Ne olacak bu öss'nin hali?

Konu 'YGS - LYS Destek' bölümünde !...Kbrr...! tarafından paylaşıldı.

 1. !...Kbrr...!

  !...Kbrr...! Üye

  Katılım:
  27 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  586
  Beğenileri:
  313
  Ödül Puanları:
  16

  Öğrenci Seçme Sınavı yıllardır vardır. Yıllardır da bu sınav sistemi değişir. Her yıl ÖSS’ye hazırlanan milyonlarca öğrenci de acaba bu yıl ne değişecek diye düşünür, durur. Yaklaşık 10 yıldır ilk ve orta dereceli okullarda Rehber Öğretmen olarak çalışıyorum. Her yıl öğrencilere yeni sınav sistemini anlatmak bir eğitimci olarak beni çok üzüyor. Bir yıl önce söylediklerim bir yıl sonrakini tutmuyor. Özellikle alan seçiminde ciddi kaygılar yaşıyorum. Öğrencilere şu alanlara giderseniz üniversitelerin şu bölümlerine gidebilirsiniz diyorum. Ertesi yıl bir bakmışınız ki ÖSYM alanları değiştirmiş.

  Sınava aylar kala ÖSS yine değişti. Kasım ayında ÖSYM’den yapılan resmi açıklama sonucu sınavın soru sayılarında değişiklik yapıldı. Oysa sistem zaten daha yeni değişmişti. Daha yeni alışmaya başlamıştık. 1999 yılında yapılan büyük değişiklikten sonraki en kapsamlı değişiklik 2006 yılında yapılmıştı. Bu değişikliğin üzerinden 2 yıl geçmeden ÖSYM bazı bölümlerin alanlarını değiştirdi. Mesela Çocuk Gelişimi ve Arkeoloji gibi. Son değişiklik ise 2008 yılı Kasım ayında yapıldı. Hatta 2009 yılı Ocak ayında da ÖSYM yetkilileri yeni bir açıklama daha yapacak ve bir şeyler daha değişecek. Şaka gibi ama hepsi gerçek. Kasım ayında yapılan ‘şimdilik’ son değişiklikte ise ÖSS’de sorulan testlerin kapsamı ve soru sayıları değiştirildi. Mesela geçmiş yıllarda farklı olan Fizik, Kimya ve Biyoloji sorularının sayıları eşitlendi. Edebiyat ve Coğrafya sorularının sayıları artırıldı. Analitik Geometri soruları eklendi. Ama en büyük değişiklik, Psikoloji sorularının Türkçe Matematik alanından Sosyal Bilimler alanına kaydırılması ile yapılmış oldu. ‘Aman canım ne var bunda, Psikoloji de zaten sosyal bilimlerden değil mi?’ diye düşünebilirsiniz. Haklısınız. Ama buradaki sorun şu: Psikoloji ya da Psikolojik Danışma ve Rehberlik bölümlerine girmek isteyen bir öğrencinin Türkçe Matematik alanında okuması gerekmektedir. Yani üniversitede psikoloji okumak isteyen öğrenciye ÖSS’de psikoloji sorusu sorulmuyor. Bunun yanı sıra Matematik, Tarih ve Coğrafya derslerinde de soru içerikleri olarak net olmayan konular ve cevap bekleyen sorular var. Sadece öğrencilerin değil öğretmenlerin de kafaları karışık.
  Sınava aylar kala bu kadar belirsizliğin olması kaygılı olan öğrencileri daha çok kaygılandırmaktadır. ÖSYM değişikliğin sebebini liselerin dört yıla çıkarılmasına ve müfredatın değişmesine bağlıyor. Ama liselerin resmi olarak dört yıla çıkarılmasının üzerinden 3,5 yıl geçti. Bir de bunun öncesi var. Şimdi bu kadar uzun sürede gerekli çalışma ve değişikliklerin yapılmayarak sınava aylar kala açıklanması öncelikle öğrencileri ve öğretmenleri anlam karmaşasına itmektedir. En büyük sıkıntı da ÖSS’ye hazırlanan öğrencilerin bu değişiklikleri içeren test ve dokümanların bulamamasıdır. Şu an piyasada bulunan ve dershanelerde dağıtılan tüm kaynaklar geçmiş yılların soru dağılımlarına ve içeriklerine yöneliktir. Çünkü bu kaynakların tam***** yakın bir bölümü yaz tatilinde basılmaktadır.

