Münazara ödevi için bakaarmısınız ?

Konu 'Dil ve Anlatım 10. Sınıf' bölümünde anyes_mark tarafından paylaşıldı.

 1. anyes_mark

  anyes_mark Üye

  Katılım:
  2 Ekim 2011
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Bir milleti ayakta tutan geçmişte yaşananlarmıdır yoksa geleceğe dair hayaller mi ?
  Münazaranın konusu bu arkadaşlar ama bizim ''Geleceğe dair hayaller'' konusunu savunmamız gerekiyor fakat yeterli bilgi toplayamadık bildiğiniz bişeyler varsa paylaşırsanız sevnirm 2 haftam var çünki....:)
 2. baysedef

  baysedef Üye

  Katılım:
  3 Nisan 2010
  Mesajlar:
  537
  Beğenileri:
  384
  Ödül Puanları:
  64
  Milletlerin hayatında hayallerin ve ideallerin büyük bir yeri ve rolü vardır. Büyük milletler, büyük hayalleri, büyük idealleri olan nesiller yetiştirirler. Bu idealist nesillerle milletler, kendileri için yeni vatanlar, yeni medeniyetler, yeni ümranlar kurarlar. Milletleri millet yapan, onları tarih sahnesinde ayakta tutan, yıkılmaktan, yokolmaktan kurtaran şey, büyük hülyalar kuran idealist nesillere sahip olmalarıdır, İslâm öncesi Türk toplumunu ayakta tutan, onu cihangir bir millet yapan, Sibirya'dan Himalâya dağlarına, Japon denizinden Karadeniz'e kadar olan geniş coğrafyaya hâkim kılan, bu idealist nesillere sahip olmasıydı. Oğuz Kağan Destanı'nda Oğuz:

  Daha deniz daha müren (ırmak)
  Gün tuğ olsun gök kurıkan (çadır)

  derken, mekanı kaplamak, bütün dünyaya hakim olmak idealiyle doluydu. O, yurdunu genişletmek, daha başka denizlere ırmaklara sahip kılmak istiyor, güneşin bayrak, gökyüzünün de üzerinde çadır olacağı bir vatan hayal ediyor, onu gerçekleştirmeye çalışıyor ve büyük ölçüde başarılı da oluyordu.
  Alıntı :

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Sayfayı Paylaş