuyla tasarlamış. Bunun yanında belki daha da fazla dikkat çeken şey kartın arkasında her üç genel çıkıştan birer tane olması. MSI burada çoğu kartta görülen iki DVI yuvası kullanımı ve geri kalan çıkışların çeviriciler yardımıyla sağlanması yolundan sapıp bir HDMI, bir DVI ve bir de analog monitör çıkışı kullanmış. Kutu içeriğinde göreceğiniz üzere iki adaptör yardımıyla çoklanması gerekli çıkışlar sağlanabiliyor.  Kutu içeriğine kadar sabredemeyen kullanıcılar için biri bu: HDMI->DVI adaptörü.  Kartın arka yüzünde bol bol vida var. Bu vidaların bir kısmı bellek soğutucu plakalarını tutuyor.  SLI köprü bağlantısı.  Fantastik detay foto: Kartın, kasanın ön tarafına doğru gelen bölümünde iki tane ufacık tefecik voltaj ölçüm nokta çifti belirtilmiş. Bu nokta çiftlerinden bir tanesi çekirdek voltajını ölçmenize yararken diğeri bellek voltajını ölçmenizi sağlıyor. Yazılıma güvenmeyen "damardan overvoltçular" için çekici.  Kartın kutu içeriğinden şunlar çıkıyor:

  MSI N260GTX Lightning
  Dokunmatik overclock paneli
  Overclock paneli kasa montaj parçası
  Dokunmatik panel kabloları
  Ses ara bağlantı kablosu
  DVI->HDMI ve Analog VGA çeviriciler
  Kullanım ve kurulum kılavuzları
  Doküman ve yazılım CD'si

  [​IMG]

Sayfayı Paylaş