  ÖSS ile ilgili yanlış ya da eksik birçok bilgiyi her gün internet sitelerinden ve gazetelerden öğrenen öğrenciler soluğu rehber öğretmenlerinin yanında alıyor. Herkes farklı bir yorum yapıyor. O kadar çok bilgi kirliliği var ki. Kimse yazdığının ya da söylediğinin öğrenciler üzerinde nasıl bir etki bırakacağını bilmeden konuşuyor. Laf olsun diye haber olsun diye konuşuyor. Yazık çok yazık.

  Daha oyun oynaması gereken dönemde SBS ile başlayan sınav maratonunun ÖSS basamağı çok daha sancılı geçmektedir. Lütfen gençlerimizin geleceği ile bu kadar rahat oynamayalım. Her sistemin eksiklikleri, yanlışlıkları olur. İki milyon kişinin girdiği bir sınavda herkesi memnun edemezsiniz. Ama bunun yolu sürekli sistemi değiştirmekle, içeriği değiştirmekle, müfredatı değiştirmekle olmaz.

  Her değişim aynı zamanda uyum sürecini de beraberinde getirir. Eğitim sistemindeki ya da sınav sitemindeki bu kadar hızlı değişime ayak uydurmak oldukça güç olmakla birlikte eğitim sürecinde yapılan değişikliklerin sonuçlarını görmek ve değerlendirmek uzun yıllar gerektirir. Eğitimde yapılan değişimlerin sonuçlarını hemen göremezsiniz. Bu nedenle bir sistem tam olarak uygulanmadan, sonuçlarını görmeden hemen başka bir sisteme geçilmesi eğitim sürecini çok olumsuz etkilemektedir. İstiyorum ki ÖSS sisteminde eksiklikler, yanlışlıklar varsa iyice araştırılarak, değerlendirilerek her yıl değil de değiştirilmesi gerekiyorsa 15–20 yılda bir değişsin. Öğrenci sınava hazırlanırken acaba seneye değişir mi diye kafasında soru işaretleri olmasın. Zaten onbinlerce soru ile uğraşan gençlerimizi bir de bu belirsizlikle endişelendirmeyelim. Hep söylemiyor muyuz ‘gençlerimiz geleceğimizdir’ diye.

  Okul hayatındaki başarı her zaman hayat okulunda da başarıyı getirmez. Öğrencilerimizi sadece ve sadece ÖSS’ye yönelik hazırlamak onları okul hayatında başarılı kılabilir ama hayat okulunda mutlu kılmaz. Eğitimciler olarak öğrencilerimizi ve bizi ilgilendiren bu konularda üzerimizi düşen sorumluluğu almalıyız. Eğer yapılan değişiklikler bizi de ilgilendiriyorsa bizim de söz söylememiz gerekmez mi?

  Tüm öğretmen arkadaşlarım adına ÖSYM’ye soruyorum: Ne Olacak Bu ÖSS’nin Hali?
 2. dr.fuchs

  dr.fuchs Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  17
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  aLıntı ?
 3. (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯)

  (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.270
  Beğenileri:
  310
  Ödül Puanları:
  36
  of of şu öss var ya yedi bitirdi beni valla
 4. mirandaaaa

  mirandaaaa Üye

  Katılım:
  27 Mart 2008
  Mesajlar:
  30
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  9
  öss gene değişmiş.. 2 sınav olucakmışız :( 2010 sonrası olanlar için :(
 5. chatLak_qıss

  chatLak_qıss Üye

  Katılım:
  13 Şubat 2009
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  ewt maLesf o da ßna wuruo
 6. Lizard King

  Lizard King Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  7 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.291
  Beğenileri:
  444
  Ödül Puanları:
  36
  Konuyu açan arkadaş kaynak eklerse iyi olacak yoksa kilit vuracağım ,

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  ewt maLesf o da ßna wuruo
  Genişletmek için tıkla...
  Klavyendeki ''v'' harfine ne oldu ?
 • Persephone

  Persephone Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.521
  Beğenileri:
  485
  Ödül Puanları:
  83
  bu sistem çok güzel arkadaşlar bence bilgi almalısınız çok hoşuma gitti benim ne güzel banada vuruyor
 • Sayfayı Paylaş