"Ne ekersen onu biçersin" konulu kompozisyon

Konu 'Türkçe 8. Sınıf' bölümünde ladyselın tarafından paylaşıldı.

 1. ladyselın

  ladyselın Üye

  Katılım:
  26 Aralık 2012
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  ' Ne ekersen onu biçersin ' komposizyn yazarmısınız ?????
 2. Moderatör Seher

  Moderatör Seher Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  31 Ekim 2010
  Mesajlar:
  2.775
  Beğenileri:
  905
  Ödül Puanları:
  113
  Alıntıdır ..

  1.Örnek

  "Bu dünyada herkes yaptığının karşılığını bulur. Kötüler er geç cezalarını çekerler. İyiler ise, türlü şekil ve yollarla mükâfat görürler. İyi niyetle attığımız her adım, yaptığımız her iş, er geç yüzümüzü güldürecektir.

  Birçokları, karşılaştıkları zorluklardan, kötü ve sıkıntılı durumlardan yakınır dururlar. Oysa tüm kötülüklerin ve acı gerçeklerin ilk tohumu insan ruhuna atılır. Yalnız kendini düşünmenin ve bencilliğinin ihtirasına kapılan insanoğlu, dünyayı kendi arzularını fazlasıyla doyurabileceği bir ganimet alanı sanır. Vicdan, irade ve eğitim, o büyük güçlerini göstermediği sürece kötülükler kara bir bulut gibi sarar dünyamızı.

  Bazen işlerimizin gönlümüzce olmadığına, çabalarımızın meyvelerini alamadığımıza üzülürüz. Bunların gerçek nedenleri üzerinde duracağımıza koyu bir karamsarlığa kapılırız. Hayatta atılan ilk adımlar, sonuçları bakımından çok önemlidir. Bu nedenle hayatta, her türlü alanda ilk adımları atarken çok dikkatli olmalıyız. Yersiz düşüncelerle, yanlış davranışlarla çevremize, dolayısıyla da kendimize zarar vermekten kaçınmalıyız. Başkalarının bize karşı iyi niyetli olmalarını istiyorsak önce kendimiz iyi
  olmalıyız. Önemli olan da budur.
  Her birey kendi içindeki kötülük tohumlarını yok etmeyi başardığı takdirde, bu dünyada kötülük denen şey de ortadan kalkacaktır."

  2.Örnek

  ''İnsan her zaman hayatta ne kendisi için ne yaparsa onun karşılığını alır. Eğer insan kendi başarısı için hiç çaba sarfetmiyor ise asla başarılı olamayacaktır şayet hayatı boyunca kendisine odaklanmış, başarı için çabalamış ve çalışmış bir insan istediği başarıyı ve mutluluğu günün birinde her zaman alacaktır.

  İnsan ilişkilerinde de ne ekersek onu biçeriz. Eğer kendimizi insan ilişkilerinde başarısız görüyor, insanların bize gülümsemediğini, bizimle ilgilenmediğini, bizi sevmediğini düşünüyor isek öncelikle bu insanlara nasıl davrandığımızı düşünmemiz gerekir. Biz karşımızdaki insana suratsızca, somurtarak yaklaşırsak karşılığında gülümseme almamız çok zordur aynı zamanda biz insanalara iyilikte bulunur isek iyilik görür, sevgi ile yaklaşır isek sevgi alır, yakınlarımız ile ilgilenir isek onlarda bizimle her zaman ilgileceğini biliriz. Atasözünde denildiği gibi tarlaya buğday ekersen ve bu buğday gür ve diri ise ektikten sonra bakımını yapar tarlamızla ilgilenirsek bol mahsül alır bol ürün toplarımız. Hayatta böyledir hiçbirşeyi elden bırakmayıp hayata dör elle sarılmalı ve karşılığının gelmesi için var gücümüzle çalışmalıyız.''
  ladyselın bunu beğendi.
 3. ladyselın

  ladyselın Üye

  Katılım:
  26 Aralık 2012
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Çok teşekkr edermmm :)
 4. Moderatör Seher

  Moderatör Seher Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  31 Ekim 2010
  Mesajlar:
  2.775
  Beğenileri:
  905
  Ödül Puanları:
  113

Sayfayı Paylaş