MUTASYON ve MODİFİKASYON

Konu 'Fen Bilgisi 8. Sınıf' bölümünde fenci alican tarafından paylaşıldı.

 1. fenci alican

  fenci alican Üye

  Katılım:
  31 Mart 2011
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Mutasyon
  DNA dizilimindeki bu değişiklik, farklı genetik özelliklerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bazen, hücre bölünmesi sırasında kromozomların sayısında artma ya da azalma şeklinde değişiklikler de olabilir. DNA dizilimindeki ve kromozomlardaki değişiklikler mutasyon olarak adlandırılır.
  Radyasyon , bazı kimyasal maddeler , ilaçlar ve güneş ışığı mutasyona sebep olabilir: Örneğin, gebelik döneminin ilk aylarında röntgen filmi çektirmek bebekte mutasyona, dolayısıyla gelişim bozukluklarına sebep olabilir.
  Mutasyonlar,
  *Hem vücut hem de üreme hücrelerinde oluşabilir.
  *Üreme hücrelerinde görülen mutasyonlar dölden döle geçme özelliğine sahiptir.
  *Vücut hücrelerinde görülen mutasyonlar ise ancak eşeysiz üreme gösteren canlılarda dölden döle geçebilir.
  *Mutasyonların etkileri olumlu veya olumsuz olabilir. Örneğin bitki üreme hücrelerinde görülen mutasyon sonucu bitkilerin
  büyüklüğü ya da tohumlarının sayısında değişiklik oluşabilir.
  *Diğer taraftan zararlı mutasyonlar da vardır. insanların genlerinde meydana gelen bazı mutasyonlar farklı hastalıkların ve genetik bozuklukların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Örneğin; hemofili, orak hücreli anemi, albinoluk, alti parmaklılık, Down sendromu gibi rahatsızlıklar, mutasyon sonucu ortaya çıkmıştır.
  *Ayni şekilde, bazı mutasyonların kansere sebep olduğu da bilinmektedir.

  Modifikasyon
  Çuha çiçeği ortam sıcaklığı 15-25 oC arasındaki bir ortamda yetiştirilirse çiçeklerin rengi kırmızı, 25-35 oC arasındaki bir ortamda yetiştirilirseçiçeklerinin rengi beyaz olur.
  Ari ve karıncalarda larvaların beslenme koşulları değiştiğinde vücut şekilleri ve davranışları değişir. Ari larvaları çiçek tozuyla
  beslendiğinde isçi arılar, ari sütüyle beslendiğinde ise kraliçe ari oluşur.
  Çuha bitkisi, ari ve karıncalarda görüldüğü gibi çevre şartlarının etkisiyle canlılarda ortaya çıkan ve kalıtsal olmayan değişikliklere modifikasyon adi verilir. Spor yapan kişilerde kasların gelişmesi, yazın güneşli günlerde teninizin bronzlaşması da modifikasyona örnektir.
  *Kalıtsal değildir. Nesilden nesile aktarılmaz.
  Tek yumurta ikizlerinde genetik yapı aynidir. Bu ikizler farklı çevre şartlarında yetiştiklerinde farklı özellikler gösterirler.Bu modifikasyona örnektir.

  HAZIRLAYAN :ALİCAN YILMAZ

Sayfayı Paylaş