Nasil ders çalismaliyiz?

Konu 'YGS - LYS Destek' bölümünde REVŞEN tarafından paylaşıldı.

1. REVŞEN

REVŞEN Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0

NOT:Arkadaşlar bu konun yeri burasımı?tam kestiremediğim için burada yayınlıyorum:
    1. 5 saat araliksiz ders çalismak yerine her 45 dk.da bir 10 dk. ara vererek çalisma daha faydalidir. Bu aralikta beden gevser ve zihin ögrendiklerini saglamlastirir. 45 dk. ders çalistiktan sonra tekrarlanan bilgi uzun va**** bellege yerlesir.

2.Okul çikisindan sonra 1-1,5 saat okul giysilerini çikarip yerlestirme, el yüz yikama, yemek ve dinlenme için ayrilmali

3.En kisa zamanda ders basina geçip o gün islenen konularin genel tekrari 15 dk. bile olsa muhakkak yapilmali

4. 10 dk. ders arasi verilmeli

5.Ertesi gün ödevlerine hazirlik seklinde çalismalarin ve ödevlerin yapilmasi

6.Problem çözümüne ulasincaya kadar ara verilmemeli

7.Konuyu çalismaya baslamadan önce konunun alt basliklarim sirasi ile okuyup arlarinda baglanti kurmaya çalisin.

8.Küçük kartlara önemli notlari, ezberi zor olan bilgileri, formülleri yazip yaninizda tasiyin, otobüs durak yolculuk gibi yerlerde firsat buldukça tekrar edin.

9.Gece yatmadan önce gün içinde ögrenilenleri 10 dk. Tekrarlayin, sabah kalkinca ayni bilgileri bir kez daha gözden geçirin. Böylece bilgileriniz tam ögrenilmis olur.

10.Bu bilgilerden sonra ders programi çikarmakta zorlaniyorsaniz sinif ögretmeninize ve rehberlik servisine basvurabilirsiniz.

Zihnin dagilmasina yol açan içten ve distan kaynaklar vardir.

Zihnin dagilmasina yol açan dis sebepler
    a-Yatarak ders çalismak

b-Ders çalisirken müzik dinlemek

c-Telefonla uzun süre konusmak

d-Çalisma esnasinda bir seyler yemek içmek

e-Çalismaya sik sik ara vermek

Zihnin dagilmasina yol açan iç sebepler
    a-Hayal kurmak

b-Endiselere kapilmak

Hayal kurmak çalismaya baslayan ögrencinin çalismasini engelleyen en sik karsilasilan durumdur. Çalismaya baslarken hayal kurmaya basliyorsaniz ve çalismaniz engelleniyorsa size iki öneride bulunacagiz.

Birincisi:Böyle bir durumda kurmak istediginiz hayali kendinize ödül olarak verin. "Bu ders çalisma seansimi tamamladigim zaman 10 dk.hayal kuracagim" deyin eger kendinizi kontrol edebilen bir ögrenciyseniz çalisma isteginiz artacaktir. Çalismanizin bitiminde kendinize hak ettiginiz ödülü zevkle verin ve hayalinizi zevkle kurun.

Ders çalisirken hayale dalarsaniz ve bunu kendinize ödül olarak verecek sekilde ayarlayamiyorsaniz ikinci öneri olarak kurdugunuz hayale devam edip bitirmenizdir. Hayalinizi bitirdiginiz zaman tekrar derse dönün. Bu hayallerin geri gelmesini önlemenin bir yoludur.

5-10 dk. gibi makul bir süre içinde derse denemediginizi fark ederseniz yerinizden kalkin yürüyün, hafif fizik egzersiz hareketleri yapip kendinizi zihninizi ve hafizanizi degistirin.

Endiseler: Zihin dagilmasina yol açan baska sebeplerden biri de endiselerdir, "bu sinavda basarili olabilecek miyim?, çalisacak bunca konu var, hiç zamanim kalmadi. Mahvoldum, hapi yuttum" buna benzer sorular her ögrencinin zihnini mesgul edebilir.

Kendinize su sorulari sormanizi öneriyoruz. "Bu tür düsünceler benim çalismami kolaylastiriyor mu?,Bu düsünceler amacima hizmet ediyor mu? Bu düsünceler bana yardimci oluyor mu?"Bu sorulara verilecek cevap hayir olduguna göre yapilacak olan bu düsüncelerde uzaklasip çalismaya yönelmektir.

DERS HANGI SAATLERDE DAHA IYI ÇALISILIR?

Hayatinda basarili olmus ve kisa yasama pek çok seyi sigdirmis meshur kisiler vardir. Bu kisiler sabah vakitlerini çok iyi degerlendirmis ve sabah erken kalkip sonrada uyumamayi aliskanlik edinmislerdir. Fizyologlara göre en iyi ögrenme saatleri
    SABAH :

8-11: Fizyologlara, uyaniklik veren" kortizol" hormonunun en fazla sabahin bu saatlerinde salgilandigim belirlemislerdir bu nedenle zihin bu saatlerde daha açiktir ve diger saatlere göre ögrenme daha çabuk ve kalici olur.

ÖGLEDEN SONRA :

Ögle saatlerinde vücutta yorgunluk ve vücut sicakliginda düsme olur.

16.00-18.00: Bu saatlerde vücut tekrar canliligini kazanir ve zihinsel canlilik da artar. Kalici ögrenme istiyorsaniz zihnin açik oldugu sabah saatlerinde ögrendiklerinizi ögleden sonraki bu saatlerde tekrar ediniz. Yani okulda ögrendiklerinizi bu saatlerde tekrar edebilirsiniz.

18.00-19.00: Saatleri arasinda vücut sicakligi artar. Bu saatlerde fiziksel egzersizler yararli olur.

19.00-22.00: Zihin yine ögrenme faaliyetine açilir. Bu saatlerde daha kolay ögrenme olur ve bu durum 3 saat sürer.

22.00-23.00: Uyku baslangici olan bu saatlerde vücut dinlenmek ister. Uyku ihtiyaci için bu saatlerde yatmak dogru olur.

ETKIN DINLEME
    1) Kulaklarinizi egitin. Zihin ve kulaklariniz gerekli olan seslere yogunlastirilmalidir.

2) Bir seyi dinlemek zorunda kaldiginizda sikici gelse dahi hemen onu bir kenara atmayin. "Bundan nasil yararlanabilirimi" sorusunu sorun hiç ummadiginiz bir yerde isinize yarayabilir.

3) Daha uzun dinlemeye çalisin.

4) Iyimserlikle dinleyin. Eger bundan yararlanacaginiza umutla inançla, zihninizi kurarak dinlerseniz, büyük ölçüde bu konusmadan yararlanabilirsiniz.

5) Açik fikirli ve önyargisiz olun .

6) Ayni fikirde olmasaniz bile isittiginiz fikirlerin ayni sizinkiler gibi birer görüs oldugunu unutmayin.

7) Dinlerken ögretmenin anlatis tarzini degil anlattiklarini dinleyin, anlatim tarzindaki eksikliklere takilmayin.

8) Dikkat dagitan seylerle ilgilenmeyin. Olumlu seylere dikkatinizi yogunlastirin.

9) Dinleyeceginiz konu veya dersle ilgili ön hazirlik yapin. Böylece anlatilan konuya asina olacaginizdan konuyu daha kolay anlayabilirsiniz. Detaylari kaçirmazsiniz.

10) Dinlerken not tutmak dikkatinizin dagilmasini önler .

Arkadaşlar, Efendiler ve Ey Millet!..
    İyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz.
    En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır.
    Mustafa Kemal Atatürk

Serdal'dan;
    Emeğe saygısı olmayanların "Emeği" de olmaz!..
    Halkın gücü ve iradesi kazanacak,ihanet ve yolsuzluk çarkı sona erecek..
    Yaşasın "Yurtseverler"..Yaşasın "Halk"...Yaşasın "Emek"...
    Halkın gücünü yenemeyecekler..Halk birleşecek , iktidara yerleşecek!...
    Halk bir gün elbet gerçekleri görecek.O güne kadar halkı bilinçlendirecek olanlar ise Yurtseverlerdir,Emekten yana olanlardır,Halkçı olanlardır....
    Halk bilinçlenecek , iktidara yerleşecek!.Yaşasın Halkın iktidarı...
  2. By.Morfin

By.Morfin Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    güzel paylaşım.. teşekkürler..

ben genelde müzik dinleyerek çalışıyorum.. tavsiye ederim.. ama dinlediğiniz şarkı türü hareketli olursa daha güzel oluyor zevk alıyorsunuz çalışmaktan..
    Son düzenleyen: Moderatör: 18 Ağustos 2009
  3. burcc

burcc Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    mozhart bethoven nı ders yaparken dınlenırse cok güzel zıhın acıyor cunku beyının ölmüş hücrelerini yenıden canlandırıyor ...kanıtlanmıs
  4. seraap_71

seraap_71 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkür ederiz çok yararlı oldu benim için çünkü benimde dikkatim çok çabuk dağılır...
  5. sprinq

sprinq Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bunları ben zaten çogunlukla uyguluyorum yani dikkatim felan dagıldıgında yapıyorum bunları:D
    sağol=)
  6. JoGa

JoGa Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Saat 5 okuldan çıkış odadan içeri girme kıyafetleri çıkarmadan pc açma başına oturma ve 12 de kalkma uyuma :D
  7. çalışkan kızz

çalışkan kızz Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    böyle bilgiler gerçekten çok iyi oluyor çok saol çok teşekkürler:):):)..
  8. --su--

--su-- Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    saol değil sağol üsteki.:D
    SAĞOL ..;)
  9. çalışkan kızz

çalışkan kızz Üye

Beğenileri:
    1