Nasıl Çalışmalıyım ???

Konu 'Öğretmenler Odası' bölümünde Moderatör Mertcan tarafından paylaşıldı.

1. Moderatör Mertcan

Moderatör Mertcan Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    107
    Ödül Puanları:
    43

Öğretmenlere soruyorum . Ben 10.sınıfa geçtim ve anadolu lisesinde, sayısal biyoloji alanını seçtim.Ben bu yaz gelecek sene (10.sınıf için) çalışmak istiyorum sizce nasıl çalışmalıyım?
  2. Moderatör Mertcan

Moderatör Mertcan Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    107
    Ödül Puanları:
    43
  3. VbulletinProt

VbulletinProt Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Fizik Kimyayı Önemse gerçi bizde böyle bölümler yoktu :)
    Matematikte ve Geometride zorlana bilirsin özellikle fonksiyonlar ve Trigonometri konularını gözden geçirmeni öneririm
    Moderatör Mertcan bunu beğendi.
  4. HaYaT SéRSéRi

HaYaT SéRSéRi Üye

Beğenileri:
    1.061
    Ödül Puanları:
    114
    Yer:
    uçurumun dibi.
    VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ
    Meşgul olmak kolay, verimli olmak zordur. Hayatınızla ilgili kararları rastlantılara bırakırsanız, çalışmalarınızı ve başarınızı engelleyecek pek çok sebeple karşılaşırsınız. Başarıya ulaşabilmek için anlama, öğrenme ve hız kazanma çalışmalarını sistematik bir şekilde sürdürmek gerekir. Verilen bilgileri programlı ve disiplinli bir ev çalışmasıyla sürdürmeyen öğrencinin başarıya ulaşması çok güçtür. Başarının en kolay, en kısa yolu ÇALIŞMAKTIR! Sınavlarda şans faktörü oranı % 0’a yakındir.
  5. HaYaT SéRSéRi

HaYaT SéRSéRi Üye

Beğenileri:
    1.061
    Ödül Puanları:
    114
    Yer:
    uçurumun dibi.
    Tanıdık Cümleler

· Ders çalışmaya bir türlü başlayamıyorum
    · Çok çalışıyorum ama başarılı olamıyorum
    · Ders çalışmaya konsantre olamıyorum
    · Ders çalışmaya başladığımda, dersle ilgisi olmayan birçok düşünce aklıma geliyor

6. HaYaT SéRSéRi

HaYaT SéRSéRi Üye

Beğenileri:
    1.061
    Ödül Puanları:
    114
    Yer:
    uçurumun dibi.
    Niçin Verimli & Etkin Ders Çalışamıyoruz?

· Belirsiz hedef
    · Plansız, programsız, sistemsiz çalışma
    · Ders çalışma ilkelerine uymama
    · Başarıya inanmama
    · Derslerden korku
    · Önyargı
  7. HaYaT SéRSéRi

HaYaT SéRSéRi Üye

Beğenileri:
    1.061
    Ödül Puanları:
    114
    Yer:
    uçurumun dibi.
    Daha iyi olmaktan vazgeçen, iyi olmaktan da vazgeçmiştir.
  8. HaYaT SéRSéRi

HaYaT SéRSéRi Üye

Beğenileri:
    1.061
    Ödül Puanları:
    114
    Yer:
    uçurumun dibi.
    HANGİ DERS NASIL ÇALIŞILIR?

Türkçe

Türkçe dersi birçok öğrenci tarafından yalnız başına halledilecek bir ders olarak düşünülmektedir. Oysa bu yanlış bir varsayımdır. Belki matematik veya fizik kadar bir öğreticiye ihtiyaç yoktur ama genç ve tecrübesiz bir öğrencinin soruya bakış tarzı ile profesyonel bir öğretmenin soruya bakış tarzı arasında da dağlar kadar fark vardır.
    Türkçe sorularının belli bir kısmı bilgi gerektirmektedir. Edebiyat, dil bilgisi, kelime ve cümle bilgisi soruları, öğrencinin Türkçe’yi ne derece bildiğini ölçmeye yöneliktir. Anlatım bozuklukları ve paragraf soruları ise öğrencinin dilini ne derece anladığını ve ne kadar fonksiyonel kullandığını, kavrama gücünü, ilişki kurma yeteneğini ortaya çıkarmaya yöneliktir.
    Bu nedenlerle Türkçe dersi, tek başına halledilebilecek bir ders değildir. Türkçe dersinde de bilgi, diğer dersler gibi dinleme, anlama, pratik yapma yöntemleriyle kazanılacaktır. Yoruma dayalı alanlardaki başarı ise bakış açınızın geliştirilmesi ile mümkündür. Bakış açısı ise farklı metinler okuyarak geliştirilebilir.

Matematik

Öğretmeninizin anlattığı konuları mutlaka dikkatli bir şekilde dinleyiniz.
    Dinleme esnasında öğretmeninizin dikkat çektiği, önemli olduğunu söylediği yerleri mutlaka özenle gözden geçiriniz.
    Ders esnasında çözülen örnek sorulara dikkat ediniz.
    Matematik dersinde genellikle anlatım azdır. Dersin başlangıcında öğretmen o konunun kurallarını verir –bu süre genellikle 10 dakikayı geçmez- daha sonra o kuralla ilgili örnek soruların çözümüne geçilir. Verilen kuralı kavramadan, soruları çözmek imkânsızdır. Bu nedenle kuralı iyice kavramalı, anlaşılmayan yerler defalarca sorulmalı, en son olarak soru çözümlerine yönelmelidir.
    Eğer bir sınıf ortamında değil de, yalnız başına çalışılıyorsa, yine önce kural öğrenilmeli, fakat daha sonraki adımda örnek soruların çözümleri dikkatle incelenmelidir.
    Bu kavrama sürecinden sonra artan sayılarda test çözülmeli ve böylece farklı soru tipleri üzerinde hız kazanılmalıdır.
    Çözemediğiniz soruların yanıtlarını mutlaka aramalısınız. Çözemediğiniz her soru hanenize bir eksi olarak yansıyacağından mutlaka çözümlere ulaşmalısınız.
    Farklı yayınları takip etmek, değişik soru tiplerini görmede size yardımcı olacaktır. Bu nedenle tek bir kitaptan değil, değişik kitap ve dergilerden de yararlanmaya çalışın.
    Matematik dersi ilk başlarda çekilmez bir ders olarak düşünülebilir. Konunun temel formülü bir öğreticiden (okul-dershane-değişik yayınlar) öğrenildikten sonra, bol pratik yapmak, çok sayıda soru çözmek işinizi kesinlikle kolaylaştıracaktır.
    Testler arasında ayrım yapmamalısınız. “Bu soru kolaymış ben bunu çözerim” diyerek başınızdan def etmek veya “Bu soruda amma zormuş, kim uğraşacak şimdi bununla!” demek doğru bir davranış değildir. Gördüğünüz her soruya mutlaka zaman ayırmalısınız.
    Deneme sınavları durumunuzu açık ve net bir şekilde ortaya koyacaktır. Bu nedenle denemeleri önemseyin ve bu sınavlarla açığa çıkan eksiklerinizi en kısa sürede telafi etmenin yollarını arayın.

Sosyal Bilimler

(Tarih, Coğrafya, Felsefe Grubu)

Sosyal bilimler soruları genellikle öğrencilerin zorlanmadan çözebilecekleri sorulardır. Bunun temel nedeni ise sosyal bilimlere ait bilgilerin içselleştirilmesi, yani öğrenilenlerin gerçek hayatla özdeşleştirilmesidir.
    Sosyal bilimler konuları genellikle bir kez öğrenildikten sonra akılda kalıcılık gösterirler. Fakat yine de öğrenme sürecinden sonra bol tekrar yapmak gerekmektedir.
    Farklı tiplerde soru çözmek, öğrenciye hız kazandıracaktır. Bu hız ise sınav anında çok işe yarayacaktır. Sosyal bilimleri hızlı bir şekilde geçmek, diğer sorulara daha fazla zaman ayırmak demektir. Fakat unutmayın ki tüm rakipleriniz böyle düşünüyordur.
    Sosyal bilimler soruları genellikle önceki yıllarla paralellikler gösterirler. Çıkabilecek sorular tahmin edilebilir nitelikte olduğu için, bu tahmini en iyi dershane öğretmenleri yapabilirler. Bu nedenle öğretmeninizi can kulağıyla dinlemenizde büyük fayda vardır.
    Coğrafya bölümüne ait soruların sayısal değerler taşıması ve grafiklerin önemli bir yer tutması, tarih bölümüne ait sorularda da kronoloji bilgisi gerekebildiği için, bazı bölümlerin bellenmesi, iyice öğrenilmesi gerekir.

Fen Bilimleri

(Fizik, Kimya, Biyoloji)

Fen bilimleri derslerine ait soruların tama.ma yakını öğrenmeye dayalı, bilgi sorularıdır. Yorum gücü çok az bir yer tutar. Bu nedenlerle fen bilimleri dersleri, öğrencinin iyi çalışmasını gerektiren derslerdir.
    Öğrencinin fen bilimlerine girmeden önce yapacağı küçük hazırlıklar onun öğrenmesini kolaylaştıracaktır. Önceden o konuya hazırlanmak demek öncelikle o konuyu okumaya dayanır. Ancak biyoloji dersi için okuma pozitif bir etki gösterirken, fizik dersi için aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu sizi yıldırmasın. Fiziğin kendi içerisindeki mantık, göz aşinalığı ile daha kolay anlaşılabilecektir. Bir şekli veya bir grafiği önceden bir kez görmek bile işlerinizi kolaylaştıracaktır. Özellikle koyu puntolarla vurgulanan kısımları gözden geçirmek, formüllere şöyle bir göz atıp, bu konu hakkında zihninizde oluşan soruları bir kenara yazmak bile sizi, bu işlemleri yapmayan arkadaşlarınızdan ayıracaktır.
    Dersleri düzenli takip etmeyi aksatmayın. Derslerde öğretmeniniz anlatırken dikkatli dinleyin ve notlar alın. Konu anlatımının sonunda önceden hazırladığınız veya ders anında aklınıza takılanları mutlaka sorun. Soru sormaktan hiç çekinmeyin. Öğretmenlerin hazırladıkları sorular yardımıyla konuyu öğrenmeye çalışan öğrencileri sevdiğini de sakın unutmayın.
    Derslerinizi bir program dâhilinde tekrar edin. Konuyu iyice öğrendiğinizi anladığınızda test çözmeye yönelin. İlk başlarda düzenli tekrarları ve testleri bir arada götürmek zorunda kalacaksınız. Fakat zamanla tek işiniz test çözmek olacaktır. Bu evrede de ne kadar test çözdüğünüz önem kazanacaktır.
    Fen bilimlerinde konular yığınsaldır. Yani her bilgi bir öncekinin üzerine inşa edilir. Bu yüzden bir konuyu iyice anlamadan diğer konuya geçmeyin. Eğer böyle bir hata yaparsanız, her konuyu birazcık biliyor olacaksınız. Bu da hiçbir işe yaramayacaktır.
  9. HaYaT SéRSéRi

HaYaT SéRSéRi Üye

Beğenileri:
    1.061
    Ödül Puanları:
    114
    Yer:
    uçurumun dibi.
    SALİH TOYRAN
    REHBERLİK UZMANI
    NİĞDE SINAV DERGİSİ DERSHANESİ

Bende aynı sorunu yaşıyordum ama hocam bana yardım etti sağolsun.

Sayfayı Paylaş