Mutluluğun Sırrı Ve Hiç Olmanın Bilinci

Konu 'Dini Hikayeler' bölümünde P!NqUeEn <3 <3 tarafından paylaşıldı.

 1. P!NqUeEn <3 <3

  P!NqUeEn <3 <3 Üye

  Katılım:
  29 Mart 2010
  Mesajlar:
  747
  Beğenileri:
  168
  Ödül Puanları:
  0

  Bir tüccar. ‘mutluluğun sırrı’nı öğrenmesi için oğlunu insanların en bilgesine yollamış.Bilge, bir tepenin üzerinde bulunan güzel bir sarayda yaşıyormuş.Delikanlı, bilgeye yaklaşabilmek için, birçok kişi gibi, sıranınkendisine gelmesini beklemiş.Ancak iki saat sonunda bilgeye ulaşabilmiş.Ama hayal kırıklığı! Çünkü aldı...ğı cevap ‘Benim sana mululuğun sırrını açıklayacak zamanım yok’ olmuş. Bilge, delikanlıya ‘Üç, beş saat sarayda dolaş ama sana vereceğim şu kaşık içerisindeki iki damla yağı dökmeden bana getir’ demiş.
  Delikanlı, sarayın merdivenlerinden inip çıkmış; bir salondan öbürüne geçmiş; gözünü o iki damla yağdan ayıramıyomuş. Öyle ya, ya dökerse!!! Süre dolunca gene bilgenin yanına gitmiş.
  -Buyurun kaşığı…iki damla yağı dökmeden size getirdim.
  -Güzel…Peki yemek salonundaki Acem halılarını gördün mü? Ya bahçıvanbaşının yetiştirdiği o güzel çiçekleri; yemyeşil bahçeyi? Kütüphanemdeki birbirinden ilginç kitapları fark ettin mi?
  -Utanarak itiraf edeyim ki, hiçbir şeye bakamadım.Elimdeki kaşıktan gözlerimi ayıramadım.
  -Olmaz… Dolaş ve yakından gör her şeyi.Oturduğu evi tanımadan bir insana güvenmezsin çünkü.
  Delikanlı gene elinde, iki damla yağ bulunan kaşık, sarayı gezmeye ve her tarafa dikkatle bakmaya başlamış.Gerçekten birbirinden güzel sanat eserleri odaları süslüyormuş.Bahçede, binbir rayiha saçan çiçekler…rengârenk.
  Dönüşte bilgeye gördüklerini teferruatıyla anlatmış.
  Bilge sormuş:
  -Peki sana emanet ettiğim iki damla yağ nerede?
  Delikanlı büyük bir mahcubiyetle kaşıktaki yağın döküldüğünü fark etmiş.Bilgeler bilgesi şöyle konuşuş:
  Sana verebileceğim tek bir öğüt var: Mutluluğun sırrı, dünyanın bütün harikalarını görmektir ama, kaşıktaki iki damla yağı unutmadan.

  O iki damla yağ, ‘Ezel’den ‘Ebed’e uzanan sonsuzluğu temsil ediyor olabilir mi? Ve o sonsuzluk içinde, bizim bir hiç olduğumuzu mu anlatıyor acaba?
  abdulmelik bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş