Münazara

Konu 'Dil ve Anlatım 10. Sınıf' bölümünde irem ebru tarafından paylaşıldı.

1. irem ebru

irem ebru Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Arkadaşlar hocamız münazara konusu verdi.konu:bir ülkenin kalkınmasında para mı eğitim mi önemlidir? ben eğitimi savunuyorum.Bana yardım eder misiniz?:)
  2. BestCaptain

BestCaptain Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    0
    bence para önemlidir para olmadıkça verimli bir eğitim olamaz. keşke para önemli konusunu alsaydın bunu konu hakkında yardım edebilirdim.
  3. PisLick..

PisLick.. Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    0
    Eğitim almadan para kazanamazsın ki.
    Daha çok para için daha iyi eğitim.
    Bundan dolayı eğitim konusu daha avantajlı.
    Biliyorsunuz artık okul kitapları da ücretsiz. Yani paraya dayanan bir şey yok okullarda.
    Okul haricinde iş hayatında da eğitim önemlidir.
    Eğitim almamış birinin para kazanması güçtür.
    Aklıma geldikçe yazacağım, umarım yardımcı olurum.
    irem ebru bunu beğendi.
  4. Murat AKSOY

Murat AKSOY Türkçe Sevdalısı Özel Üye

Beğenileri:
    886
    Ödül Puanları:
    38
    Eğitimsiz insan paraya sahip olsa da parayı doğru kullanamaz. Dolayısıyla "eğitimsiz ve paralı olma" durumu kısa süreli olacaktır. Eğitimli insan istediği her yerden para kazanabilir. Dünyadanın bütün büyük insanları eğitimi övmekte, cahilliği yermektedir. Bu da eğitim daha önemli olduğu sonucunu çıkarır.
    Basit bir örnek verelim: Almanya ve Osmanlı İmparatorluğu 1.Dünya Savaşında aynı saflardaydı. Her ikisi de savaş sonunda yenik düştü ve devletleri parçalandı. Aralarında tek bir fark vardı; Osmanlı İmparatorluğu savaşa bütün insanlarını yolladı, eğitimli eğitimsiz ayrımı yapmadan. Almanya ise sadece askerleriyle savaştı. Savai sonunda her iki devlet de fakir duruma düştü. 1. Dünya Savaşının ardından yaklaşık 20 yıl geçti ve Almanya 2. Dünya Savaşına dünyanın en güçlü devletlerinden biri olarak girdi. Biz Türkler ise o dönemde savaşa girmemek için çok çabalar sarfettik. Çünkü yeterince güçlü değildik o dönemde. Peki Almanya ile Türkiye arasındaki fark neydi de onlar 20 yılda tekrar dünyanın en güçlü devletlerinden biri oldu fakat biz Türkler yeterince güçlenemedik? Aradaki tek fark eğitimli insan farkıydı. Almanlar hiçbir savaşa eğitimli insanlarını yollamadı ve her zaman dünya devi olmayı başardı. 2. Dünya Savaşını da kaybetti Almanya. Yine yerle bir oldu, yine fakir düştü. Ve yine kısa bir sürede dünya devi olmayı başardı. Biz ise 2. Dünya Savaşına girmememize rağmen halen daha Almanya kadar güçlü değiliz.
    İşte eğitim iki devlet arasındaki tek farktı...
    Özlem ve irem ebru bunu beğendi.
  5. irem ebru

irem ebru Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

bence para önemlidir para olmadıkça verimli bir eğitim olamaz. keşke para önemli konusunu alsaydın bunu konu hakkında yardım edebilirdim.
    Genişletmek için tıkla...
    Ben seçmedim ki yazı tura yaptık eğitim çıktı:)
  • irem ebru

irem ebru Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar eğitimin paradan daha önemli olduğunu kanıtlayan örnekler lazım:rolleyes:
  • aysearzu

aysearzu Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    ilk başta Eğitim vardı Para yoktu.Parayı yoktan var demezsiniz.Fakat eğitim insanın kendini eğitmesi bile olabilir ki ilk başta da böyle başlıyor sonra nesilden nesile katlanarak artıyor. eğitimsiz bir insan parayı nasıl kullanacağını bilmez. nereye, nasıl, neden, ne zaman yatırım yapacağını bundan nasıl kar sağlayacağını planlayıp düşünemez. ancak eğitim almış, nitelikli kişi yoktanda parayı var edebilir. olmayanı bulur bunu pazarlar köşeyi dönebilir. aslında bunlar birbiriyle bağlantılı şeyler. eğitimli insan ülke kankınmasında parayı araç olarak kullanır. bence para kalkınma sürecinin uzun veya kısa sürmesini sağlar. çok paran varsa daha çabuk kalkınabilirsin. doğru bir eğitimle çok iyi yerler glinir halk cahil olmazsa başındakilerde cahil olmaz !!
    neticede imkanları olan bir ülkeyse kalkınır ...

yani madeni var turizmi var toprağı bol jeopolitik vs önemi bol bulunduğu coğrafya petrol yollarında doğalgaz yollarında olan bir ülke gayet kalkınır iyi bir eğitimle !!

ha küba gibi imkanların çok geniş değilse ve düşmanın olan abd,ingiltere vs yaında duruyorsa eğitimle bir yere kadar kalkınırsın ...

dünyanın en iyi sağlık eğitimi kübada veriliyor ve uygulanıyor ...
    hiçbir sağlık hizmeti paralı değil ..

eğitimi oldukça gelişmiş olsada yeni teknolojilerle dolu değil hayatları ...burda para devreye giriyor aslında abd,ingilte gibi baskı uygulayan ülkeler olmasa çok rahat gelişebilecek bir ülke ...
    inşallah yardımcı olmuşumdur
    irem ebru bunu beğendi.
  • brand_qirl

brand_qirl Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Bence eğitim önemli eğitim olmazsa nasıl para kazanabilirsin.ülke içinde eğitim lazım eğitim öğretim görmeyen bir kişiyi işe alırlamı.o yüzden para ikinci sırada =) bu benim yorumum.
    elyesa_qirl ve irem ebru bunu beğendi.
  • elyesa_qirl

elyesa_qirl Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    bencede hemşerim..;)
    brand_qirl bunu beğendi.
  • brand_qirl

brand_qirl Üye

Beğenileri: