Muson iklimi

Konu 'Coğrafya 9. Sınıf' bölümünde *primadonna* tarafından paylaşıldı.

 1. *primadonna*

  *primadonna* Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2010
  Mesajlar:
  45
  Beğenileri:
  20
  Ödül Puanları:
  0

  Muson iklimi'nin o b**gedeki yaşan insanlar üzerindeki etkileri yani nasıl giyinirler,yemek kültürleri ,kültürel etkileri gibi cumaya gidecek yardım ederseniz çok sevinirim. :D
 2. metin2tr

  metin2tr Üye

  Katılım:
  14 Nisan 2009
  Mesajlar:
  201
  Beğenileri:
  188
  Ödül Puanları:
  0
  buyur arkadaşım

  Muson iklimi, tropikal iklim özellikleri taşıyan Güney, Güneydoğu ve Doğu Asya’da etkilidir. Görkemli yağmur bulutları, aralıksız yağış ve güçlü rüzgarları başta gelen özelliğidir.

  Yaz mevsimleri yağışlı , kışlar kurak geçer. Bu yönüyle savan iklimi ile benzerlik gösterir. Sıcaklık ortalaması bütün yıl 10 °C nin üstündedir. Yıllık sıcaklık farkı Savan iklimine göre fazladır.

  Yıllık yağış miktarı 1000-1500 mm civarındadır. Ancak kıyı kesimlerde bu yağış miktarı çok daha fazla olabilmektedir. Dünyanın en fazla yağış alan yeri, Hindistan’ın kuzey doğusunda yer alan Çerapunçi'dir. Yıllık 12000 mm yağış alabilmektedir.

  Hindistan'da su ve nehirler kutsal sayılır, her sene Muson mevsiminde nehirlerde törenler yapılır. Ganj nehri, bu törenlerin merkezini oluşturur.

  Bitki örtüsü kışın yaprağını döken geniş yapraklı muson ormanlarıdır. Muson ormanlarının tipik ağacı ise teak ağacıdır.

  Muson, yaz ve kış aylarında farklı davranışlar göstermektedir. Hint yarımadasının Asya kıtasını sıkıştırması ile yükselen Himalaya Dağları, Hint okyanusundan gelen nemli ve göreceli olarak soğuk ya da sıcak olan havanın tüm yağışını aynı periyotlarla Hint anakarası üzerinde bırakmasına yol açmaktadır.

  Amerika'nın Las Vegas kentini de kapsayan kesiminde, Asya musonuna göre sakin kalmakla birlikte Amerika kıtasına ait Muson sistemi bulunmaktadır. Yaz Musonları, üç aylık bir dönemde etkili olur. Soğuk olan Hint Okyanusundan anakaraya doğru esen nemli rüzgar, alçak basınç alanı oluşturarak bol miktarda yağış bırakır.Bu yağış nedeniyle pirinç tarımı yaygındır.Çünkü pirinç bataklık gibi derin su içinde ağaç gibi büyük ve pamuk gibi zarifce yetişir ve toplanır.Bataklık gibi su ise çok yağışda görülür.Muson İklimi ise bol yağışa hakimdir.

  Kış aylarında ise karadan denize doğru serin ve kuru eser.

  Nisan-Eylül ayları arasında Güney Asya'da kara sıcaklığı ortalaması 45 derece iken, denizlerde sıcaklık 25 derece olur. Muson yağmurları şiddetli olabileceğinden, özellikle karaya vurdukları sahil kesimlerinde ciddi sel baskınlarına ve dev dalgalara sebep olurlar.Muson iklimi çok yağışlı olur.

  Hava Durumu
  Yağışlar Dolu, Kar, Yağmur, Çisenti, Kırkikindi, Konveksiyonel, Sulusepken, Çiğ, Kırağı
  Mevsimler İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış
  İklimler Akdeniz, Karadeniz, Karasal, Ilıman, Marmara, Soğuk,Ç**, Sıcak, Muson
  Rüzgarlar Fırtına, Alize, Pampero, El Niño, La Niña, Jet stream, Yıldız, Poyraz, Gündoğusu, Keşişleme, Kıble, Lodos, Kasırga, Siklon, Hortum, Tayfun
  Bulutlar Cirrus, Cirrocumulus, Cirrostratus, Altocumulus, Altostratus, Nimbostratus, Stratocumulus, Stratus, Cumulus
  Meteorolojik olaylar Sis, Nem, Su buharı, Gökkuşağı, Şimşek, Yıldırım, Tsunami, Sel, Gök gürültüsü
  Küresel ısınma Sera etkisi, Sera gazları, Global Warner,
  *primadonna* bunu beğendi.
 3. *primadonna*

  *primadonna* Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2010
  Mesajlar:
  45
  Beğenileri:
  20
  Ödül Puanları:
  0
  çok teşekkürler :)
 4. metin2tr

  metin2tr Üye

  Katılım:
  14 Nisan 2009
  Mesajlar:
  201
  Beğenileri:
  188
  Ödül Puanları:
  0
  bir şey değil sorun olursa konu açman yeterlidir iyi forumlar...

Sayfayı Paylaş