Müziğin Tarihçesi

Konu 'Müzik Kulübü' bölümünde Desert Rain.* tarafından paylaşıldı.

 1. Desert Rain.*

  Desert Rain.* Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  3.421
  Beğenileri:
  2.918
  Ödül Puanları:
  0

  Müzik tarihi


  Recep Uslu'nun araştırmalarına göre müzik tarihi kendine ait metotlara sahip olmakla birlikte, genellikle tarih metodolojisini kullanır. Metodolojik anlamda müzik tarihi araştırmaları müzikolojinin kurulduğu yıllarda başlamıştır. Alan araştırmaları, güncel müzik tarihine girmektedir. Türe, ülkelere, coğrafi bölgelere, insan toplumlarına ve konularına göre müzik tarihi yazılabilir. Müzik tarihi metinlerinde araştırılan konunun terimlerine bağlı kalmak kabul edilen esaslardandır.

  Kategori:


  eleman A
  eleman B
  eleman C

  --------------------------------------------------------------------------------

  Türk müziği tarihinin başlangıcı, dönemleri, bestekarların eserleri, bestelerin kritiği ve türlere ayrılması problemleri üzerine değişik görüşîle vardır. Bestelerde Tasnif Heyeti'nin fikirleri, dönemler konusunda ise Ercüment Berker'in fikirleri yaygınlık kazanmıştır. Müzik, ilk çağlardan itibaren toplumsal gelişime paralel bir seyir izledi. Toplumsal yaşamdaki sınıfsal ayrışmalar aynen müziğe de yansıdı. Her dönem politikaların uygulanmasında, kültürün oluşturulmasında büyük önem taşıdı. Yönetenler açısından da yönetilenler açısından da misyonlar yüklendi. Yönetenler, sistemin devamını sağlamak için milyonlarca kişiye yasaklarını benimsetmek için ya da yozlaştırmak, değerlerinden uzaklaştırmak için kullandılar müziği. Ezilenler ise kederlerini, sevinçlerini, öfkelerini dile getirmek için...

  Bugün yaşanan karmaşa, aynen müziğe de yansıyor. Yüzyıllar boyu nasıl olduysa, bugünün ilişki ve çelişkileri de farklı müzik türlerini ortaya çıkarıyor.

  Piyasa dengeleri, gelişecek ya da bitecek olan müzik akımlarını belirliyor. Piyasa dışı olan müzik, gururla yolculuğuna devam ediyor...


  Eserler
  Yayımlanmış Türk müzik müziği tarihi eserleri içinde Saadettin Nüzhet Ergun'nin antolojisi, Rauf Yekta ve Suphi Ezgi'nin Türk Musikisi, Yılmaz Öztuna'nın ansiklopedisi, M. Ragıp Gazimihal'in eserleri ile M. Nazmi Özalp'in Türk Musikisi Tarihi'nin önemli yeri vardır.

  Batı müzik tarihi üzerine Türkiye'de yayımlanan ilk eser Ahmet Muhtar Ataman'ın eseridir. İlhan Mimaroğlu, Önder Kütahyalı ve Ahmet Say tarafından yazılan batı müzik tarihleri ve Atilla Dorsay'ın Türkiye'de popüler müziğin tarihini anlatan eseri, daha sonra yayımlanan eserlerden bazılarıdır. Champiqneulle'nın Dünya Müzik Tarihi eseri de Tanju Gökçöl tarafından Türkçeye kazandırıldı.

  Rauf Yekta, Suphi Ezgi, Yılmaz Öztuna, M. Ragıp Gazimihal, Ahmet Say, Cem Behar, Bülent Aksoy, Recep Uslu gibi birçok yazarın Türk müziği tarihi üzerine metinleri varsa da, M. Nazmi Özalp'in Türk Musikisi Tarihi adlı eseri bu alandaki kapsamlı tek eserdir.
  ayceNuR ve amelya bunu beğendi.
 2. amelya

  amelya Üye

  Katılım:
  27 Aralık 2010
  Mesajlar:
  166
  Beğenileri:
  22
  Ödül Puanları:
  0
  TeŞekkÜrler
  ziynet yavuz bunu beğendi.
 3. amelya

  amelya Üye

  Katılım:
  27 Aralık 2010
  Mesajlar:
  166
  Beğenileri:
  22
  Ödül Puanları:
  0
  ya ama ben normal yazıyorum cevaplaya bastığımda böyle çıkıyor diğerindede öyle olmuştu neden acaba bilemıyorum en çok ta I harfınde oluyor (kusura bakmayın ben bir saat boyunca küçük büyük yazamam üstelik benim suçum yok!!!kaba oldu ama doğrular bu!!

  ÖZÜR DİLERİM YANLIŞLIĞIM VARSA!!!
 4. Desert Rain.*

  Desert Rain.* Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  3.421
  Beğenileri:
  2.918
  Ödül Puanları:
  0

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  ya ama bven normal yazıyorum cevaplaya bastığımda böyle çıkıyor diğerindede öyle olmuştu neden acaba bilemıyorum en çok ta I harfınde oluyor (kusura bakmayın ben bir saat boyunca küçük büyük yazamam üstelik benim suçum yok!!!kaba oldu ama doğruları bunu cevapladığımdada kesinlikle üstte olduğu gibi çıkacaktır !!! :(
  Genişletmek için tıkla...

  Tamamını büyük yazarsanız öyle olur..
  Ayrıca mesajınızı değiştirdiğiniz gözümden kaçmadı..

  Ceza aldığınız mesaj ile bu aynı değil..

  Eğer küçük yazarsanız bu yazı gibi doğru olur.

  Tartışmaya girmeyelim lütfen. Üstelik yeri burası değil.

  Ayrıca bir uyarı size zarar vermez, bu kadar abartmayın..

  Kurallara uyarsanız ikincisini almazsınız.
 • amelya

  amelya Üye

  Katılım:
  27 Aralık 2010
  Mesajlar:
  166
  Beğenileri:
  22
  Ödül Puanları:
  0
  genellikle küçük yazdığımız için öyle alıştık sizde bunu düzeltmeye bakın bunda biz yazı yazdık kendisi öyle oluyor
  yinede özür dilerim :)
 • Sayfayı Paylaş