Namık Kemal ve Tiyatro Yapıtları

Konu 'Edebiyat 11.Sınıf' bölümünde thought_reader tarafından paylaşıldı.

 1. thought_reader

  thought_reader Üye

  Katılım:
  6 Nisan 2008
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  1

  Namık Kemal'in tiyatro yapıtlarındaki olay ve karakterlerin genel özellikleri nelerdir? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
 2. Özel Üye Ahmet

  Özel Üye Ahmet Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.010
  Beğenileri:
  315
  Ödül Puanları:
  83
  NAMIK KEMAL (1840-1888)

  Tanınmış bir ailenin çocuğu olarak doğmuş iyi bir eğitim almıştır.
  16 yaşında evlenen şair o yıl İstanbul’a dönerek şiirlerini Divan’ında toplamış şair çevrelerince büyük bir beğeni ile karşılanmıştır.
  * Şinasi ile tanıştığı Tasvir-i Efkar gazetesiyle birlikte onda batılı boyutta düşünceleri belirmiştir. Bu gazetedeki yazıları ile hükümeti eleştirmiştir. Abdülaziz karşıtı Şehzade Murat yanlısı yazıları yüzünden sık sık sürgüne gönderilmiştir.
  *Sanatın halkı eğitmek için bir araç olduğu bilinciyle yapıtlarında Meşrutiyet’in kurulmasını amaçlamıştır.
  *Şehzade Murat’ın 3 aylık saltanatının ardında tahta çıkan Sultan Abdülhamit Kanuni Esasi’yi hazırlayan grubun içinde Ziya Paşa ve Namık Kemal’i de görevlendirmiştir. Ancak Kanuni Esasi de “Sakıncalı görülenlerin yut dışına çıkartılması” maddesinin çıkmasına engel olamamışlardır. E bu durumda da Abdülhamit’le de araları bozulmuş; ne de olsa Namık Kemal’in sürgün maceraları çoktur. HA bu arada Ziya Paşa ile de araları bozulacak, ileride bekleyin…Az sonra…Neyse , Abdülhamit’e ve saraya kalemiyle saldırmıştır.
  *Üyesi bulunduğu YENİ OSMANLILAR CEMİYETİ sürgüne gönderilirken N. Kemal Londra’ya topuk yapmış oralarda da boş durmayarak Hürriyet (Ziya Paşa ile birlikte) gazetesini çıkarmıştır.
  *Namık Kemal yenileşme dönemi Türk edebiyatına vatan, millet, hüriyet, hak, adalet, istiklal, eşitlik gibi kavramları getirmiş ve gür sesiyle haykırmıştır.
  *İmparatorluğun içinde bulunduğu durum karşısında kurtuluş çareleri arayan şair politik konulara yönelmiş ve sosyal ve siyasi içerikli konularda yazmış, derin bir vatan sevgisiyle kahramanlık şiirleri yazmıştır.
  *Roman, şiir, makale, tiyatro, eleştiri, tarih, biyografi türlerinde eserler vermiştir. Ancak nesri şiirinden daha üstündür.
  * Yapıtlarında romantizmin etkisi görülmektedir.
  *Dilde yalınlaşmak gerektiğini söylemiştir ancak tiyatro yapıtları dışında süslü ve ağır bir dil kullanmıştır.
  *Divan şiiri antolojisi HARABAT’ın önsözünde divan şiirini öven Ziya Paşa’ya kızan sanatçı TAHRİB-İ HARABAT adlı ilk eleştiri yazısını yazmıştır. Harabat’ın ikinci cildi yayımlanınca da TAKİB-İ HARABAT adlı eleştiri yazısını yazmıştır.

  Tiyatro:
  Zavallı Çocuk, Vatan Yahut Silistre, Celaleddin Harzemşah, Kara Bela, Âkif Bey, Gülnihal
 3. thought_reader

  thought_reader Üye

  Katılım:
  6 Nisan 2008
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  1
  Teşekkürler arkadaşım ancak tam olarak aradığım şey bu değildi.Namık Kemal'in tiyatro yapıtlarındaki olay ve karakterlerin genel özellikleri nelerdir
 4. ~~Özge~~

  ~~Özge~~ Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.864
  Beğenileri:
  1.697
  Ödül Puanları:
  36
  şöyle olabilir mi??

  toplumsal nitelik taşırlar, vatan, hürriyet, eşitlik konularına önem verirler... sanat toplum içindiri savunurlar..

Sayfayı Paylaş